środa, 2 października 2024 03:22

Ekstraklasa piłkarska - broniący tytułu Raków zaczął od wygranej

Raków nie dał Jagiellonii żadnych szans fot. Facebook/Raków Częstochowa

Od zwycięstwa sezon 2023/24 ekstraklasy rozpoczęli piłkarze Rakowa Częstochowa. Mistrz Polski na własnym stadionie pokonał Jagiellonię Białystok 3:0. Wygrane w 1. kolejce zanotowali także pozostali faworyci - również w sobotę Lech Poznań i już w piątek Legia Warszawa.

Choć w wyjściowym składzie Rakowa znalazło się aż dziewięciu obcokrajowców, to bramki zdobywali Polacy. Tuż przed przerwą prowadzenie gospodarzom dał Łukasz Zwoliński. W 63. minucie ten sam piłkarz wykorzystał rzut karny, a w 65. wynik ustalił Bartosz Nowak.

Lech natomiast zdołał odwrócić losy meczu w Gliwicach. Po pierwszej połowie to Piast prowadził dzięki bramce Patryka Dziczka z rzutu karnego. Jednak po wznowieniu gry "Kolejorz" potrzebował niespełna dziesięć minut, aby z nawiązką odrobić stratę. Oba gole strzelił Filip Marchwiński.

Piast blisko był wyrównania, ale dogodne okazje zmarnował Jakub Czerwiński.

W piątek Legia, aktualny wicemistrz Polski, była zdecydowanym faworytem rywalizacji z ŁKS Łódź i wygrała 3:0. Bohaterem spotkania okazał się 34-letni Tomas Pekhart - czeski napastnik pokonał bramkarza beniaminka w 25., 56. i 68. minucie.

Zwycięstwo gospodarzy mogło być jeszcze wyższe, ale w pierwszej połowie rzutu karnego nie wykorzystał Josue. Strzał Portugalczyka obronił Aleksander Bobek.

W trzecim sobotnim meczu Stal Mielec zremisowała u siebie z Cracovią 2:2. Gospodarze prowadzili do przerwy 2:0, a na listę strzelców wpisali się Ilja Szkurin i Maciej Domański. W drugiej połowie Cracovia wyrównała za sprawą Pawła Jaroszyńskiego i Michała Rakoczego.

W piątek na inaugurację sezonu 2023/24 - Warta Poznań przegrała w roli gospodarza w Grodzisku Wielkopolskim z Pogonią Szczecin 0:1. Jedynego gola strzelił w 36. minucie Efthymis Koulouris, 18-krotny reprezentant Grecji, król strzelców tamtejszej ekstraklasy z sezonu 2018/19.

W niedzielę odbędą się trzy mecze: Górnik Zabrze - Radomiak Radom, Zagłębie Lubin - Ruch Chorzów i Widzew Łódź - Puszcza Niepołomice. 1. kolejka zakończy się w poniedziałek spotkaniem Korona Kielce - Śląsk Wrocław.

Ekstraklasa - po raz trzeci z rzędu - składa się z 18 drużyn, z których trzy ostatnie spadną do 1. ligi.

Zespoły rozegrają w tym roku 19 kolejek, ostatnią 16-17 grudnia. Na boiska wrócą 10-11 lutego. Zakończenie sezonu, czyli 34. kolejkę, zaplanowano na 25-26 maja 2024.