Podejrzewasz, lub masz pewność, że twoje dziecko bierze narkotyki. Nie wiesz, co robić. Wstydzisz się o tym mówić, nie wiesz, gdzie szukać pomocy. Nie jesteś sama, podobne problemy ma wiele matek. Uzależnienie to choroba, a w każdej chorobie jest nadzieja. Trzeba tylko sięgnąć po skuteczne środki. Zacznij swoją drogę od przeczytania książki naszej redakcyjnej koleżanki Ewy Krasoń i Kamila Ziolkowskiego.
O książce
„Matki, Radość i Łzy” to książka, którą w trakcie lektury PRZEŻYWA się niezwykle intensywnie. To przeżywanie następuje na trzech poziomach równocześnie: literackim, ponieważ autorzy w przystępny sposób prezentują czytelnikowi trudne, a chwilami nawet drastyczne wydarzenia i wybory, którym muszą sprostać współcześni rodzice; poznawczym, gdyż przybliża kontrowersyjny temat choroby, co do której nadal panuje wiele mitów i niedomówień; terapeutycznym dla zrozpaczonych rodziców lub bliskich osób uzależnionego oraz dla profesjonalistów, którzy pracują z chorym i jego rodziną.
Towarzysząc matkom i ich uzależnionym dzieciom, czytelnik ma niebywałą okazję poznania podstawowych technik związanych z bardzo efektywną, ale jednocześnie skomplikowaną metodą: INTERWENCJI RODZINNEJ, oraz przypatrzenia się popełnianym przez rodziców błędom, które w przypadku zdrowych dzieci są zupełnie naturalnymi metodami wychowawczymi, jednak w momencie rozwijającego się uzależnienia mogą prowadzić do tragedii. Przeżywając historie przedstawione przez Ewę Krasoń i Kamila Ziolkowskiego, otrzymujemy również niewyobrażalny ładunek nadziei, optymizmu i niespotykanej siły emanującej od bohaterów. Wszak wszyscy walczą o najwyższą stawkę – ZDROWIE I ŻYCIE!
Książkę powinien przeczytać każdy, kto zawodowo lub społecznie zajmuje się problemem uzależnień. Zamieszczone w niej opowieści pozwalają wejść w środek procesów zachodzących w rodzinie i w samej osobie uzależnionej, począwszy od wczesnych eksperymentów ze środkami uzależniającymi, idąc przez kolejne fazy choroby, na utrzymaniu trzeźwości kończąc.
Uważna lektura pozwala brać udział w tzw. obserwacji uczestniczącej, która jest formą badań stosowaną w naukach społecznych. Historie o matkach i ich uzależnionych dzieciach powinni przeżyć studenci i profesjonaliści związani z terapią uzależnień, a także wszyscy rodzice nastolatków pod każdą szerokością geograficzną.
Jako terapeuta uzależnień jestem również przekonana, że opowieści o kochających i bohaterskich matkach będą dużą inspiracją i pomocą dla niejednej osoby uzależnionej i jej najbliższych.
Małgorzata Olczak, MA, CADC
Książka dostępna w Księgarni Quo Vadis przy 3400 N. Harlem w Chicago