Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 16:40
Reklama KD Market
Reklama

Wiosenna edycja Przystanku Historia IPN Chicago dla polonijnych przedszkolaków, uczniów i nauczycieli

Wiosenna edycja Przystanku Historia IPN Chicago dla polonijnych przedszkolaków, uczniów i nauczycieli
Helena Sołtys i Monika Kluza w studiu Radia WPNA 103.1 FM fot. Joanna Trzos

W Chicago, w środę, 15 marca rozpoczęła się kolejna edycja Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej Chicago, który od pięciu lat działa w naszym mieście. O marcowej edycji Przystanku Historia Chicago rozmawialiśmy z gościem z Polski Moniką Kluzą – pedagog i autorką bajek, wierszy, opowiadań i piosenek dla dzieci oraz z Heleną Sołtys, byłą wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, a obecnie koordynatorką Przystanku. 

Helena Sołtys i Monika Kluza odwiedziły we wtorek, 14 marca redakcję „Dziennika Związkowego” oraz wzięły udział w rozmowie w naszym programie po 10.00 am na antenie radia WPNA.FM

W ramach wiosennego spotkania z historią – i nie tylko – w przedszkolach, polskich szkołach i u harcerzy, do końca tygodnia odbywać się będą warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Zajęcia odbywać się będą w formie wirtualnej i stacjonarnej.  

– Podczas marcowej edycji adresujemy działania edukacyjne do uczniów szkół polonijnych, nauczycieli szkół polonijnych, jak również do harcerzy, bo to tam jest ta kolebka polskości i niesienia tych wartości historycznych, przede wszystkim patriotycznych – powiedziała Helena Sołtys, była wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, a obecnie koordynatorka Przystanku Historia IPN.

Monika Kluza fot. Joanna Trzos

Zajęcia stacjonarne pt. „Polskość w tańcu i śpiewie, barwy i symbole narodowe” poprowadzi gość z Polski, Monika Kluza, z wykształcenia pedagog, autorka bajek, wierszy, opowiadań i piosenek dla dzieci.  

– Moje zajęcia są skierowane do młodszych dzieci, więc też metody i formy pracy dostosowane są do tych grup wiekowych. Dzieci uczymy poprzez zabawę. Przygotowałam piękne tańce, piosenki, zabawy, wszystko pod muzykę ludową zaaranżowaną przez Witolda Jarosińskiego. Dzieci będą się przy nich po prostu doskonale bawić, a dzięki temu bardzo szybko uczyć – powiedziała Monika Kluza, która prowadzi autorskie warsztaty dla nauczycieli szkół i przedszkoli. 

Pochodzi z Krakowa i została nagrodzona za swoją działalność wyróżnieniem „Osobowość Roku 2019 województwa małopolskiego w dziedzinie KULTURA”. Kluza w rozmowie z naszą gazetą opowiadała, że sama wyrosła w bardzo patriotycznej rodzinie.  

– Babcia opowiadała mi historie wojenne. Mój dziadek przeżył obydwie wojny, więc patriotyzm jest we mnie bardzo mocno zakorzeniony. Natomiast jako mama, ale też jako nauczycielka, bardzo pragnęłam tego, żeby nasza historia trochę dotknęła takiego pozytywizmu. I właśnie w moim programie jest dużo radości, uśmiechu z tego, że już jesteśmy niepodległym krajem, że możemy się cieszyć tą wolnością, że w końcu spełniły się marzenia naszych dziadków, pradziadków i innych pokoleń. Więc te piosenki są po prostu uwielbieniem dla tej naszej Polski – wolnej i wymarzonej.

Monika Kluza była prelegentką XV i XVI Zjazdu Nauczycieli Polonijnych w Portland (USA) i Toronto (Kanada), gdzie podczas warsztatów przedstawiła niektóre z pozycji pozytywnego patriotyzmu zawartego w programie „Serce dla Polski”, który otrzymał patronat pierwszej damy Agaty Kornhauser Dudy oraz Narodowego Programu Niepodległa ustanowionego z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Zapytana o to, jak dzieci przyswajają wiedzę na temat patriotyzmu w Polsce, a jak na emigracji, odpowiedziała: – Nie umniejszając temu, co się dzieje w Polsce, za granicą czuje się bardziej to bijące, takie głębokie serce polskie – takie jest moje odczucie. Tysiące nauczycieli (w Polsce) wzięło udział w moim programie, jednak te piosenki, w tym „Od morza, aż do Tatr – to Polska, to mój świat…”, śpiewane za Oceanem wybrzmiewają niesamowicie. Tutaj (w USA) jest większa, jak myślę, potrzeba tych programów – zaznaczyła.

Helena Sołtys, z której inicjatywy Przystanek Historia Chicago powstał przy Zrzeszeniu Nauczycieli Polskich 18 stycznia 2018 r., inicjując obchody 100-lecia niepodległości Polski w Chicago, poinformowała, że w programie marcowych zajęć znalazły się warsztaty o Żołnierzach Wyklętych, Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, w tym Dywizjonie 303 oraz weteranach Polskich Sił Zbrojnych, którzy po działaniach drugiej wojny osiedli w Chicago i okolicach. 

Zaplanowano prezentację wybranych plansz wystawy Oddziału IPN w Łodzi o Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie oraz ekspozycję sylwetek weteranów zrzeszonych w 90. Placówce SWAP i Kole Byłych Żołnierzy AK.

– Warto, żeby tę historię poznali uczniowie polonijnych szkół. O tym w szkołach będzie mówił pan Andrzej Janczak, komendant 90. Placówki Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP) w Chicago. Tutaj wielkie ukłony w stronę tej placówki SWAP, ale też ukłony w stronę Konsulatu RP w Chicago. Bez opieki finansowej konsulatu trudno by nam było te działania koordynować – podsumowała Helena Sołtys. 

Więcej informacji na temat marcowej edycji Przystanku Historia IPN dostępnych jest na stronie Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce https://znpusa.org/category/przystanek-wydarzenia/.

„Dziennik Związkowy” zaprasza polonijne szkoły do przesyłania relacji z obchodów marcowej edycji Przystanku Historia IPN w celu publikacji na naszych łamach.

Joanna Trzos[email protected]


Monika Kluza fot. Joanna Trzos

Monika Kluza fot. Joanna Trzos

Monika Kluza i Helena Sołtys fot. Joanna Trzos

Monika Kluza i Helena Sołtys fot. Joanna Trzos

Od lewej: Bernadeta Pióro, Monika Kluza i Helena Sołtys fot. Ewa Malcher

Od lewej: Bernadeta Pióro, Monika Kluza i Helena Sołtys fot. Ewa Malcher


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama