Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 04:29
Reklama KD Market

500 dolarów dla pracowników domowych i nieudokumentowanych imigrantów

500 dolarów dla pracowników domowych i nieudokumentowanych imigrantów

Pieniądze dla kwalifikujących się chicagowian bez pomocy federalnej

Chicagowski departament ds. rodzin i opieki społecznej (Department of Family and Support Services, DFSS) ogłosił w czwartek drugą rundę pomocy finansowej dla chicagowskich rodzin, które podczas pandemii nie otrzymały żadnych funduszy federalnych. Program Chicago Resiliency Fund 2. został stworzony specjalnie z myślą o pracownikach domowych oraz nieudokumentowanych imigrantach.

Celem programu Chicago Resiliency Fund 2.0 jest dostarczenie pomocy finansowej chicagowianom o niskich dochodach – pracownikom domowym i nieudokumentowanym imigrantom – którzy w czasie pandemii COVID-19 w 2020 i 2021 r. nie mogli starać się o federalne fundusze pomocowe. Na program miasto przeznaczyło łącznie 8,5 miliona dolarów. Po 500 dolarów ma otrzymać łącznie około 17 tys. osób – do 7 tys. pracowników domowych i do 10 tys. nieudokumentowanych imigrantów.

Aby starać się o otrzymanie pieniędzy, należy spełnić cztery warunki: być mieszkańcem Chicago, mieć ukończone 18 lat, dochód nieprzekraczający 300 proc. federalnego poziomu ubóstwa (Federal Poverty Level, FPL) oraz być pracownikiem domowym oraz/i nieudokumentowanym imigrantem.

Przez pracowników domowych rozumie się osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy otrzymywały wynagrodzenie za co najmniej 8 godzin pracy tygodniowo w prywatnych rezydencjach – w charakterze opiekunów dzieci lub osób starszych, ale też przy pracach takich jak sprzątanie, gotowanie, dowozy itp.

Druga kategoria osób, które mogą zakwalifikować się do Chicago Resiliency Fund 2.0 to nieudokumentowani imigranci, czyli każdy, kto przebywa w Stanach Zjednoczonych bez ważnego statusu imigracyjnego i nie posiada numeru Social Security. Obejmuje zarówno osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę, jak i te, którym wygasła ważna wiza. Według amerykańskiego urzędu imigracyjnego świadczenia otrzymywane z tytułu pandemii COVID-19 nie będą traktowane jako potencjalne obciążenie publiczne przy ewentualnej późniejszej legalizacji statusu danej osoby.

Program zarządzany jest przez miejski urząd ds. rodzin i opieki społecznej (Department of Family and Support Services), która powierzyła jego obsługę agencji non-profit pod nazwą Heartland Human Care Services. To agencja przyjmuje aplikacje na stronie www.chicash.org., rozpatruje wnioski i decyduje, kto otrzyma pomoc.

Wypełnienie aplikacji zajmie około 20-30 minut. Z jednego gospodarstwa domowego mogą wpłynąć tylko dwie aplikacje. Osoby, które zakwalifikują się do otrzymania pieniędzy zostaną zawiadomione w ciągu 30 dni.

Aplikację można wypełnić w języku polskim po wyborze języka w prawym górnym rogu na stronie www.chicash.org. Osoby bez dostępu do komputera lub internetu mogą udać się do lokalnego oddziału biblioteki publicznej, centrum seniora lub zadzwonić po pomoc pod numer tel. (312) 585-5773.


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama