Wiceprezydent Kamala Harris, która złożyła w środę wizytę w Chicago, podkreślała działania administracji prezydenta Bidena na rzecz poprawy stanu infrastruktury. Harris zapowiedziała przekazanie grantów federalnych, z których zostanie sfinansowany projekt rehabilitacji czterech mostów na południu Chicago.
Wiceprezydent Kamala Harris o planie gospodarczym prezydenta Joe Bidena i pakiecie inwestycji w infrastrukturę mówiła w środę w przemówieniu wygłoszonym przy moście przy 95th Street nad rzeką Calumet na dalekim południu Chicago.
Wybór miejsca nie był przypadkowy, bo wpisuje się w program federalnych grantów na poprawę stanu infrastruktury. Wiceprezydent mówiła, że plan gospodarczy administracji Biden ma także na celu rewitalizację społeczności i tworzenie dobrych miejsc pracy, które nie wymagają dyplomów uczelni wyższych.
„Przy tych mostach zbudujemy ścieżki rowerowe i lepsze chodniki, aby ludzie w South Deering i East Side mogli chodzić lub jeździć rowerem do pracy, zamiast jeździć samochodem, jeśli chcą, co oszczędzi im pieniądze i jest lepsze dla naszej planety” – powiedziała Harris. „Wyeliminujemy limity obciążenia dla ciężarówek i poprawimy proces podnoszenia mostów, aby więcej łodzi mogło przewozić towary tą rzeką, a firmy mogły wysyłać więcej produktów na rynki” – dodawała.
Miasto Chicago ma otrzymać federalny grant w wysokości 144 milionów dol. Z tych środków ma zostać sfinansowany projekt rehabilitacji czterech mostów na południu Chicago, w tym 95th Street Bridge wybudowany w 1958 r.
„Odbudowa tych mostów bez wątpienia przyniesie ogromne korzyści na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym, a także podniesie konkurencyjność naszego miasta” – powiedziała burmistrz Lori Lightfoot. „To oznacza miejsca pracy” – akcentowała.
Oprócz Lightfoot, wiceprezydent Harris towarzyszyli na południu Chicago: demokratyczny senator Dick Durbin, przewodnicząca Rady Powiatu Cook Toni Preckwinkle i burmistrz Gary Jerome Prince.
Grant zostanie przyznany Chicago w ramach ustawy Infrastructure Law, która przeznacza na inwestycje w infrastrukturę ponad bilion (amer. trillion) dolarów w ciągu siedmiu lat.Uchwalony w listopadzie 2022 r. przez Kongres – z poparciem części Republikanów w obydwu izbach – pakiet wydatków to jeden z największych tego typu plan inwestycji w historii kraju. W jego skład wchodzą wydatki ok. 1,2 bln dolarów (amer. 1.2 trillion) w ciągu siedmiu lat, z czego 550 mld to nowe wydatki, nieuwzględnione we wcześniejszym budżecie. 110 mld dolarów zostanie przeznaczone na remonty dróg i mostów, 66 mld na kolej, 65 mld na rozszerzenie sieci internetu szerokopasmowego na cały kraj, 65 mld na odnowę sieci energetycznej, 50 mld na ochronę przed zmianami klimatu i 40 na transport publiczny. Program przewiduje również budowę ogólnokrajowej sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Według szacunków wydatki te mają zwiększyć dług publiczny USA o ponad 250 mld dolarów przez najbliższą dekadę, co było przedmiotem krytyki ustawy ze strony większości Republikanów.
Prezydent Biden w środę, 4 stycznia promował program podczas wizyty w Kentucky. Towarzyszył mu wyjątkowo lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell. Obaj przekonywali, że inwestycje w infrastrukturę mają zapewnić Ameryce trwały rozwój gospodarczy oraz stworzyć miliony miejsc pracy.
Joanna Trzos[email protected]