Chicago (Inf. wł., CT, CST) - Władze miasta Chicago otrzymały od władz federalnych 337 mln dol. - o 37 mln dol. więcej niż prosiły - w funduszach początkowych na rozbudowę lotniska O'Hare.
Niniejsza kwota pokryje około 10 procent kosztów pierwszej fazy projektu.
W pierwszej fazie planowana jest m.in. budowa nowego pasa startowego oraz przedłużenie dwóch istniejących pasów do 2007 roku.
Federalny sekretarz ds. transportu i komunikacji Norman Mineta specjalnie przybył do Chicago 21 listopada, by osobiście przekazać burmistrzowi Richardowi M. Daley dobre wiadomości, co świadczy o tym, że władze federalne uważają rozbudowę O'Hare za priorytetowe przedsięwzięcie.
Podpisując akt nadania bezzwrotnej darowizny (grantu) Mineta stwierdził, że podatnicy poczynili dobrą inwestycję, ponieważ rozbudowa O'Hare ma na celu redukcję liczby spóźnionych lotów.
Burmistrz Daley podkreślił, że rozbudowa O'Hare - jednego z najważniejszych ośrodków komunikacyjnych - nie jest "jakimś tam lokalnym projektem", ale przedsięwzięciem ważnym dla ruchu lotniczego w całym kraju, a nawet na świecie.
Demokratyczny senator z Illinois Richard Durbin wyraził zadowolenie ze współpracy władz federalnych z władzami Chicago na rzecz rozbudowy chicagowskiego portu lotniczego, który stanowi "epicentrum" - jak się wyraził senator - lotnictwa pasażerskiego w kraju i na świecie.
Przypomnijmy, że Federalny Sąd Rejonowy w Chicago zezwolił 16 listopada br. władzom miasta Chicago na kontynuowanie prac przygotowawczych związanych z rozbudową lotniska O'Hare.
Władze miasta podjęły starania na rzecz wykupienia prywatnych rezydencji i biznesów, czekając na ostateczny werdykt sądowy w sprawie przeniesienia dwóch cmentarzy, St. Johannesa oraz małego, zabytkowego Resthaven.
Sprawa ta czeka na rozpatrzenie w Federalnym Sądzie Apelacyjnym w Waszyngtonie.
Na cmentarzu St. Johannesa pochowanych zostało około 1,500 osób przez ostatnich 156 lat.
Władze miasta zapewniły, że nie podejmą żadnych prac na terenie cmentarza, dopóki nie zostanie ogłoszony werdykt w sprawie apelacyjnej.
Jak już informowaliśmy, koszty całości projektu rozbudowy O'Hare opiewają na 15 mld dol. Projekt uwzg lędnia m.in. wybudowanie dwóch nowych pasów startowych, modernizację i rekonfigurację istniejących pasów oraz budowę nowego terminalu.
Zdaniem federalnego zarządu ds. lotnictwa cywilnego - Federal Aviation Administration, FAA - dzięki rozbudowie lotniska, spóźnienia samolotów zostaną zredukowane o 68 procent, a liczba lotów zwiększy się o jedną trzecią do 1.2 mln.
Ukończenie projektu jest przewidziane na rok 2013.
Według FAA nawet najkrótsza zwłoka w realizacji projektu wyrządza mu nieodwracalną krzywdę, podnosi jego koszty i naraża podatników na dodatkowe wydatki.
W rezultacie realizacji projektu około 2,600 osób i 200 biznesów zostałoby zmuszonych do przeprowadzki.
Rozbudowie lotniska najmocniej sprzeciwiają się władze miasteczek Bensenville, Elk Grove Village i Des Plaines oraz kościół St. John, właściciel cmentarza St. Johannesa. (ao)
Fundusze na lotnisko
- 11/27/2005 12:17 AM
Reklama