Nadchodzący sezon świąteczny jest ciężki do przewidzenia. Wysoka inflacja i wzrost cen produktów nie ułatwia życia konsumentom. Sklepowe półki mogą nie być przepełnione towarem ze względu na zmniejszoną produkcję, w tym urządzeń elektronicznych i zabawek, ale nie tylko. Uważaj więc na oszustów, szczególnie przed Black Friday.
Podobnie jak w 2021 r., konsumenci planują wcześnie rozpocząć sezon zakupów świątecznych. Szukaj atrakcyjnych ofert na długo przed czarnym piątkiem. Niedobory towarów i rosnący trend robienia zakupów online może wpłynąć na zwiększenie liczby oszustw w internecie.
Dobra wiadomość jest taka, że BBB pomoże, aby w tym sezonie świątecznym zakupy robić mądrze i bezpiecznie, jeśli tylko zastosujesz się do poniższych wskazówek:
- Dobrze przyjrzyj się co kupujesz, za ile i od kogo. Skorzystaj z BBB.org oraz opinii konsumentów o produkcie, zanim zdecydujesz się na jego zakup.
- Jeśli coś brzmi zbyt pięknie, by było prawdziwe, to najprawdopodobniej tak jest. Przy zakupie nie sugeruj się tylko ceną. Wiadomo, że im niższa, tym bardziej kusząca, ale sugerowanie się tylko ceną, według BBB, jest najczęstszą przyczyną straty pieniędzy.
- Strzeż się przed fałszywymi stronami internetowymi. Zwróć uwagę na błędy ortograficzne, na to, jak długo dana strona internetowa funkcjonuje, sprawdź URL i upewnij się, że podany numer telefonu bądź adres mailowy do kontaktu jest prawdziwy.
- Profesjonalne zdjęcie produktu nie gwarantuje, że taki właśnie produkt otrzymasz. Fotografie ubrań, aut, artykułów dla zwierząt, różnych akcesoriów zamieszczonych przez nieuczciwego sprzedawcę niekoniecznie pokazują właściwy produkt zgodny z opisem. Oszuści wiedzą, jak przykuć twoją uwagę, a dostaniesz, co dostaniesz – o ile w ogóle coś dostaniesz.
- Miej pewność, że dana strona internetowa jest bezpieczna. Zwróć uwagę na „https” w linku URL (dodatkowe „s” oznacza security – bezpieczeństwo) i na małą ikonkę z kłódką w pasku adresowym. Nigdy nie dokonuj płatności, ani nie podawaj danych osobowych za pośrednictwem strony internetowej, która wyświetla tylko „http”, bez litery „s” – taka strona nie spełnia wymogów bezpieczeństwa.
- Bądź ostrożny przy zakupie gorących towarów, szczególnie w okresie świątecznym. Wtedy najszybciej możesz paść ofiarą oszustów, którzy wykorzystują tak intensywny czas na robienie zakupów i składają kłamliwe oferty.
- Uważaj, na co klikasz. Korzystając z mediów społecznościowych, nie dokonuj pochopnych zakupów. Oszuści obserwują cię w sieci, twoje upodobania i nawyki – po to, by potem wykorzystać to przeciwko tobie, oferując produkt, który cię interesuje za wyjątkowo niską cen. Ale czy na pewno otrzymasz to, co chcesz?
- Pamiętaj, że towarzyszący firmie znak BBB jest gwarancją jej wiarygodności. Jeśli widzisz logo BBB współistniejące z danym sprzedawcą, możesz kupować bezpiecznie. Odwiedź stronę BBB.org w celu potwierdzenia uczciwości firmy.
- Dokonuj płatności za pomocą bezpiecznych i możliwych do śledzenia metod. BBB sprawdziło, że najlepiej płacić kartą kredytową. Wtedy prawdopodobieństwo utraty pieniędzy jest mniejsze. Zwróć szczególną uwagę na mniej bezpieczne metody płatności, jak różnego rodzaju aplikacje płatnicze, karty załadowane wcześniej konkretną kwotą, tzw. prepaid money card i inne, rzadziej stosowane formy dokonywania płatności.
Pamiętaj, że numer śledzenia przesyłki może być nieprawdziwy. Staraj się nie klikać na link w celu sprawdzenia historii transportu zakupionego produktu. Zawsze korzystaj bezpośrednio ze strony internetowej kuriera, gdzie możesz wpisać numer śledzenia przesyłki, a jednocześnie upewnić się, że takowa w ogóle istnieje.
Wszelkie przykre doświadczenia podczas dokonywania zakupów zgłoś do BBB Scamtracker. W ten sposób pomagasz innym ustrzec się błędu, który sam popełniłeś. Odwiedź naszą stronę BBB.org oraz skontaktuj się z nami za pomocą mediów społecznościowych @ChicagoBBB. Zawsze szukaj logo BBB – najwyższej jakości zaufania.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB
Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.