Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 12:15
Reklama KD Market
Reklama

Polsko-meksykańskie koncerty świętują niepodległość i imigrancką przyjaźń

Polsko-meksykańskie koncerty świętują niepodległość i imigrancką przyjaźń
Cuerdas & Lira

Taka seria koncertów może wydarzyć się tylko w Chicago. Polskie śpiewaczki z zespołu Lira w kolorowych łowickich strojach na jednej scenie z meksykańskimi gitarzystami i muzykami z grupy Cuerdas Clásicas. Za nami pierwszy koncert z serii „¡Viva! Muzyka polska i meksykańska”. Wkrótce kolejne dwie okazje zobaczenia tego niepowtarzalnego, bezpłatnego koncertu.

Cuerdas & Lira

Skrócona historia walki Polski i Meksyku o niepodległość, wezwanie do zaprzestania wojny na Ukrainie, a do tego kolorowe regionalne stroje dwóch krajów, muzyka i śpiew przy dźwięku gitar – to wszystko i więcej znalazło się w 90-minutowym koncercie „¡Viva! Muzyka polska i meksykańska” zorganizowanym przez zespół Lira w partnerstwie z meksykańskim Cuerdas Clásicas. Całość była zręcznie spięta błyskotliwą narracją prowadzącej koncert założycielki i wieloletniej dyrektor artystycznej Lira Ensemble Lucyny Migały.

Pierwszy z serii trzech koncertów zorganizowanych z okazji przypadającego 16 września meksykańskiego Dnia Niepodległości odbył się w środę 14 września w Jedlicka Performing Arts Center w podchicagowskim Cicero. Kolejny odbędzie się w sobotę 24 września w National Museum of Mexican Art w dzielnicy Pilsen (1852 W. 19th Street w Chicago), a ostatni – w niedzielę 25 września w Bazylice św. Jacka (3635 W. George St. w Chicago). Wstęp na koncerty oraz parking są bezpłatne.

Koncerty są doskonałą okazją poznania historii i kultury największej, obok Polaków, społeczności imigranckiej w Chicago.

– Mieszkamy obok siebie, razem pracujemy, nasze dzieci razem chodzą do szkół, a jednak nieraz tak mało wiemy o sobie nawzajem i o historii naszych rodzinnych krajów – mówi Migała.

Koncert ma charakter rodzinny, gdyż, jak zapewnia organizatorka, kolorowe stroje i na przemian wesołe i refleksyjne utwory wciągają publiczność w każdym wieku.

Serie koncertów polsko-meksykańskich organizowane są przez zespół Lira od około 40 lat. Środowy był pierwszym po paroletniej przerwie spowodowanej pandemią. Choć co roku pojawiają się w nowej odsłonie, zawsze przyświeca im ten sam cel: integracja dwóch kultur i zacieśnienie więzi między imigrantami w nowej wspólnej ojczyźnie. Tym razem w muzycznej opowieści nie mogło zabraknąć motywów ukraińskich, gdyż zdaniem Migały „nie można dziś mówić o niepodległości żadnego kraju, nie wspominając o Ukrainie”

Obchody Święta Niepodległości Meksyku z reguły zaczynają się w wigilię 16 września, kiedy to w 1810 roku ksiądz Miguel Hidalgo y Costilla biciem w dzwony wzywał Meksykanów do zrywu niepodległościowego przeciw Hiszpanii. Walki trwały dziesięć lat; pełną niepodległość Meksyk uzyskał w 1821 roku. Na pamiątkę tych wydarzeń Meksykanie świętują przez cały miesiąc, co łatwo można zauważyć na ulicach Chicago.

Zdjęcia: arch. Liry


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama