Krajowy Komitet Wykonawczy Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA) wystąpił z apelem, aby lokalne władze nie doprowadziły do zasłonięcia widoku na Pomnik Katyński w Jersey City w wyniku planowanych zmian otoczenia. Pomniejszyłoby to znaczenie monumentu i tego, co reprezentuje – przekonuje.
W przekazanym PAP oświadczeniu Komitet Wykonawczy KPA przypomina, że jednostka administracyjna zajmująca się rozwojem dzielnicy, w której stoi pomnik, Exchange Place Alliance Special Improvement District, przedstawiła projekt przebudowy placu.
„Chociaż plany te nie wymagają usunięcia Pomnika, wiele osób twierdzi, że ukryją (to) Miejsce Pamięci, niektórzy sugerują nawet, że zostanie +pogrzebane+ za drzewami, krzewami i ławkami. Nawet jeśli Pomnik wciąż będzie znajdował się na placu, nie będzie miał już takiego znaczenia i oddziaływania jak kiedyś” – ocenia KPA.
W apelu podkreśla, że rozumie potrzebę postępu i upiększania miast. Zgadza się, też że plac Exchange Place i jego otoczenie wymagają poprawy.
„Chcemy, aby teren ten był jak najbardziej przyjazny i atrakcyjny, aby więcej osób niż kiedykolwiek miało powód, aby go odwiedzić i dowiedzieć się więcej o tragedii katyńskiej. Nie sprzeciwiamy się postępowi, prosimy jedynie, aby (widok na pomnik) nie był zasłaniany przed publicznością” – głosi oświadczenie.
KPA wzywa burmistrza Stevena Fulopa oraz radę miasta Jersey City, w stanie New Jersey, do spotkania z przedstawicielami Polonii. Nawołuje do dyskusji na temat planów i wysłuchania obaw zgłaszanych przez społeczność polsko-amerykańską.
„Kongres Polonii Amerykańskiej ma nadzieję, że przywódcy Jersey City wezmą sobie do serca nasze przesłanie i będą szukać rozwiązania, które zadowoli wszystkich zainteresowanych w tej sprawie. Dobrze wykonane (rozwiązanie) zapewni, że Pomnik i plac będą piękną atrakcją Jersey City i niekończącym się przypomnieniem o nieludzkim traktowaniu człowieka przez człowieka” – przekonuje Krajowy Komitet Wykonawczy KPA.
„Pomnik Katyński to wysoki na ponad 10 metrów posąg z brązu stworzony przez polsko-amerykańskiego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego. Jest uderzającym symbolem brutalności Związku Sowieckiego wobec Narodu Polskiego i jego mieszkańców podczas II wojny światowej, a przez to milionów ofiar reżimów komunistycznych” – akcentuje Krajowy Komitet Wykonawczy KPA.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)