Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 15 stycznia 2025 12:45
Reklama KD Market

Fundacja Stypendialna ZLP

Minęło 7 lat od założenia Funduszu Stypendialnego Związku Lekarzy Polskich (ZLP) w Chicago. Fundusz ten przeznaczony jest na przyznawanie stypendiów lekarzom lub naukowcom z Polski. Umożliwia to polskim lekarzom odwiedzanie placówek medycznych w Chicago, odbywanie zaawansowanego szkolenia, oraz przeprowadzanie badań naukowych. Fundusz funkcjonuje pod zarządem Fundacji Kościuszkowskiej (KF).

Związku lekarzy Polskich w Chicago założony w 1946 roku jako część swojej działalności stawia sobie za cele ułatwianie kontaktów między lekarzami w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Główną misją Fundacji Kościuszkowskiej założonej w 1925 roku jest wymiana naukowa pomiędzy USA i Polską (jest to jedyna obok Fundacji Fulbrighta organizacja akredytowana przez rząd Stanów Zjednoczonych do oficjalnego prowadzenia programu takiej wymiany). Dzięki Funduszowi Edukacyjnemu ZLP i współpracy z Fundacją Kościuszkowską możemy przydzielielać trzymiesięczne stypendia na wyjazdy z Polski do Chicago, całkowicie pokrywające koszty utrzymania i zakwaterowania uczestników, ewentualnie z rodzinami. Dzięki oficjalnej akredytacji programu nasi stypendyści otrzymują wizę USA, ubezpieczenie zdrowotne, mogą otrzymać numer Social Security, założyć konto w banku, a ich żony czy mężowie pozwolenie na pracę.

Kto może się starać o przyznanie stypendium?
Lekarze lub naukowcy prowadzący badania w dziedzinie medycyny, którzy są obywatelami polskimi i zamieszkują na stałe w Polsce. Kandydaci winni wykazać się osiągnięciami w dziedzinie medycyny, mieć ściśle określony cel poszerzania własnej wiedzy lub przeprowadzenia badań naukowych. Warunkiem przyznania stypendium jest również dobra znajomość języka angielskiego.

Proces składania podań
Kwestionariusze i kryteria stypendialne można uzyskać w Biurze Fundacji Kościuszkowskiej w Warszawie. Nowy świat, 4/118. tel. (48) (22) 621-7067. Kwestionariusz musi zostać wypełniony w dwóch kopiach. Kandydaci starający się o stypendium powinni zaznaczyć, że chodzi o stypendium Związku Lekarzy Polskich w Chicago. Do podania powinny zotać dołączone następujące dokumenty: szczegółowy plan szkolenia lub plan badań naukowych, lista publikacji, zaproszcnie placówki medycznej w Chicago, zawierające adnotacje o bezpłatności szkolenia oraz bezpłatnym dostępie do materiałów naukowych, trzy listy rekomendacyjne oraz życiorys i list.

Termin składania podań upływa w dniu 15 października każdego roku. Kwestionariusz stypendialny oraz dokumenty towarzyszące rozpatrywane są przez Komisję Naukową Fundacji Kościuszkowskiej obradującą w Polsce. Decyzja o przyjęciu kandydatów konsultowana jest z przedstawicielami Związku Lekarzy Polskich w Chicago. Kandydaci otrzymają pisemne zawiadomienia od Fundacji Kościuszkowskiej w maju. Stypendyści zostaną poproszeni o napisanie raportu z pobytu w Chicago i o ocenę zdobytego doświadczenia i wiedzy. Raporty te następnie zostaną przekazane Fundacji Kościuszkowskiej i do Związku Lekarzy Polskich w Chicago. Raporty powinny zostać napisane w formie nadającej się do druku.

W niektórych przypadkach podania kandydatów starających się o przyznanie stypendium na krótki przyjazd (na przykład na zjazd lub kurs szkoleniowy w Chicago) będą również rozpatrywane.

Informacje o możliwościach starania się o wyżej wymienione stypendia można również uzyskać od Związku Lekarzy Polskich w Chicago: Dr Anna Szpindor, prezes pod nr tel. (708) 848-3393; z Oddziału Fundacji Kościuszkowskiej w Chicago; dr Joanna Rudnicka, prezes pod nr tel. (312) 540-9862; lub bezpośrednio od Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Yorku pod nr tel. (212) 731-2130 (Maryla Janiak, wiceprezes do spraw programów szkoleniowych).
Stypendyści

Przypomnijmy, że do chwili obecnej gościliśmy już w Chicago 8 lekarzy z Polski, którzy otrzymali 3-miesięczne stypendia od Związku Lekarzy (w początkowym okresie dofinansowane przez Fundację Kościuszkowską). średnia wysokość stypendium umożliwiająca naszym gościom pokrycie kosztów utrzymania wynosiła $6.500.00. Dwie osoby przyjechały z Warszawy, dwie z Wrocławia, jeden kolega z Bytomia i jeden z Lublina. Było to: trzech ginekologów, jeden ortopeda, jeden anestezjolog i jeden specjalista z zakresu medycyny nagłej pomocy. Szkolenie odbywali w Rush University, University of Chicago i Children Memorial Hospital.
(aek)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama