Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 13:23
Reklama KD Market
Reklama

Prezes ComEdu Gil Quiniones o wizji rozwoju energetyki w Illinois (PODCAST)

Prezes ComEdu Gil Quiniones o wizji rozwoju energetyki w Illinois (PODCAST)
Gil C. Quiniones fot. ComEd

Weteran branży energetycznej na Wschodnim Wybrzeżu, Gil Quiniones jako nowy prezes zarządu Commonwealth Edison (ComEd) chce kontynuować swoje sukcesy w Illinois. Quiniones ma ponad 30-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych i operacyjnych w branży energetycznej, w sektorze publicznym i prywatnym. Jest uznanym na arenie międzynarodowej ekspertem w dziedzinie modernizacji sieci energetycznych. Quiniones jest pierwszym w Stanach Zjednoczonych prezesem firmy energetycznej pochodzenia amerykańsko-filipińskiego.

Joanna Trzos: Jest Pan nowym prezesem Commonwealth Edison (ComEd), ale ma Pan ponad 30-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych i operacyjnych w sektorze energetycznym. Do tej pory był Pan związany zawodowo ze Wschodnim Wybrzeżem, ale urodził się Pan na Środkowym Zachodzie w rodzinie imigrantów z Filipin. 

Gil Quiniones: Urodziłem się w Iowa na Środkowym Zachodzie, u sąsiada Illinois, moi rodzice są naukowcami i profesorami wydziału rolnictwa Uniwersytetu Filipińskiego. Oboje ukończyli w latach 60. studia magisterskie na Iowa State University. Urodziłem się w USA, ale dorastałem i edukację zdobyłem na Filipinach. Po ukończeniu studiów na kierunku inżynierii mechanicznej w 1997 roku wróciłem do Stanów Zjednoczonych i zamieszkałem w metropolii nowojorskiej. Po powrocie z Filipin rozpocząłem pracę w zakładach energetycznych Consolidated Edison Company of New York (Con Edison, ConEd), bliźniaczej firmie ComEdu w Chicago. Potem, zaraz po zamachach z 11 września 2001 r.,  pracowałem z burmistrzem Nowego Jorku Michaelem Bloombergiem, pomagając w odbudowie Nowego Jorku. Następnie dołączyłem do New York Power Authority (NYPA), największych stanowych zakładów energetycznych w całym kraju. W NYPA pracowałem przez 14 lat, w tym 10 lat zajmując stanowisko prezesa NYPA. Objęcie podobnego stanowiska w ComEd rozpoczyna kolejny rozdział mojego życia zawodowego, tym razem w metropolii chicagowskiej (Chicagoland). 

Był Pan najdłużej urzędującym prezesem New York Power Authority (NYPA). Jakie były Pana największe osiągnięcia w NYPA?

– New York Power Authority (NYPA) jest bardzo ważnym podmiotem gospodarczym w stanie Nowy Jork. NYPA zapewnia prąd po niskich cenach, który w dużej mierze pochodzi z elektrowni wodnej. Jest to kluczowe w przyciąganiu i utrzymaniu działalności biznesowej w stanie Nowy Jork. Energia elektryczna zapewniana po niskich cenach przez NYPA przyczyniła się do utrzymania ponad 400 tysięcy miejsc pracy na terenie stanu Nowy Jork. NYPA jest także liderem w dziedzinie produkcji czystej energii w stanie Nowy Jork. Jestem bardzo dumny z moich osiągnięć w NYPA w zakresie odnawialnej energii, efektywności energetycznej, rozwoju produkcji energii słonecznej i z wiatru. Tuż przed tym, jak opuściłem New York Power Authority, rozpoczęliśmy projekt instalowania stacji ładowania pojazdów elektrycznych przy autostradach w stanie Nowy Jork. Taka sieć jest ważna dla obecnych i przyszłych właścicieli pojazdów elektrycznych, których liczba będzie rosła w nadchodzących latach. 

Gil C. Quiniones fot. ComEd

Gil Quiniones stanowisko prezesa ComEd (Commonwealth Edison) objął z dniem 15 listopada 2021 r. Przez 10 lat, od 2011 roku, był dyrektorem generalnym NYPA, największych stanowych zakładów energetycznych w kraju. Wcześniej pełnił funkcję dyrektora operacyjnego oraz wiceprezesa wykonawczego ds. marketingu energii i spraw korporacyjnych. Przed dołączeniem do NYPA w 2007 roku Quiniones spędził cztery lata w New York City Economic Development Corporation, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa i głównego doradcy ds. energii ówczesnego burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga. Przed objęciem tej funkcji przez 13 lat, Quiniones pracował w zakładach energetycznych Consolidated Edison Company of New York (ConEd) oraz ConEdison Solutions. Był współzałożycielem i dyrektorem zarządzającym działu Energy Services w tej spółce. Quiniones pełnił funkcję prezesa GridWise Alliance, członka zarządu Emera Inc., prezesa i członka zarządu Electric Power Research Institute, do którego dołączył w kwietniu 2021 r., prezesa i emerytowanego prezesa Alliance to Save Energy, prezesa-elekta Smart Electric Power Alliance oraz wiceprezesa New York State Energy Research and Development Authority. Był członkiem zarządu Large Public Power Council, Electricity Subsector Coordinating Council oraz International Energy Agency’s Global Commission for Urgent Action on Energy Efficiency.Quiniones planuje zrezygnować ze wszystkich dotychczasowych członkostw w zarządzie, aby móc w pełni poświęcić się obowiązkom w ComEd. Ma tytuł licencjata (B.S.) uzyskany na Uniwersytecie De La Salle w Manili na Filipinach. W 2020 roku uzyskał Certyfikat Dyrektora Korporacyjnego w Harvard Business School.

Czy sieć energetyczna w Illinois jest podobna do tej w stanie Nowy Jork?

– W Illinois, zwłaszcza na terenie obsługiwanym przez ComEd, mamy bardzo dużo szczęścia, ponieważ nasza sieć energetyczna jest bardzo solidna. W porównaniu z innymi dużymi miastami w USA, ComEd jest w ścisłej czołówce pod względem niezawodności i wytrzymałości sieci energetycznej. Poza tym dostarczana przez nas energia elektryczna jest relatywnie tania. Oznacza to, że rachunki za prąd są niższe w porównaniu z innymi dużymi miastami, na przykład z Nowym Jorkiem, Los Angeles czy Houston. Stawka na rachunku za prąd jest relatywnie przystępna. Dzięki elektrowniom jądrowym w północnym Illinois produkcja energii elektrycznej jest w ponad 90 procentach wolna od emisji dwutlenku węgla. 

W swoich licznych wystąpieniach i publikacjach dotyczących sektora energetycznego promuje Pan ideę zintegrowanej sieci przesyłowej. Czy taką sieć będziemy mieć w przyszłości w Illinois? 

– Sieć energetyczna w starej formie, składająca się z dużych elektrowni i dużych sieci przesyłowych, z siecią dystrybucji prądu do domów i biznesów, jest tak naprawdę jednokierunkowa – to przesył na jednym kierunku od zakładów energetycznych do odbiorcy. W przyszłości ludzie będą instalować panele słoneczne, będą ładować nie tylko swoje pojazdy elektryczne, ale znacznie więcej urządzeń, więc będzie więcej podłączeń do sieci, którą nazywamy siecią zintegrowaną. Nie będzie to tylko, tak jak obecnie system przesyłowy z dużych elektrowni, bo będziemy mieć też farmy wiatrowe, panele słoneczne. Cała nowa technologia zostanie połączona razem w zintegrowaną sieć energetyczną. 

Czy stan Illinois zmierza w kierunku całkowitego przejścia na odnawialne źródła energii?

– W ubiegłym roku w Illinois weszła ustawa pod nazwą Clean Energy Jobs Act (CEJA). Ustawa zakłada produkcję energii elektrycznej w Illinois bez emisji gazów cieplarnianych. Główne założenie jest takie, by w przyszłości odejść od elektrowni na paliwa kopalne, elektrowni węglowych i gazowych. Produkcja energii pochodziłaby ze źródeł odnawialnych – wiatru i słońca, oraz z istniejących elektrowni atomowych. Kolejne założenie dotyczy przechodzenia budynków biznesowych i domów na elektryczne ogrzewanie i podgrzewanie wody. Illinois chce także zwiększyć liczbę pojazdów z elektrycznymi silnikami. Podążanie w tym kierunku zmniejszy naszą zależność od paliw kopalnych. Dzięki wdrożeniu takich zmian powstanie system wsparcia czystej energii (clean energy system), a nasza gospodarka w większym stopniu oparta będzie na czystej energii.

Gil C. Quiniones podczas wizyty w podstacji w DeKalb fot. ComEd
Ekipa ComEd na Paradzie 3 Maja w Chicago fot. ComEd

Jak ważne są inwestycje w modernizację sieci przesyłowej w Illinois?

– Musimy zmodernizować naszą sieć przesyłową, poczynić inwestycje w nową technologię. Ale dobra wiadomość jest taka, że działania te przekładają się na nowe miejsca pracy. Będą etaty dla nowych pracowników wykształconych w zakresie projektowania, instalowania i utrzymania tej nowej technologii związanych ze stacjami ładowania pojazdów elektrycznych, instalacją paneli słonecznych i turbin wiatrowych. ComEd poprzez stypendia Future of Energy Scholarship chce pozyskać studentów, którzy w przyszłości będą pracować w sektorze czystej energii. To jest inwestycja, która przyniesie bardzo dużo korzyści naszemu stanowi. Zresztą nie mamy wyboru, bo musimy odpowiedzieć na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi. 

Nikt z nas, odbiorców, nie lubi przerw w dostawie prądu, szczególnie latem podczas upałów. Jak firma ComEd jest przygotowana na takie sytuacje?

Wszyscy odczuwamy, nie tylko w Chicago i na północy Illinois, ale na terenie całego kraju, gwałtowne zjawiska pogodowe. Huragany, tornada, derecho czy powodzie są coraz bardziej gwałtowne i związane są ze zmianą klimatu. Mamy do czynienia z ekstremalnie wysokimi i ekstremalnie niskimi temperaturami. Gwałtowne zjawiska pogodowe to wyzwanie dla bezpieczeństwa publicznego, ale także dla gospodarki, dlatego zmiany klimatyczne są wyzwaniem dla całego świata, a odpowiedź na nie musi być globalna. Miasto Chicago zawsze było liderem w tym zakresie, a firma ComEd zawsze była innowacyjna. Chcemy pozostać liderem w zakresie odpowiedzi na zmiany klimatyczne poprzez wdrażanie zintegrowanych technologii w produkcji czystej energii oraz zmniejszając emisję gazów cieplarnianych. Jest to zarówno wyzwanie, które wymaga inwestycji, ale daje także możliwość tworzenia miejsc pracy i zmniejszenia zanieczyszczenia na naszym terytorium usługowym.

Uważam, że ma Pan ważną rolę do odegrania w odbudowaniu zaufania mieszkańców Illinois do firmy ComEd po tym, jak opinia publiczna została poinformowana o wynikach śledztwa federalnego w sprawie korupcji, w ramach którego oskarżono byłą kadrę kierowniczą. 

– Jednym z moich priorytetów jest upewnienie się, że nasze operacje i praca odpowiada najwyższym standardom etycznym, integralności. Jak wiadomo, postępowanie byłych dyrektorów nie spełniało naszych wartości korporacyjnych, a w rezultacie weszliśmy na drogę ugody z prokuraturą. Obecnie koncentrujemy się na reformach w obszarze etyki. Przeprowadzonych zostało wiele szkoleń i wprowadzonych nowych procedur. Zmierzamy w tym kierunku i mam nadzieję, że dzięki temu ponownie nasi klienci i akcjonariusze obdarzą nas zaufaniem. Jestem przekonany, że z czasem będziemy w stanie odbudować to zaufanie. Ponad 6200 pracowników ComEdu to dobrzy ludzie, członkowie waszych społeczności, ciężko pracujący, którzy są bardzo ważną częścią procesu przejścia do gospodarki opartej na czystej energii. 

Dziękuję Panu bardzo za rozmowę 

–  I ja bardzo dziękuję za możliwość przedstawienia się Waszej polonijnej społeczności. Jesteście ważnym partnerem ComEdu i służycie dużej społeczności. Jesteśmy otwarci na kolejne rozmowy w przyszłości.

Rozmawiała:

Joanna Trzos[email protected]

Commonwealth Edison Company (ComEd) jest spółką należącą do Exelon Corporation (NASDAQ: EXC) z siedzibą w Chicago, wiodącego na rynku krajowym dostawcy energii elektrycznej, obsługującego około 10 milionów klientów. ComEd świadczy usługi dla około 4 milionów klientów w północnym Illinois, czyli dla 70 procent populacji stanu.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama