Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 30 września 2024 12:32
Reklama KD Market
Reklama

XVIII Festiwal Polskiej Misji Duszpasterskiej Trójcy Świętej na rzecz renowacji schodów kościoła

XVIII Festiwal Polskiej Misji Duszpasterskiej Trójcy Świętej na rzecz renowacji schodów kościoła

XVIII Festiwal Polskiej Misji Duszpasterskiej Trójcy Świętej rozpoczęło nabożeństwo sprawowane przez dyrektora Misji – ks. Andrzeja Totzke. Było to nabożeństwo ku czci Trójcy Świętej. Festiwal odbył się 12 czerwca w ośrodku Casa Italia w podchicagowskim Stone Park z udziałem ponad 1500 osób. Dochód z imprezy przeznaczono na renowację schodów kościoła na „Trójcowie”.

Przed błogosławieństwem w imieniu wspólnoty parafialnej ks. dyrektor Andrzej Totzke złożył powinszowania imieninowe siostrze Małgorzacie Tomalce, która celebrowała również ćwierćwiecze święceń duchownych. Kwiaty i życzenia odebrały także celebrujące swoje urodziny dyrektor artystyczna zespołu Lajkonik Halina Misterka oraz dyrektor zarządzająca Muzeum Polskiego Małgorzata Kot. Uczestników festiwalu odwiedził polonijny kandydat na senatora Stanów Zjednoczonych Kazimierz Chlebek, który w najbliższych prawyborach ubiega się o mandat Republikanów w listopadowych wyborach o fotel senatora USA. Z gośćmi festiwalu spotkał się były proboszcz „Trójcowa”, ks. Andrzej Maślejak, który obecnie kieruje parafią pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard.

Praktycznie już od południa rozpoczął się ruch na festiwalowej scenie. Z ponad półgodzinnymi koncertami wystąpiły między innymi: Kapela Ludowa „Moc Południa”, trzy grupy taneczne Zespołu Pieśni i Tańca „Lajkonik”, parafialna Schola „Dzieci Pana Boga”i folklorystyczny zespół góralski Tatry” działający przy Fundacji Kultury Tatrzańskiej. Ze szczególnym aplauzem publiczność przyjęła taneczne popisy Lajkonika  oraz tańce na „pnioku” góralskiej młodzieży. W finale artystycznego popołudnia wystąpiła Natalia Kawalec, finalistka the Voice Kids w Polsce. Śpiewała także była chórzystka chicagowskich słowików Nicole Domagała.

Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się stoiska oferujące zabawy i gry dla dzieci i młodzieży. Na stoisku obsługiwanym przez szkołę im. Trójcy Świętej sportowy tor przeszkód prowadziła Katarzyna Łapińska-Jabłońska ze swoimi uczniami z Kata Chicago Judo Club, którzy następnie dali popis swoich umiejętności. Szkoła prowadziła rekrutację nowych uczniów. Z dziećmi bawił się clown.

Do przysłowiowego stanu wrzenia rozgrzał publiczność turniej siatkówki pomiędzy drużyną proboszcza i maturzystami. Po niezwykle zaciętej walce lepszą ekipą okazała się ekipa gospodarza pokonując młodzież 2:1. Podopieczni proboszcza potwierdzili swoją klasę również zwyciężając 2:1 nową drużynę „Młodzi Tatusiowie Trójcowa”. Siatkówkę poprzedził mecz piłkarski 

Przez cały czas trwania festiwalu dużym zainteresowaniem cieszyła się wieża wspinaczkowa Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego TOPR. Po terenie ośrodka kolejka parkowa woziła chętnych do zwiedzenia tego obiektu. Na chętnych nauki gry królewskiej czekał namiot z gotowymi do gry szachownicami i niezbędnym osprzętem, przy których czuwał Andrzej Zgiet, przewodniczący Stowarzyszenia Nowej Emigracji. Malarskimi akcentami festiwalu było stoisko Kazimierza Burzyńskiego, artysty malarza z Poznania, który od ręki malował portrety i różnego rodzaju widoczki. Dla fanów motoryzacji przygotowano wystawę samochodów rodem z PRL. Na stoisku Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej odwiedzający mogli otrzymać liczne gadżety i wypełnić aplikację członkowską.

Przez cały czas festiwalowa kuchnia serwowała pieczone golonki, kiełbaski z rusztu, ciasta nie wspominając o zimnym piwie oraz innych smakołykach. Sponsorem kuchennych smakowitości tradycyjnie była wytwórnia wędlin „Belmont” Władysława Mulicy oraz sieć sklepów Montrose Deli i kilku innych wytwórców. Na loterii do wygrania była kwota 3000 dolarów. Dodatkowe 1700 dolarów do puli dorzucił właściciel „MMHEBDA, Marcin Hebda. Nad sprawnym przebiegiem całej imprezy czuwała 200 osobowa grupa wolontariuszy, którym przewodził przewodniczący Rady Parafialnej Robert Wasilewski. 

– Cały nasz dochód – mam nadzieję, że będzie rekordowy – zostanie przeznaczony na renowację schodów wejściowych do naszej świątyni, która została wybudowana w 1905 roku w czasie jednego roku. To już blisko 120 lat schody służą wiernym. Pomimo, że są z kamienia, to się porządnie powycierały i stwarzają już niebezpieczeństwo dla użytkowników. Serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy dołożyli się do tego przedsięwzięcia – powiedział ks. dyr. Andrzej Totzke.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


IMG_3912

IMG_3912

IMG_3859

IMG_3859

IMG_3829

IMG_3829

IMG_3840

IMG_3840

IMG_3805

IMG_3805

IMG_3818

IMG_3818

DSC_9212

DSC_9212


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama