Nastolatek z Antioch w Illinois, który stał się symbolem dla części amerykańskiej prawicy, powraca w nagłówkach prasowych. Kyle Rittenhouse – uniewinniony od zarzutów w związku z zastrzeleniem dwóch mężczyzn w Kenoshy w trakcie trwających tam przed dwoma laty zamieszek – udzielił kilku bulwersujących wywiadów w konserwatywnych mediach i wzbudził kontrowersje na Twitterze.
O edukacji u Charliego Kirka
Najpierw wziął udział w nagraniu podcastu, którego autorem jest Charlie Kirk – młody guru amerykańskiej prawicy, blisko związany z byłym prezydentem Donaldem Trumpem. W nagraniu wideo Rittenhouse wystąpił w czapeczce z logo uniwersytetu Texas A&M i ogłosił, że na tę uczelnię zdecydował się, wybierając miejsce studiów. „Tam się wybieram, będzie fantastycznie, piękny kampus, wspaniali ludzie, znakomite jedzenie” – mówił. Problem w tym, że nikt na uczelni o przyjęciu Rittenhouse’a nic nie wiedział. To nie pierwszy przypadek, gdy 19-latek z Antioch ogłosił wybór szkoły, która nie wiedziała nic o jego rejestracji w gronie studentów. Wcześniej sugerował, że będzie studiował na Arizona State University, ale uczelnia zdementowała informację. Ostatecznie na Twitterze podał, że zapisał się do szkoły Blinn College, która jest zapleczem dla Texas A&M, zaznaczając, że jego zamiarem jest dołączenie do bardziej prestiżowej uczelni dopiero w 2023 roku. „Końcówka szkoły średniej została mi skradziona, nie mogłem więc przygotować się dostatecznie na to, co miało czekać na mnie w przyszłości” – wyjaśnił.
U Tuckera Carlsona o mediach
W cieszącym się w USA największą popularnością programie publicystycznym – w telewizji Fox News, którego gospodarzem jest kontrowersyjny Tucker Carlson, Rittenhouse – występując u boku swego prawnika – mówił o potencjalnych pozwach przeciwko mediom. „Zapłacą za to, co mi zrobili. Nie mogę normalnie żyć. Nie mogę pokazywać się publicznie” – skarżył się podczas wywiadu. A jego adwokat, Todd McMurtry dodawał: „Kyle został oskarżony o morderstwo, to prawda. Serwisy informacyjne mają prawo o tym informować, ale nazywanie kogoś mordercą, białym suprematystą, jeszcze przed wydaniem wyroku, może stanowić powód do podjęcia kroków prawnych”. Na razie jednak żadne pozwy nie zostały skierowane. W internecie pojawiły się informacje, że Rittenhouse w ramach ugody otrzymał od producentów programu „The View” emitowanego w telewizji ABC aż 22 miliony dolarów odszkodowania. Jednak rzecznik 19-latka, David Hancock, w rozmowie z agencją Associated Press stanowczo zaprzeczył tym doniesieniom. Dodał wręcz, że przeciw „The View” nie jest planowane postępowanie sądowe.
O broni na Twitterze
Kyle Rittenhouse odniósł się także do toczącej się w USA debaty o dostępie do broni palnej. Zrobił to w najbardziej wyrazisty z możliwych sposobów. Na Twitterze umieścił nagranie wideo, na którym na strzelnicy oddaje serię strzałów z broni półautomatycznej. Odwraca się i podnosi kciuk do góry, a wszystko opatrzył opisem „Joe Biden nie zabierze nam broni”.
Daniel Bociąga[email protected][email protected]