Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 30 września 2024 14:35
Reklama KD Market
Reklama

„Nie damy pogrześć mowy”. Konkurs recytatorski wierszy Marii Konopnickiej

„Nie damy pogrześć mowy”.  Konkurs recytatorski wierszy Marii Konopnickiej

„Nie damy pogrześć mowy”, to tytuł konkursu recytatorskiego dla uczniów szkół polonijnych zorganizowany w ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej w Chicago przez Związek Klubów Polskich we współpracy z Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, który 14 maja odbył się w siedzibie ZKP. Wzięło w nim udział 43 uczniów. Tydzień później, 21 maja w Konsulacie Generalnym RP odbyła się uroczystość zakończenia konkursu.

Z Andrzejem Baraniakiem  rozmawia Joanna Trzos.  Podcast "Dziennika Związkowego" powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM

Uczestników i rodziców powitały organizatorki konkursu, prezes Związku Klubów Polskich dr Łucja Mirowska-Kopeć i Maria Frycz-Zoltek, która imprezę prowadziła i prezentowała recytatorów. 

Celem konkursu było przypomnienie twórczości poetyckiej Marii Konopnickiej. Wśród recytowanych utworów uczniowie najczęściej wybierali do deklamacji: „Stefka Burczymuchę”, „Rotę”, „Pranie”, „Taniec” i „A jak poszedł król na wojnę”.

Po zakończeniu przesłuchań jury w składzie: Alina Szymczyk, poetka i publicystka – przewodnicząca oraz Joanna Bril z sejmiku województwa podkarpackiego i Jan Żółtek, poeta ze Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II zadecydowało o przyznaniu dyplomów i nagród w dwóch kategoriach wiekowych. Oceniana była bezbłędna znajomość recytowanych tekstów, dykcja oraz interpretacja utworów. 

W grupie uczniów od klas czwartych do piątych pierwsze miejsce zdobyła Julia Wawrzyniak za interpretację wiersza „Czym jesteś”. Dwie drugie nagrody zdobyli John Beyer, który recytował „Powrót” oraz Christopher Zborowski za deklamację „Stefka Burczymuchy”. Trzecie miejsce zajęła Julia Lasota za interpretację utworu pt. „Sposób na laleczkę”. W tej grupie wiekowej jury przyznało 3 wyróżnienia. Otrzymali je: Jakub Jaje, Jakub Bryniarski oraz Zofia Staszkiewicz.

W grupie uczniów starszych za wyjątkowo trafną interpretację wiersza „Stefek Burczymucha” popartą nienaganną dykcją, znajomością tekstu i wyrazu artystycznego jury najwyżej oceniło deklamację Julii Nowak. Dwie drugie nagrody trafiły do Kariny Stryszewski za recytację „Roty” oraz Anny Zwoliński za bezbłędne wykonanie w wersji śpiewanej „Roty”. Trzecią nagrodę zdobył Oskar Bryła, recytując wiersz „Pranie”. 

W tej grupie wiekowej przyznane zostały cztery wyróżnienia. Otrzymali je: Agata Zolnik za wiersz „Muchy samochwały”. Nel Fedko recytująca wiersz „Sposób na laleczkę, Sara Synowiec deklamująca „Rotę” i Marta Bieda, która mówiła wiersz pt. „O Wrześni”. 

– Nie tylko laureaci, ale praktycznie wszyscy uczestnicy wykazali się niebywałym kunsztem dykcji, ekspresji, bezbłędnego przekazania tekstów urozmaiconych gestami, zmianami mimiki twarzy oraz użytych rekwizytów. Wszystkie dzieci są zwycięzcami, jednak konkurs rządzi się swoimi prawami i dlatego po wnikliwej i merytorycznej dyskusji musieliśmy wskazać zwycięzców – powiedziała przewodnicząca jury Alina Szymczyk.

– Konkurs recytatorski jest kolejnym etapem w programie, który wraz z Marią Frycz-Zoltek zaproponowałyśmy w Roku Marii Konopnickiej. Postanowiłyśmy skorzystać z tej okazji, aby przybliżyć dorobek literacki tej wspaniałej poetki, pisarki, postaci historycznej tak naprawdę. Rozpoczęłyśmy od przygotowania lekcji dla uczniów klas młodszych i starszych szkół polonijnych z przeciekawymi materiałami. Mamy między innymi wywiad z prawnuczką poetki. Kolejnym etapem było wirtualne zwiedzanie mieszczącego się w przepięknym dworku w Żarnowcu muzeum poetki oraz słuchowisko ze znanymi aktorkami – Weroniką Humaj i Olgą Frycz. Dzisiaj odbył się finał konkursu recytatorskiego utworów Marii Konopnickiej. Ujęła mnie znajomość tekstów i wręcz bezbłędna polszczyzna tych dzieci. To jest bardzo budujące. Chyba dla każdego była to olbrzymia frajda obcowania z przepiękną literaturą w interpretacji dzieci, dla których język polski jest drugim językiem – powiedziała, podsumowując konkurs dr Łucja Mirowska-Kopeć. Każde z występujących w przesłuchaniach dzieci uhonorowane zostało dyplomem uczestnictwa. 

Tydzień później, 21 maja, w Konsulacie Generalnym RP odbyła się uroczystość zakończenia konkursu. Gospodarzem spotkania była wicekonsul Agata Grochowska, która wręczała dzieciom nagrody i dyplomy. Podziękowania i kwiaty otrzymali członkowie jury. Zwyciężczynie obydwu kategorii – Julia Wawrzyniak i Julia Nowak recytowały prezentowane w konkursie utwory. Dodatkową atrakcją rozdania nagród była możliwość zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć w konsulacie, do których chętnie pozowała z dziećmi wicekonsul Agata Grochowska. 

Obecne na uroczystości członkinie Zrzeszenia Literatów Polskich im. św. Jana Pawła II – Ewa Belicki i Beata Korzeniak przeczytały swoje wiersze o Marii Konopnickiej, które zostały nagrodzone w zorganizowanym przez Zrzeszenie konkursie literackim o słynnej poetce.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

[email protected]


DSC_5311

DSC_5311

DSC_5303

DSC_5303

DSC_5286

DSC_5286

DSC_5283

DSC_5283

DSC_5272

DSC_5272

DSC_5258

DSC_5258

DSC_5238

DSC_5238


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama