Powiat Cook ogłosił własny program wypłat gotówkowych dla najbardziej potrzebujących
Władze powiatu Cook ogłosiły w środę nowy, pilotażowy program miesięcznych wypłat gotówkowych, podobny do „chicagowskiego 500+”, o którym wielokrotnie pisaliśmy. Najbardziej potrzebujący mieszkańcy przedmieść Chicago będą mogli otrzymywać 500 dol. miesięcznie przez okres dwóch lat. Zapisy ruszą jesienią, a podania będzie można składać bez względu na status imigracyjny.
Program pod nazwą The Promise Guaranteed Income Pilot był zapowiadany już po tym, jak burmistrz Lori Lightfoot ogłosiła chicagowski program wypłat gotówkowych dla najbardziej potrzebujących – Resilient Communities Pilot. W środę, 18 maja, na konferencji prasowej w Chicago Cultural Center, szefowa powiatu Cook Toni Preckwinkle ogłosiła pierwsze szczegóły.
Jesienią mieszkańcy przedmieść Chicago w powiecie Cook będą mogli składać wnioski do udziału w loterii wypłat gotówkowych. 3250 mieszkańców będzie mogło otrzymywać 500 dol. miesięcznie przez dwa lata. Większość pieniędzy ma trafić do mieszkańców przedmieść, jednak wnioski będą mogli składać nawet mieszkańcy Chicago, bo leży ono w powiecie Cook, o ile nie brali udziału w chicagowskim programie.
Program ma do rozdysponowania 42 mln dolarów i jak podkreślają władze powiatu, jest największą tego typu inicjatywą w kraju finansowaną ze środków publicznych. Cook County jako pierwszy zadeklarował również wprowadzenie programu na stałe po zakończeniu okresu pilotażowego. Program pilotażowy jest finansowany częściowo przez rząd federalny na mocy ustawy American Rescue Plan.
Aby zakwalifikować się do udziału w loterii, trzeba mieć ukończone 18 lat, mieszkać w powiecie Cook i mieć dochód nieprzekraczający 250 proc. federalnego progu ubóstwa. Oznacza to, że osoba samotna nie może zarabiać więcej niż 33 975 dol., gospodarstwo dwuosobowe – 45 775 dol., a czteroosobowa rodzina – 69 375 dol. Z każdego gospodarstwa domowego przyjęte będzie tylko jedno zgłoszenie.
Podobnie jak w przypadku chicagowskiego programu, uczestnicy zostaną wyłonieni w drodze losowania po zamknięciu zgłoszeń, a wnioski przyjmowane będą przez internet.
Władze zapewniają, że wniosek nie będzie zawierał pytań dotyczących obywatelstwa lub statusu imigracyjnego danej osoby. Pieniądze będą mogły być wykorzystane przez uczestników w dowolny sposób – nie mogą być tylko użyte do nielegalnej działalności.
Władze powiatu nie podały jeszcze terminu rozpoczęcia przyjmowania wniosków do loterii. Zapowiedziały tylko, że nastąpi to jesienią. Pierwsze wypłaty mają trafić do wylosowanych osób zimą 2022 roku.
Już teraz można dowiedzieć się więcej o programie i zapisać na otrzymywanie ważnych powiadomień, odwiedzając stronę internetową www.engagecookcounty.com/promise, lecz dostępna jest ona tylko w językach angielskim i hiszpańskim.
13 maja zakończyło się przyjmowanie wniosków do chicagowskiego programu Resilient Communities Pilot. Program cieszył się ogromnym zainteresowaniem – tylko w ciągu pierwszej doby złożono blisko 100 tys. wniosków.