Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 28 grudnia 2024 10:09
Reklama KD Market

Ogromne zainteresowanie programem „chicagowskiego 500+”. Gdzie można uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku (PODCAST)

fot. Chicago Mayor's Office

Blisko 100 tys. wniosków wpłynęło w ciągu pierwszej doby do loterii miejskiego programu wypłat gotówkowych dla najbardziej potrzebujących chicagowian. Zdaniem burmistrz Lori Lightfoot, to najlepszy dowód na to, że potrzeby wśród mieszkańców Chicago są ogromne. W związku z zainteresowaniem programem wśród Polonii sprawdziliśmy również, gdzie polscy imigranci mogą uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosków. Przyjmowane są one jeszcze do 13 maja.

Program Chicago Resilient Communities Pilot oferuje chicagowskim rodzinom o niskich dochodach miesięczne wypłaty w wysokości 500 dol. przez jeden rok. Podania można składać bez względu na status imigracyjny. Wnioski do programu przyjmowane są na stronie chicago.gov/cashpilot od poniedziałku, 25 kwietnia.

Mimo że tylko w pierwszym dniu do programu wpłynęło ponad 90 tys. wniosków, pomoc przyznana zostanie tylko 5 tysiącom kwalifikujących się rodzin wybranych na zasadzie loterii.

Burmistrz Chicago Lori Lightfoot powiedziała w środę, że ogromne zainteresowanie świadczy o tym, że „ludzie w tym mieście bardzo cierpią”, a sytuację nazwała „nadzwyczajną”.

Do naszej redakcji wpłynęły liczne telefony od polskich imigrantów zainteresowanych programem. Starsi czytelnicy bez znajomości obsługi komputera i internetu pytają, gdzie mogą uzyskać pomoc w wypełnieniu aplikacji. O to samo pytały osoby ze słabym angielskim.

Miejski Departament ds. Rodziny powierzył organizację pomocy przy składaniu wniosków przez mieszkańców organizacji non-profit YWCA Metropolitan Chicago. Ta z kolei na swojej stronie internetowej odsyła osoby potrzebujące dostępu do komputera i internetu do miejskich bibliotek publicznych, ośrodków YWCA i miejskich ośrodków pomocy społecznej, w tym tych dla seniorów.

Jak dowiedzieliśmy się wcześniej, Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie nie obsługuje programu Chicago Resilient Communities Pilot. Osoby powyżej 55. roku życia mogą skorzystać z komputera z internetem w miejskim ośrodku dla seniorów na dawnym Jackowie – Northwest (Copernicus) Senior Center przy 3160 N. Milwaukee Ave., a także w centrum dla seniorów w Portage Park przy 4100 N. Long Ave. i w Norwood Park przy 5801 N. Natoma Ave. Tylko ośrodek w Portage Park ma polskojęzycznego pracownika.

Według strony internetowej YWCA sesje informacyjne dotyczące programu mają odbywać się między innymi w ośrodku YWCA przy 2754 W. Fullerton Ave. w dzielnicy Logan Square na północnym zachodzie Chicago w dniach 2-6 maja i 9-13 maja (konieczne umówienie pod numerem 708-834-6606 – pytać o Application Assistance Sessions w sprawie Chicago Resilient Communities Pilot).

Do programu kwalifikują się mieszkańcy Chicago, którzy mają ukończone 18 lat i którzy doświadczyli szeroko rozumianych trudności związanych z pandemią COVID-19. Dochód uczestników nie może przekraczać 250 proc. federalnego progu ubóstwa – w przypadku czteroosobowej rodziny to 69 375 dol., w przypadku dwuosobowego domostwa – 45 775 dolarów, a w przypadku jednej osoby – 33 975 dol. Z każdego gospodarstwa domowego do programu przyjęty będzie tylko jeden wniosek.

Władze zapewniają, że wniosek nie będzie zawierał pytań dotyczących obywatelstwa lub statusu imigracyjnego danej osoby.

Wniosek do programu na stronie chicago.gov/cashpilot może być automatycznie przetłumaczony na język polski po wyborze języka w prawym górnym rogu.Od 25 kwietnia działa również specjalna infolinia pod numerem (855) 594-4016, lecz nam nie udało się doczekać połączenia z operatorem.

Program Chicago Resilient Communities Pilot jest finansowany przez rząd federalny na mocy ustawy American Rescue Plan. Program jest częścią większego pakietu programów socjalnych w blisko 17-miliardowym budżecie burmistrz Lori Lightfoot na 2022 rok.

W środę szefowa powiatu Cook Toni Preckwinkle ogłosiła, że uruchomi podobny program pilotażowy dla mieszkańców przedmieść o najniższych dochodach. Ma być on finansowany z puli 42 mld dol. funduszy federalnych, czyli jeszcze większej niż pula chicagowska. Według Preckwinkle, jej program podstawowego dochodu dla najbardziej potrzebujących będzie największy w kraju.

Szczegóły programu powiatowego nie są jeszcze znane. Władze powiatu zapowiedziały na razie, że ruszy on w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama