Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 29 grudnia 2024 02:10
Reklama KD Market

Polka z przedmieść Chicago z licznymi zarzutami oszustw finansowych

Beata Zielinski fot. arch. policji

W czwartek, po raz pierwszy po zwolnieniu za kaucją, przed sądem stanęła Polka z dalekich północno-zachodnich przedmieść Chicago, Beata Zielinski. 55-latka z miejscowości Itasca ma odpowiedzieć na 36 zarzutów kradzieży, oszustw i defraudacji państwowych funduszy pomocowych związanych z COVID-19.

Sędzia powiatu DuPage Brian Telander w czwartek 3 marca odroczył do kwietnia oficjalne odczytanie zarzutów 55-letniej Beacie Zielinski, bo kobieta wyraziła wolę zatrudnienia prywatnego adwokata. Wcześniej we wtorek 55-latka z Itasci na dalekich północno-zachodnich przedmieściach została zwolniona z aresztu po wpłaceniu 10 proc. kaucji ustalonej przez sąd na 100 tys. dolarów.

Kobieta odpowie łącznie na 36 zarzutów oszustw wobec co najmniej 9 instytucji finansowych oraz federalnej agencji ds. małych przedsiębiorstw, U.S. Small Business Administration. Łupem oszustki padło ponad 373 tys. dolarów.

Według prokuratora powiatu DuPage, od czerwca 2017 do lipca 2020 r. Zielinski angażowała się w różne oszustwa mające na celu pozyskanie funduszy z prywatnych banków oraz z programu Economic Injury Disaster Loans.

Zielinski miała włamywać się również na konta e-mailowe prywatnych małych przedsiębiorstw, skąd instruowała banki tych firm do przesyłania pieniędzy na jej konto w innym banku.

Wśród 36 zarzutów postawionych Zielinski są trzy zarzuty kradzieży mienia rządowego, które są w kategorii najpoważniejszych przestępstw (klasy X – Class X felony) i są karane karą więzienia od 6 do 30 lat. Pozostałe zarzuty to:

  • 8 zarzutów kradzieży sumy powyżej 100 tys. dolarów
  • 1 zarzut oszustwa wobec instytucji finansowej
  • 1 zarzut kontynuowania działalności przestępczej na szkodę instytucji finansowej
  • 3 zarzuty kradzieży sumy powyżej 10 tys. dolarów
  • 4 zarzuty oszustwa na szkodę instytucji finansowych na kwotę przekraczającą 10 tys. dol.
  • 1 zarzut prania brudnych pieniędzy na kwotę przekraczającą 10 tys. dol.
  • 8 zarzutów oszustwa na szkodę instytucji finansowych na kwotę przekraczającą 500 dol.
  • 7 zarzutów fałszerstwa

Jak poinformował nas Paul Darrah z Biura Prokuratora Powiatu DuPage, wszystkie zarzuty pozostaną w jurysdykcji sądu okręgowego powiatu DuPage, gdyż do wszystkich domniemanych przestępstw doszło na terenie tego powiatu.

„Przestępstwa tzw. ‘białych kołnierzyków’, jak te domniemane w tej sprawie, są często niezwykle trudne do wykrycia, ponieważ oskarżeni dokładają wszelkich starań, aby zatrzeć w dokumentach wszelkie ślady, które mogą do nich prowadzić. Podobnie było w tym przypadku” – napisał w oświadczeniu prokurator powiatu DuPage Robert Berlin. Podziękował policji z Itasca, a w szczególności funkcjonariuszce Katlyn Jezior oraz asystentowi prokuratora stanowego Kenowi Tatarelisowi za ich pracę i pomoc na rzecz postawienia oskarżonej mocnych zarzutów.

Wśród ofiar oszustw Zielinski – według dokumentów sądowych – są m.in. osoby prywatne, firmy remontowo-budowlane, deweloperskie i firmy ubezpieczeniowe.

W jednym przypadku, jak informuje „Daily Herald”, Zielinski użyła cudzego nazwiska i numeru Social Security do uzyskania pożyczki na sumę 150 tys. dol. W innym próbowała przelać ponad 6 tys. dolarów z cudzego konta na swoje. Skradzione pieniądze „prała”, zakupując czeki z kasy (cashier’s checks) o wartości 10 tys. dolarów.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama