REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Artykuł sponsorowany Możesz mieć prawo do płatnego urlopu z powodu COVID-19 lub innych chorób

Możesz mieć prawo do płatnego urlopu z powodu COVID-19 lub innych chorób

-

Czy to przeziębienie, grypa, czy COVID-19?

To pierwsze pytanie, które codziennie przewija się przez umysły chorych w Illinois, ponieważ pandemia koronawirusa zderza się z chorobami sezonowymi, takimi jak przeziębienia i grypa.

Następne pytanie: Czy mogę sobie pozwolić na czas wolny od pracy, aby poddać się testom i kwarantannie, jeśli to COVID? Ponieważ tak niewiele osób zna nasze prawa do płatnego urlopu, odpowiedź brzmi często: „Nie wiem”.

Ale wielu z nas ma prawo do płatnego urlopu, jeśli my lub członkowie naszej rodziny zachorujemy na COVID-19, a nawet na przeziębienie lub grypę. Płatny urlop w tym kraju jest skomplikowany, a wasze prawa często zależą od miejsca zamieszkania i pracy. Dlatego tak ważne jest, abyś znał swoje prawa w miejscu pracy, abyś mógł skorzystać z dostępnego Ci nagłego i stałego płatnego urlopu.

Kongres uchwalił pierwszy narodowy program płatnych urlopów w USA w odpowiedzi na pandemię COVID-19 poprzez Families First Coronavirus Response Act (FFCRA), ale nie było zbyt wiele publicznej edukacji i wiedzy na temat aspektów prawa dotyczących płatnych urlopów i sposobu ich funkcjonowania.

Nowe prawo obejmuje do 80 godzin płatnego czasu choroby dla pracowników z różnych powodów związanych z COVID-em oraz do 12 tygodni wolnego czasu na opiekę nad dziećmi, jeśli ich szkoła lub opieka dzienna jest zamknięta. Te wymogi dotyczące płatnego urlopu wygasną jednak z końcem 2020 r., jeśli Kongres nie podejmie działań, a istnieją znaczne ograniczenia, które pozostawiają wielu pracowników bez pracy. Duże przedsiębiorstwa i pracownicy służby zdrowia nie są objęci tym prawem, a niektóre przepisy pozwalają mniejszym przedsiębiorstwom również zrezygnować z niego.

Ale jeśli mieszkasz w Chicago lub w podmiejskim powiecie Cook, lokalne prawo może również dać ci dostęp do płatnego czasu pracy w czasie choroby. W 2016 roku, przed pandemią i zanim Kongres uchwalił federalny urlop nadzwyczajny, Kobiety Zatrudnione i Chicagowska Koalicja na rzecz Zrobionego Urlopu Chorobowego walczyły i wygrały w Chicago i Cook County rozporządzenia o płatnych dniach chorobowych, zapewniając do pięciu płatnych dni chorobowych ponad pół miliona osób pracujących. Dni te mogą być wykorzystane na każdą chorobę, włącznie z COVID-19, pomagając pracownikom zadbać o siebie i swoje rodziny podczas pandemii oraz zapewniając, że żaden pracownik nie będzie musiał wybierać między wypłatą wynagrodzenia a jego zdrowiem.

Aby pomóc Ci zrozumieć twoje prawa do płatnego urlopu federalnego, w stanie Illinois oraz lokalnie, Women Employed, Raise the Floor Alliance i Arise Chicago stworzyły materiały w języku polskim, angielskim i hiszpańskim.

Te działania w zakresie płatnych urlopów są niezbędne dla rodzin zajmujących się COVID-19, ale podkreślają one również potrzebę wprowadzenia stałego płatnego urlopu w całym kraju. Amerykanie nie powinni mieć kryzysu zdrowia publicznego, aby móc poświęcić czas na opiekę nad sobą i członkami swoich rodzin.

Pomimo dwóch prób poszerzenia zakresu płatnych urlopów przez Izbę Reprezentantów USA i przedłużenia ich wykorzystania do 2021 r., żadna z nich nie została rozważona przez Senat, a zatem los federalnych płatnych urlopów po 2020 r. jest niepewny. Ustawy czekające w Kongresie, takie jak Healthy Families Act oraz FAMILY Act, które zapewniłyby stały płatny urlop choroby oraz płatny urlop rodzinny i medyczny, mogłyby zagwarantować, że pracownicy nigdy nie byliby zmuszeni do wyboru między wypłatą wynagrodzenia a swoim zdrowiem.

Bez względu na to, co dzieje się w Kongresie, musimy również udostępnić płatny urlop w stanie Illinois. Liderzy w Springfield debatowali nad ustawą o płatnym urlopie chorobowym, która jest podobna do rozporządzeń w Chicago i Cook County, ale jak dotąd nie udało im się jej uchwalić, pozostawiając 1,5 miliona mieszkańców stanu Illinois bez stałego programu. Dodatkowo, Illinois powinno zaliczyć płatne dni chorobowe w nagłych wypadkach, które obejmują pracowników z COVID-19 – szczególnie tych wyłączonych z programu federalnego. Takie przepisy pomogłyby utrzymać bezpieczeństwo naszych pracowników, rodzin i społeczności i spowolniłyby rozprzestrzenianie się choroby.

Nikt nie powinien się martwić, czy ma prawo do płatnego urlopu, który jest mu potrzebny do opieki nad sobą i swoimi rodzinami. Sprawdź nasze zasoby informacyjne, aby upewnić się, że znasz swoje prawa. Zadzwoń do legislatorów i poproś ich o przyznanie WSZYSTKIM pracownikom płatnego urlopu chorobowego i rodzinnego oraz medycznego.

Sarah Labadie
jest zastępcą dyrektora ds. polityki w organizacji pn. Kobiety Zatrudnione (Woman Employed)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks