REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumZaawansowane prace nad leczeniem otyłości. Środki przeciwbólowe a praca serca. Informacje dla...

Zaawansowane prace nad leczeniem otyłości. Środki przeciwbólowe a praca serca. Informacje dla palaczy. Do szkoły – na piechotę lub na rowerze.

-

Chicago (Inf. wł.) – Naukowcy twierdzą, że w organizmie występują dwa rodzaje tłuszczu – biały, który gromadzi się i powoduje otyłość, oraz brązowy, który spala kalorie. W miarę jak starzejemy się w organizmie ubywa brązowego tłuszczu.

 

REKLAMA

W raporcie z badania, opublikowanym w magazynie Cell Metabolism, naukowcy twierdzą, że udało się im przekształcić biały tłuszcz w brązowy oraz w mięśnie u laboratoryjnych myszy. Odnotowano u nich niewielki przyrost wagi oraz poprawę poziomie cukru i tolerancji insuliny.

 

Metoda jest dopiero na etapie badań i jeszcze nie nadaje się do zastosowania w przypadku ludzi. Naukowcy wyrażają jednak nadzieję, że już niedługo będą mogli skutecznie leczyć otyłość i związane z nią choroby, takie jak np. cukrzyca.

 

***

Najnowsze badania wykazały związek między używaniem popularnych środków przeciwbólowych, a zaburzeniami rytmu serca.

 

Preparaty z grupy NSAID – aspiryna, ibuprofen i naproxen oraz z grupy COX-II – np. celebrex, mogą zwiększać ryzyko migotania przedsionków serca. Jest to zaburzenie rytmu serca powiązane z wylewami krwi do mózgu.

 

***

Naukowcy z Virginia Commonwealth University twierdzą – na podstawie przeprowadzonych przez siebie dwóch badań – że papierosy elektryczne nie dostarczają palaczowi nikotyny, wbrew temu co mówią reklamy tego produktu.

 

Apelują oni, by rząd federalny wprowadził dokładniejszą kontrolę tzw. electric cigarettes, czyli e-cigarettes, określanych też skrótem – e-cigs.

 

Jednak lekarze, których pacjenci korzystają z e–cigs podczas odwyku, zauważyli, że w wielu przypadkach spełniają one swoją rolę i choć może nie zaspokajają głodu nikotyny, pomagają odzwyczaić się od palenia.

 

***

Pojawiły się kolejne ostrzeżenia przed potencjalnie niebezpiecznymi skutkami ubocznymi pigułki pomagającej rzucić palenie.

 

Nowe międzynarodowe badanie wykazało, że Chantix może zwiększać ryzyko zawału serca oraz innych chorób układu krążenia.

 

W badaniu ryzyko to zwiększyło się o 72 procent w porównaniu z grupą kontrolną, która zamiast Chantixu otrzymywała placebo.

 

Firma Pfizer produkująca Chantix stwierdziła, że badanie jest zbyt ograniczone, by można było z niego wyciągać konkluzje, dotyczące ryzyka przyjmowania preparatu.

 

Raport z badania ukazał się na łamach Canadian Medical Association Journal.

 

Federalny zarząd ds. kontroli leków i żywności, FDA, już zmienił etykiety na opakowaniach Chantixu. Ostrzegają one przed potencjalnymi zgrożeniami dla zdrowia.

 

***

Droga do szkoły – pieszo lub na rowerze – jest ważną aktywnością fizyczną dla dzieci i młodzieży. Jak podkreślają naukowcy kanadyjscy z University of Montreal Hospital Research Centre, z owej aktywności korzystają znacznie częściej dzieci z ubogich rodzin. Zdaniem naukowców trzeba zachęcać wszystkich uczniów, by zażywali ruchu w drodze do szkoły i z powrotem.

 

Badania zostały przeprowadzone na 7 tys. uczniów w wieku od 6 do 16 lat.

 

Jego wyniki zostały opublikowane na łamach Pediatrics.

 

(ao)

REKLAMA

2091073094 views

REKLAMA

2091073393 views

REKLAMA

2092869852 views

REKLAMA

2091073674 views

REKLAMA

2091073820 views

REKLAMA

2091073964 views