REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumWitaminy nie takie zdrowe

Witaminy nie takie zdrowe

-

Żeby zdrowym być

REKLAMA

Dorota Feluś


Po raz kolejny potwierdza się stare powiedzenie – co za dużo to niezdrowo. Fińsko-amerykańscy naukowcy właśnie dowiedli, że nadmiar suplementów diety wcale nie jest dobry dla zdrowia, a wręcz przeciwnie – skraca życie. Bliżej na ten temat można poczytać w „Archives of Internal Medicine”.

 

Iowa Women’s  Health Study

 

Badanie (w ramach Iowa Women’s Health Study), którymi zostały objęte kobiety w wieku powyżej 50. roku życia, przeprowadzili uczeni z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii w Kuopio i z Uniwersytetu Stanu Minnesota w Minneapolis. Jego uczestniczki, a było ich 39 tysięcy, poproszono o trzykrotne wypełnienie ankiety – w roku 1986, 1997 i 2004 – na temat zażywania suplementów witaminowych i mineralnych. Równocześnie przez ten czas śledzono ich stan zdrowia. Po pierwsze stwierdzono, że wraz z upływem czasu znacznie wzrastała konsumpcja suplementów, od 62,8% w 1986 r. do ponad 85% w 2004 r.  Po drugie, ustalono, że zażywane preparaty nie tylko nie zmniejszały ryzyka przedwczesnego zgonu wśród badanych kobiet, lecz że niektóre z nich wręcz ryzyko to podnosiły i to tym bardziej im więcej takich suplementów uczestniczki przyjmowały. Najgorzej wypadły preparaty multiwitaminowe zawierające witaminę B6, kwas foliowy, magnez, cynk i miedź. Szczególnie negatywnie wypadły suplementy z żelazem. Szkodliwe okazały się również produkty zawierające duże ilości przeciwutleniaczy, takich jak witamina E, witamina A i beta-karoten. Co więcej, ustalono także, że wraz z wiekiem do zwiększenia ryzyka zgonu potrzebne były coraz mniejsze dawki.

 

Z drugiej strony stwierdzono, że do redukcji ryzyka zgonu kobiet po 50. roku życia przyczynić  się mogą preparaty z wapniem i witaminą D3. To ostatnie zwłaszcza, jeśli za mało przebywają one na słońcu i dostarczają jej sobie za mało wraz z dietą.

 

W podsumowaniu autorzy badania napisali, że nadmiar witamin nie tylko nie daje poprawy, ale może wręcz szkodzić. Wszelkiego rodzaju witaminy i preparaty mineralne należy przyjmować tylko wtedy, gdy faktycznie występuje ich niedobór, tj. w razie wyraźnie uzasadnionej medycznej przyczyny. Nie rekomenduje się ich zażywania w celach prewencji.

 

Gdzie szukać

By dostarczyć swemu organizmowi adekwatną ilość witamin i minerałów, należy stosować  urozmaicone menu. Poniżej podajemy produkty zawierające największe ilości witamin i minerałów, które w postaci suplementów mogą szkodzić.

 

Witamina B6 – mięso, wątroba wieprzowa, ryby,  pełne ziarna zbóż, warzywa strączkowe i liściaste.

 

Witamin E – oleje roślinne: słonecznikowy i rzepakowy, soja, jajka, orzechy, wołowina, ryby, kiełkujące ziarna pszenicy i mąka owsiana, oleje roślinne, halibut, masło, płatki owsiane, chleb żytni.

 

Witamina A – żywność pochodzenia zwierzęcego, szczególnie ryby, mięso, wątróbka, mleko i produkty mleczne, tłuszcze i jaja, szczególnie ich żółtka, tran.

 

Beta-karoten – jako prowitamina A znajduje się w żywności pochodzenia roślinnego, zwłaszcza w czerwonych i żółtych owocach oraz warzywach.

 

Kwas foliowy – warzywa ciemnozielone i pomarańczowe (fasolka, kapusta, szparagi, sałata, brukselka, kalafior), pomarańcze i banany.

 

Magnez – produkty zbożowe, mleko i jego przetwory, ziemniaki, pestki dyni, migdały, orzechy: nerkowce, laskowe, ziemne, włoskie, banany, groch, fasola, soczewica.

 

Cynk – sery podpuszczkowe, fasola, groch, kasze, orzechy, przetwory zbożowe, ostrygi, polędwica wołowa.

 

Miedź – owoce morza, wątróbka cielęca, drożdże, chleb gruboziarnisty, ziarna sezamu, dyni, tahini i słonecznika, suszone pomidory, warzywa strączkowe, owoce cytrusowe, kakao i czekolada.

 

Żelazo – wątroba, rośliny strączkowe, szczypiorek, jaja, małże, pestki dyni, kalafior, mięso, chleb pełnoziarnisty.

 

REKLAMA

2090402331 views

REKLAMA

REKLAMA

2090402631 views

REKLAMA

REKLAMA

2092199091 views

REKLAMA

2090402914 views

REKLAMA

2090403060 views

REKLAMA

2090403204 views