REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumTrendy oświetleniowe w 2015 roku

Trendy oświetleniowe w 2015 roku

-

XXI wiek daje nam ogromne możliwości przy wybieraniu oświetlenia.  Często zadanie to przerasta nasze siły. W sklepach mnoży się od kryształowych żyrandoli po futurystyczne lampy. Do zawrotów głowy doprowadzają nas nie tylko kształty lamp, ale też rodzaje użytych do nich żarówek. Wybór jest tak ogromny, że nie sposób ująć tego wszystko w krótkim artykule. Zatem przyjrzyjmy się czterem najpopularniejszym tegorocznym trendom oświetleniowym.

1. Oświetlenie LED (ang. LED lighting)
LED (skrót od light-emitting diode) jest chyba największym osiągnięciem w dziedzinie oświetlenia od czasów odkrycia energii elektrycznej. Jest to oświetlenie zaliczane do długowiecznego, ponieważ obecnie jego żywotność obliczana jest na 20 lat (bez wymiany żarówek) i zużywa ono zaledwie cząstkę energii tradycyjnych żarówek. Stosowanie LED jest jeszcze w powijakach, ale wszystko wskazuje na to, że ta energooszczędna tendencja ma ogromną siłę przebicia.  Możemy się spodziewać, że w kolejnych dziesięcioleciach instalacje oświetleniowe LED zdominują rynek. Kiedy porównamy koszty zużytej energii, oświetlenie LED jest tańsze i bardziej praktyczne. Za stroną internetową amerykańskiego Departamentu Energetyki: “Dzisiejsze oświetlenie LED jest sześć lub siedem razy bardziej efektywne niż konwencjonalne, a jego żywotność jest do 25 razy dłuższa.” Jeśli więc jesteś właścicielem domu, warto zainwestować w światła LED, które będą cieszyć wyglądem i funkcjonalnością przez bardzo długi czas.

REKLAMA

Obecnie oświetlenie LED jest najczęściej kupowane do kuchni i łazienek. Montowane są zarówno małe kompaktowe światełka, jak i długie listwy oświetleniowe. Dużym zainteresowaniem cieszy się też oświetlenie LED instalowane na zewnątrz, do podświetlania tarasów, podjazdów i ogrodów.

2. Lampy wiszące (ang. pendant lighting)
Lampy wiszące są obecnie bardzo popularnym wyborem przy oświetlaniu stołów w jadalniach, kuchniach czy pracowniach. Tendencja ta jest szczególnie widoczna przy aranżacji wnętrz nowoczesnych. Nierzadko też można spotkać się z lampami nawiązującymi wyglądem do przeszłości. W tej grupie duże wzięcie mają lampy zwane misami (wyglądem przypominają odwrócone do góry nogami misy) oraz lampy zwane bębnowymi (wyglądem przypominają bębny). Inna grupa, która zyskuje coraz większe uznanie to kompozycje stworzone z wielu lamp wiszących, połączonych w jedno światło.

3. Żyrandole (ang. chandelier)
Różnica między lampą wiszącą a żyrandolem opiera się przede wszystkim na wielkości. Lampa wisząca daje światło z czterech żarówek. Natomiast żyrandol jest zwykle bardzo skomplikowaną konstrukcją z dużą ilością żarówek, dając o wiele więcej światła niż lampa wisząca. Zwykle w jednym pomieszczeniu, nawet dużym, wystarczy tylko jeden żyrandol, aby spełniał funkcję doświetlenia całego wnętrza.

Żyrandole mają od wielu lat silną pozycję na rynku. Ze względu na ich funkcję estetyczną ciągle istnieje zapotrzebowanie na tradycyjne duże, kryształowe i metalowe żyrandole świeczkowe. Nazywane są tak, ponieważ ich żarówki  kształtem przypominają świeczki. Jeśli chodzi o walory estetyczne, żadne inne światło nie dorównuje w tym względzie żyrandolowi. Istnieje znaczne zapotrzebowanie na stylowe, ale nieduże żyrandole, tak aby można było zastosować je do mieszkań i domów o niskich sufitach. Na takie ekstrawaganckie oświetlenie, które często pełni fukcję unikalnego dzieła sztuki, konsumenci gotowi są wydać dużo pieniędzy. Nic więc dziwnego, że w sklepach ceny tak oryginalnych lamp wahają się w granicach od 1000 dol.  do 10000 dol. i więcej.

4. Miedziane lampy
W  2015 roku bardzo modne są ciepłe metale, szczególnie miedź . Trend ten natychmiast został zaadoptoway przy produkcji współczesnego oświetlenia i w sklepach jest ogromny wybór interesujących lamp i żyrandoli o takim właśnie rdzawym wykończeniu.

Mam jednak nadzieję, że ten krótki przegląd jest na tyle informacyjny, że pomoże przy zakupie lamp zarówno do mieszkań, jak i firm. Radzę jednak nie zapominać, że przy podejmowaniu decyzji ważne jest, aby wziąć pod uwagę również takie czynniki, jak kolory ścian i mebli, ilość dostępnego światła naturalnego oraz wielkość wnętrza.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
[email protected]
http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid
https://annalineid.blogspot.com/

  • IMG_0931
  • IMG_0933
  • IMG_0948
  • IMG_0987
  • IMG_0988
  • IMG_0992
  • IMG_0994
  • IMG_1002
  • IMG_1019
  • IMG_1054
  • IMG_1298
  • IMG_2138
  • IMG_2502
  • IMG_2504
  • IMG_2505
  • IMG_2516
  • IMG_6608
  • Superior 2
  • Superior 4

REKLAMA

2091058289 views

REKLAMA

2091058588 views

REKLAMA

2092855047 views

REKLAMA

2091058869 views

REKLAMA

2091059015 views

REKLAMA

2091059159 views