REKLAMA

2118943264 views

REKLAMA

2118943263 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaZmarł domniemany zbrodniarz z czasów II wojny światowej

Zmarł domniemany zbrodniarz z czasów II wojny światowej

-

Oczekujący na deportację z USA John (Iwan) Kalymon, oskarżany o pomaganie nazistom i mordowanie Żydów we Lwowie podczas II wojny światowej, zmarł w stanie Michigan w wieku 93 lat. Nigdy nie przyznał się do zarzucanych mu czynów – podała w środę agencja AP.

John (Iwan) Kalymon fot.Facebook
John (Iwan) Kalymon fot.Facebook

REKLAMA

Kalymon, który urodził się w 1921 r. na terenie ówczesnej Polski, służył podczas wojny w kolaboracyjnej ukraińskiej policji pomocniczej we Lwowie. Przez całe życie utrzymywał, że pełnił głównie służbę wartowniczą i nigdy nie strzelał do Żydów.

W lutym tego roku prokuratura w Monachium wydała nakaz aresztowania Kalymona za pomocnictwo w zbrodniach wojennych. Od początku 2010 roku prowadzono przeciwko niemu śledztwo w związku z podejrzeniem morderstwa i współudziału w morderstwie w co najmniej 40 tys. przypadków – poinformowała prokuratura. Z powodu złego stanu zdrowia Kalymona Niemcy chciały wysłać do USA lekarza, by zbadał podejrzanego i stwierdził, czy może on odpowiadać w procesie, ale nigdy do tego nie doszło.

Dowodem na to, że w czasie wojny Kalymon miał popełnić co najmniej jedno morderstwo, jest notatka służbowa z sierpnia 1942 roku; pod notatką widnieje podpis “Kalymun”, co miało być jedną z używanych przez domniemanego zbrodniarza wersji jego nazwiska. Autor notatki poinformował, że podczas akcji przeciwko ludności żydowskiej użył broni i czterech sztuk amunicji. Zabił przy tym jedną osobę i zranił kolejną. Kalymon utrzymywał, że pisane odręcznie dokumenty przeciwko niemu zostały sfałszowane.

Kalymon zmarł w domu w Troy, na przedmieściu Detroit, 29 czerwca. Miał zapalenie płuc, raka prostaty i cierpiał na demencję – powiedział agencji AP jego syn Alex Kalymon. Dodał, że przez ostatnie dwa lata z ojcem praktycznie nie było kontaktu.

W ubiegłym roku federalny sąd apelacyjny podtrzymał wyrok deportacji wobec Kalymona, ale Stany Zjednoczone nie mogły znaleźć kraju, który by go przyjął.

Kalymon przybył do Stanów Zjednoczonych w 1949 roku. W sześć lat później uzyskał obywatelstwo USA i podjął pracę w wytwórni samochodów Chrysler. W roku 2007 w postępowaniu cywilnym sąd federalny w Detroit pozbawił go obywatelstwa USA, argumentując, że w trakcie dwuletniej służby w ukraińskiej policji prześladował cywilów.

Informacje o jego udziale w zbrodniach wojennych znaleziono w materiałach archiwalnych, ujawnionych po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2118068426 views

REKLAMA

2118068560 views

REKLAMA

REKLAMA

2119864919 views

REKLAMA

2118068645 views

Kto pyta, nie błądzi

Sebastian Szmurło

Krystyna Tarchala

REKLAMA

2118068717 views

REKLAMA

2118068783 views