REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaZ Miami na Florydzie wypłynął na Kubę pierwszy od 50 lat statek...

Z Miami na Florydzie wypłynął na Kubę pierwszy od 50 lat statek wycieczkowy

-

fot. Cristobal Herrera/EPA
fot. Cristobal Herrera/EPA

Z portu Miami na Florydzie wypłynął w niedzielę statek pasażerski „Adonia” z 700 pasażerami na pokładzie, który w poniedziałek zawinie do portu w Hawanie. Jest to pierwszy od 50 lat rejs pasażerski z USA na Kubę. Uczestnicy wycieczki spędzą tam 7 dni.

Firma Fathom, która jest armatorem statku, zapowiada dwa regularne rejsy w miesiącu ze Stanów Zjednoczonych na rządzoną przez komunistów wyspę i z powrotem. Fathom jest filią amerykańskiej grupy biznesowej Carnival, specjalizującej się w usługach turystycznych, jednej z największych w tej branży na świecie.

REKLAMA

„Przejść do historii i wnieść swój wkład w lepszą przyszłość dla wszystkich, to jest zdecydowanie największy zaszczyt, jaki może stać się udziałem jakiegokolwiek przedsiębiorstwa” – powiedział podczas ceremonii przed zdjęciem cum Arnold Donald, prezes grupy Carnival.

Statek wypłynął z Miami „uważanego za bastion emigracji kubańskiej w Stanach Zjednoczonych” – zauważa agencja AFP. Zwraca też uwagę na trudności, jakie towarzyszyły zorganizowaniu pierwszego od półwiecza rejsu pasażerskiego na Kubę.

„Władze w Hawanie do ostatniego tygodnia zwlekały ze zniesieniem swoich restrykcji uniemożliwiających Kubańczykom podróżowanie drogą morską do i ze Stanów Zjednoczonych” – czytamy w komentarzu.

„Początkowo Carnival podjął nawet decyzję o nierejestrowaniu na rejs obywateli USA, którzy wywodzą się z Kuby. Wywołało to falę oburzenia i krytykę ze strony Białego Domu” – pisze AFP. Ostatecznie, wraz z uchyleniem restrykcji przez Hawanę, obecnie nie ma już żadnych ograniczeń, aby wykupić wycieczkę na Kubę, która kosztuje 1800 dolarów, jeśli pasażer korzysta z jednoosobowej kabiny lub 7 tys. dolarów, jeśli chce podróżować w apartamencie.

W ocenie ekspertów regularne rejsy na wyspę zainteresują przede wszystkim przedstawicieli diaspory kubańskiej w USA. Ocenia się, że w Stanach Zjednoczonych żyje do 2 mln osób o kubańskich korzeniach.

„Mój ojciec całe życie marzył o tym, by pojechać na Kubę, ale nie odczekał tej chwilę. Podróżuję dziś niejako w jego imieniu” – powiedziała AFP 61-letnia Izabel Buznego, która urodziła się na Kubie, a potem znalazła schronienie w USA.

Uruchomienie stałego połączenia morskiego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Kubą stało się możliwe po historycznej wizycie prezydenta USA Baracka Obamy na Kubie, która miała miejsce w dniach 21-22 marca.

Jeszcze przed tą wizytą Stany Zjednoczone złagodziły cały szereg restrykcji nałożonych na Kubę od czasu zerwania stosunków dyplomatycznych w 1961 r.

Zostały wznowione m.in. regularne połączenia lotnicze i morskie. Zniesiono część zakazów dot. handlu, biznesu oraz podróży na Kubę dla osób odwiedzających rodziny, dziennikarzy, sportowców i ludzi kultury. Ponadto zostały złagodzone przepisy dotyczące wymiany naukowej oraz współpracy w sferze edukacji i związanych z tym podróży na Kubę oraz do USA.

Wymiana turystyczna wciąż podlega jednak ograniczeniom, które po stronie amerykańskie może znieść tylko Kongres. Kubę mogą odwiedzać wyłącznie zorganizowane grupy wycieczkowe z USA; turystyka indywidualna jest wciąż zakazana.

USA zerwały stosunki dyplomatyczne z Kubą za prezydentury Dwighta Eisenhowera w 1961 roku. Była to reakcja na wzrost napięć w relacjach z rewolucyjnym rządem Fidela Castro. Wprowadzone przez Eisenhowera embargo na więzi handlowe z Kubą i oficjalne kontakty międzyludzkie było od tego czasu wielokrotnie zaostrzane przez amerykański Kongres. (PAP)

REKLAMA

2090907387 views

REKLAMA

2090907687 views

REKLAMA

2092704150 views

REKLAMA

2090907973 views

REKLAMA

2090908120 views

REKLAMA

2090908265 views