REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka “WSJ”: mimo groźby weta Trumpa Republikanie przeciwni zmianom w NDAA

“WSJ”: mimo groźby weta Trumpa Republikanie przeciwni zmianom w NDAA

-

Republikańscy senatorzy nie chcą zawierać w ustawie o wydatkach obronnych przepisów ułatwiających pozywanie serwisów społecznościowych za moderację umieszczanych w nich treści – informuje “Wall Strett Journal”. Bez takich zapisów swoje weto dla ustawy zapowiada prezydent Donald Trump.

Ustępujący prezydent stwierdził, że poprze ustawę o wydatkach obronnych (NDAA) na rok podatkowy 2021 tylko wtedy, jeśli wyeliminuje ona sekcję 230 tzw. ustawy o przyzwoitości komunikacyjnej. Sekcja ta chroni platformy internetowe i firmy technologiczne przed procesami sądowymi za moderację umieszczanych na ich stronach treści.

REKLAMA

Republikanie – jak pisze “Wall Street Journal” – nie zamierzają zawierać w ustawie zapisów, o które wnioskuje prezydent. Wpływowy senator GOP Jim Inhofe wypowiedział się przeciwko takiemu krokowi, gdyż – jak to argumentuje – przepisy takie “nie mają nic wspólnego z wojskowością”. “Powinniśmy pozbyć się sekcji 230. Ale nie możemy tego zrobić w tej ustawie” – stwierdził.

Ustawa o budżecie obronnym, w tym roku opiewająca na kwotę ok. 740 miliardów dolarów, negocjowana jest tradycyjnie co roku przez Republikanów i Demokratów, a następnie popierana w Kongresie przez parlamentarzystów obu partii.

Jeśli Trump ją zawetuje, to potrzeba większości dwóch trzecich w każdej z izb, by ustawa weszła w życie. Między kontrolowaną przez Demokratów Izbą Reprezentantów i Senatem, w którym większość mają Republikanie, zawarto już kompromis w kwestii części zapisów, dotyczy to m.in. poszerzenia sankcji na Nord Stream 2.

W obu wersjach projektu ustawy – i tej Izby Reprezentantów i Senatu – znalazło się zastrzeżenie, że należy usunąć powiązane z generałami Konfederacji nazwy obiektów wojskowych takich jak Fort Bragg w Karolinie Północnej czy Fort Hood w Teksasie.(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA