REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaW poniedziałek obchodzimy Memorial Day

W poniedziałek obchodzimy Memorial Day

-

Ostatni poniedziałek maja w Stanach Zjednoczonych tradycyjnie obchodzony jest jako Memorial Day, czyli Dzień Pamięci Narodowej. W tym dniu wspominamy żołnierzy amerykańskich poległych na różnych frontach i w różnych zakątkach świata. Jest to również nieoficjalny początek lata – chicagowianie udają się w podróże, ruszają pokazy fajerwerków, chicagowskie plaże zostają otwarte.

W Dniu Pamięci Narodowej Amerykanie wspominają bohaterów wojennych i składają wieńce pod pomnikami ku chwale żołnierzy poległych w konfliktach zbrojnych. W tym roku znów odbędzie się chicagowska parada, która przejdzie w sobotę, 27 maja, w południe ulicą State, na odcinku od Lake Street do Van Buren. Poprzedzi ją złożenie wieńca o 11 am na Daley Plaza przy 50 W. Washington Street. Parady są również zaplanowane na przedmieściach Chicago.

REKLAMA

Dzień Pamięci jest świętem federalnym. Początkowo (oficjalnie od 1868 roku – na mocy rozkazu generała Johna Logana) Memorial Day był świętem ku pamięci żołnierzy poległych w wojnie secesyjnej. Święto to miało być kolejnym krokiem ku narodowemu pojednaniu.
Pierwotna nazwa tego święta – Decoration Day – pochodzi od składania kwiatów na grobach żołnierzy: pierwsze tego typu zorganizowane oddawanie czci poległym żołnierzom miało miejsce jeszcze przed zakończeniem wojny secesyjnej.

Memorial Day był różnie obchodzony w różnych stanach. Do 1890 roku obchodziły go praktycznie wszystkie stany Północy. Po I wojnie światowej charakter święta zmienił się i jest ono obchodzone, by uczcić pamięć wszystkich Amerykanów, którzy polegli w jakiejkolwiek wojnie – nie tylko secesyjnej. Memorial Day nie był obchodzony w południowych stanach.

Przez lata uroczystości Memorial Day traciły na oprawie. Pierwsza od 60 lat parada z tej okazji odbyła się w Waszyngtonie dopiero w 2004 roku. Aby przypomnieć Amerykanom o sensie tego święta, w 2000 roku przyjęta została rezolucja „Narodowy moment upamiętnienia”, która wzywa, aby o godz. 3 pm lokalnego czasu wszyscy Amerykanie „dobrowolnie i na własny sposób zatrzymali się na chwilę w zadumie i milczeniu, składając hołd i upamiętniając amerykańskich żołnierzy poległych na służbie”.

Najbliższa sobota wyznacza również początek sezonu popularnych pokazów fajerwerków w chicagowskim Navy Pier i wielu innych sezonowych wydarzeń w Chicago.
(inf. wł.)

REKLAMA

2095857070 views

REKLAMA

REKLAMA

2095857303 views

REKLAMA

2097653699 views

REKLAMA

2095857452 views

REKLAMA

2095857553 views

REKLAMA

2095857664 views