REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaW Michigan po 137 latach zakończy działalność seminarium św. Cyryla i Metodego

W Michigan po 137 latach zakończy działalność seminarium św. Cyryla i Metodego

-

Na wiosnę 2022 roku swą misję zakończy wyższe seminarium duchowne św. Cyryla i Metodego w Orchard Lake, w stanie Michigan. Założyli je Polacy w 1885 roku. Placówka zostanie zamknięta decyzją Rady Regentów.

Uzasadnia to ona m.in. spadkiem liczby zapisów ze względu na zmiany demograficzne w Ameryce, a także wprowadzeniem przepisów niepozwalających polskim seminarzystom na przenoszenie się z jednego seminarium do drugiego.

REKLAMA

Cytowany przez dziennik „Detroit Free Press” przewodniczący Rady Regentów Stephen Gross zapewnia, że zamknięcie seminarium nie wiąże się z kontrowersjami wokół oskarżeń byłego kanclerza ks. Mirosława Króla w toczącym się procesie o molestowanie seksualne pracowników. Sam duchowny zaprzecza zarzutom.

„Seminarium zostało otwarte w 1885 roku w Detroit i przeniesione do Orchard Lake w 1910 roku. Obecnie dzieli 46,5-hektarowy kampus nad jeziorem Orchard Lake ze szkołą średnią St. Mary’s Preparatory. Spotkało się z pochwałami św. Jana Pawła II, który odwiedził je dwukrotnie, zanim został papieżem” – podał „Detroit Free Press”.

Kampus Orchard Lake fot. www.orchardlakeschools.com

Przewodniczący Rady Regentów Szkół Orchard Lake, która nadzoruje seminarium, liceum i Polską Misję na terenie kampusu, wyjaśnił gazecie, że placówka została założona, aby kształcić polskojęzycznych księży dla amerykańskich parafii, które miały duże polskie kongregacje. Przez Orchard Lake przewinęło się łącznie ponad 1000 takich duchownych.

“W ciągu ostatnich 15 lat 90 proc. naszych seminarzystów stanowiły osoby przenoszące się z seminariów w Polsce. (…) Stało się dla nas oczywiste, że nie będziemy mieli dosłownie żadnych nowych seminarzystów” – dodał Gross.

Zapowiedział, że trzech z 11 kleryków studiujących obecnie w Orchard Lake powinno ukończyć uczelnię przed jej zamknięciem. Pozostali zostaną przeniesieni do innych amerykańskich seminariów.

Zwrócił uwagę, że niektóre kościoły w Detroit i Hamtramck wciąż odprawiają msze w języku polskim, ale czasy dużych, wyłącznie polskojęzycznych parafii minęły.

“To była wspaniała instytucja, która zrobiła tak wiele dla wiary i dla Polonii i dla swojej misji przez bardzo długi czas. (…) Jej misja została wypełniona” – przekonywał.

Regenci wystosowali cytowany przez lokalne media list do sponsorów. Przekonują w nim o woli kontynuowania misji kompleksu w Orchard Lake.

„Naszą wizję pozostaje rosnąć i inwestować w sukces Szkoły Średniej St. Mary’s Preparatory, Polskiej Misji, Polsko-Amerykańskiego Centrum Liturgicznego, Groty Mariańskiej Matki Bożej z Lourdes, Kaplicy Matki Bożej w Orchard Lake, Archidiecezjalnego Sanktuarium Św. Jana Pawła II, a co najważniejsze – naszej wiary katolickiej” – zapewniali regenci.

Jak akcentuje platforma cyfrowa Medium, regenci koncentrują większość energii na rozwoju szkoły średniej. W roku 2020 przyjęła 134 uczennice, kształcące się w oddzielnych klasach od chłopców. W rezultacie całkowita liczba wzrosła łącznie do 649.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

2119188874 views

REKLAMA

2119188968 views

REKLAMA

REKLAMA

2120985322 views

REKLAMA

2119189037 views

REKLAMA

2119189093 views

REKLAMA

2119189137 views