REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Trump odwiedzi Wielką Brytanię 3-5 czerwca i Francję 6 czerwca

Trump odwiedzi Wielką Brytanię 3-5 czerwca i Francję 6 czerwca

-

Prezydent USA Donald Trump złoży w dniach 3-5 czerwca wizytę państwową w W. Brytanii, gdzie spotka się z królową Elżbietą II i weźmie udział w obchodach 75. rocznicy lądowania w Normandii – poinformował we wtorek Pałac Buckingham. Następnie uda się do Francji.

Poprzednia wizyta Trumpa w Wielkiej Brytanii – w lipcu 2018 roku – miała charakter roboczy. Z obawy przed masowymi protestami rozmowy dwustronne z udziałem prezydenta USA i premier Theresy May odbyły się w podmiejskiej rządowej rezydencji w Chequers, a spotkanie z królową Elżbietą II miało jedynie nieformalny charakter.

REKLAMA

2147483647 clicks

Pełna wizyta państwowa ma jednak inny, rozbudowany i ceremonialny charakter: goście podejmowani są zazwyczaj uroczystym bankietem w Pałacu Buckingham, gdzie także zatrzymują się na czas wizyty (lub na zamku w Windsorze). Często w programie pobytu jest także uroczyste wystąpienie w brytyjskim parlamencie, choć w przeszłości spiker Izby Gmin John Bercow sygnalizował sprzeciw wobec takiego planu w przypadku Trumpa.

Ostatniego dnia wizyty Trumpa, 5 czerwca, w Portsmouth odbędą się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę lądowania aliantów w Normandii, co było przełomowym momentem w historii II wojny światowej.

W komunikacie prasowym Downing Street określono je jako “jeden z najwspanialszych pokazów wojskowych we współczesnej historii”, w którym weźmie udział 26 samolotów Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i co najmniej 11 statków Królewskiej Marynarki (Royal Navy).

Do udziału w uroczystości zaproszono także przedstawicieli innych narodów sojuszniczych, w tym m.in. Stanów Zjednoczonych, Polski, Czech, Słowacji, Francji i Kanady, a także reprezentację Niemiec.

“Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone łączy głęboka i trwała relacja partnerska, która jest oparta na naszej wspólnej historii i interesach. Razem robimy więcej niż jakiekolwiek inne dwa narody na świecie, a w wyniku tej współpracy jesteśmy bezpieczniejsi i zamożniejsi” – powiedziała we wtorek premier Theresa May.

Jak tłumaczyła, wizyta Trumpa będzie “okazją, aby wzmocnić tę bliską relację w takich obszarach jak handel, inwestycje, bezpieczeństwo i obronność, a także przedyskutować to, co możemy zrobić, aby zacieśnić te więzy w kolejnych latach”.

W trakcie swojego panowania królowa Elżbieta II – która będzie formalnym gospodarzem wizyty Trumpa – spotkała się z 11 z 12 rządzących w tym czasie prezydentów Stanów Zjednoczonych. Jedynym, którego nie poznała, był Lyndon B. Johnson (1963-69). Dwóch z nich – George’a W. Busha (2003) i Baracka Obamę (2011) – podjęła właśnie w formule wizyty państwowej.

Zrewanżowała się czterema przyjazdami do USA na zaproszenie prezydentów Dwighta Eisenhowera (1957), Geralda Forda (1976), George’a H.W. Busha (1991) i George’a W. Busha (2007).

Biały Dom poinformował we wtorek, że nazajutrz po zakończeniu wizyty w Wielkiej Brytanii, czyli 6 czerwca, Trump uda się do Francji, gdzie spotka się z prezydentem tego kraju Emmanuelem Macronem.

Trump od momentu objęcia prezydentury dwa razy odwiedził Francję – w lipcu 2017 r. i w listopadzie 2018 r., przy czym ta druga wizyta była związana z uroczystościami setnej rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Na zdjęciu: spotkanie z Królową Elżbietą w 2018 roku

fot. GT PAUL RANDALL RLC/BRITISH MINISTRY OF DEFENCE

REKLAMA

2131812535 views

REKLAMA

REKLAMA

2131812550 views

REKLAMA

REKLAMA

2133608870 views

REKLAMA

2131812560 views

REKLAMA

2131812563 views

Emilia Plewa

Alexandra Sankowska

Tomasz Witkowski

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

REKLAMA

2131812567 views