REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Senat nie zdołał uchwalić ustawy o rurociągu Keystone XL

Senat nie zdołał uchwalić ustawy o rurociągu Keystone XL

-

Kontrolowany przez Demokratów Senat USA nie zdołał we wtorek uchwalić ustawy o budowie kontrowersyjnego rurociągu Keystone XL z Kanady do rafinerii w Teksasie. Ustawę uchwalono, ale zbyt małą liczbą głosów. Republikanie zapowiedzieli ponowienie próby w nowym Kongresie.

Za ustawą, forsowaną przez Republikanów, głosowało 59 senatorów (w tym 14 Demokratów) a przeciwko 41. Wymagana większość wynosiła 60 głosów.

REKLAMA

Izba Reprezentantów, w której opozycja republikańska ma większość, uchwaliła ustawę w ub. tygodniu znaczną większością głosów. Prezydent Barack Obama jest niechętny budowie ropociągu, podobnie jak zwolennicy ochrony środowiska i powszechnie oczekiwano, że w razie jej uchwalenia zastosowałby weto.

Republikanie zapowiedzieli już, że w przyszłym roku w nowym Kongresie, w którym będą mieli większość w obu izbach, doprowadzą do uchwalenia ustawy.

O budowę rurociągu Keystone XL, którym ropa miałaby popłynąć z Kanady do rafinerii w Teksasie Republikanie zabiegają od lat. Argumentują, że nie tylko poprawi on niezależność energetyczną USA, ale też stworzy wiele nowych miejsc pracy. Prezydent Obama zwlekał jednak z wydaniem zgody na ten projekt argumentując to obawami wyrażanymi przez ekologów co do negatywnych skutków inwestycji dla środowiska naturalnego i zdrowia ludności. Poza tym analizy rządowe wskazują, że rurociąg stworzy tylko kilkadziesiąt stałych miejsc pracy i nie poprawi w sposób znaczący bezpieczeństwa energetycznego USA.

Podobne obawy wyrażali Demokraci, którzy, kontrolując dotychczas Senat, od sześciu lat blokowali legislacyjne inicjatywy Republikanów w tej sprawie. Nieoczekiwanie w ubiegłym tygodni zmienili jednak stanowisko. Wymusiła to na nich senator z ramienia ich partii Mary Landrieu, ubiegająca się o reelekcję w Luizjanie. Projekt Keystone XL cieszy się tam poparciem społeczeństwa, bo część ropy z Kanady trafiałaby także do tamtejszych rafinerii. Obserwatorzy nie mają wątpliwości, że była to z jej strony desperacka próba, mająca na celu zachowanie mandatu senatorskiego w Luizjanie. Ponieważ w wyborach do Kongresu 4 listopada żaden z kandydatów do Senatu nie zdobył w tym stanie wymaganej większości, 6 grudnia odbędzie się decydująca dogrywka.

fot.Justin Lane/EPA
fot.Justin Lane/EPA

Sama Landrieu nie kryła swej motywacji. “Zrobię wszytko, co w mojej mocy, tutaj (w Kongresie), jak i w domu (w Luizjanie), gdzie jak wiecie wciąż prowadzę kampanię o reelekcję, by ten projekt pchnąć do przodu” – powiedziała w ubiegłym tygodniu, zgłaszając ustawę pod głosowanie. Żaden z kolegów Demokratów jej nie powstrzymał, a lider większości demokratycznej w Senacie Harry Reid zgodził się, by ustawa została poddana pod głosowanie.

W odpowiedzi Republikanie od razu, jeszcze w ubiegłym tygodniu, przyjęli w Izbie Reprezentantów dokładnie taką samą ustawę, a jej głównym “sponsorem” był – co nie było niespodzianką – przeciwnik Landrieu w rywalizacji o fotel senatora, obecny kongresmen Bill Cassidy.

Sondaże wskazują, że Cassidy ma dość znaczącą przewagę nad Landrieu i wielu komentatorów wątpi, czy uda jej się nadrobić straty. A nawet jeśli, to nie zmieni to faktu, że Demokraci i tak po ośmiu latach utracili większość w Senacie. Jeśli Landrieu zachowa mandat, to przewaga Republikanów nieco się zmniejszy i wyniesie wówczas nie 54, ale 53 na 100 mandatów w Senacie.

Komentatorzy nie mają wątpliwości, że po wyborczym zwycięstwie Republikanów, które zapewniło im kontrolę nad obiema izbami parlamentu, ustawa w sprawie Keystone XL będzie jedną z pierwszych, jaką przyforsują w nowym Kongresie i wyślą Obamie do podpisu. Zapowiadali to w kampanii wyborczej. Ale nikt nie spodziewał się, że sprawa, i to z inicjatywy Demokratów, pojawi się jako pierwszy punkt już na tzw. sesji „lame duck” (czyli sesji jeszcze „starego” Kongresu, ale już po wyborach).

Komentatorzy nie wykluczają, że prezydent USA może w przyszłości zmieni zdanie w sprawie rurociągu, jeśli uda mu się wynegocjować z Republikanami coś w zamian.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

fot.Justin Lane/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks