REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPrezydent Trump: "Nikt nie jest bardziej stanowczy wobec Rosji niż ja"

Prezydent Trump: „Nikt nie jest bardziej stanowczy wobec Rosji niż ja”

-

„Nikt nie jest bardziej stanowczy wobec Rosji niż ja” – zadeklarował prezydent Donald Trump w wywiadzie, jakiego udzielił dziennikowi „Washington Post”. Obszerne omówienie pierwszej części rozmowy, jaką z Trumpem przeprowadził Marc A. Tiessen, ukazało się w sobotę.

O stanowczości Donalda Trumpa wobec Rosji ma świadczyć między innymi fakt, że w 2018 r. przywódca USA zezwolił na atak cybernetyczny wobec petersburskiej farmy trolli, funkcjonującej pod szyldem IRA (Internet Research Agency), która zajmowała się sianiem dezinformacji i atakami hackerskimi podczas wyborów prezydenckich w 2016 r. oraz wyborów do Kongresu w połowie kadencji prezydenckiej (mid-term elections).

REKLAMA

Donald Trump po raz pierwszy potwierdził oficjalnie w środę, gdy odbyła się rozmowa, że taki odwetowy atak miał miejsce – zaznacza w swym materiale „The Washington Post”.

Prezydent przywołał też sprawę gazociągu Nord Stream 2. Jak zaznaczył, presja, którą Stany Zjednoczone starają się wywrzeć w celu zablokowania tego projektu „pozwoli uniknąć jeszcze większego uzależnienia (Europy Zachodniej) od dostaw surowców energetycznych z Rosji”. „Niemcy płacą miliardy (za gaz). Płacą Rosji. A my mamy chronić Niemcy przed Rosją. No, to jak to działa?”- powiedział.

Trump zapewnił, że wymienione przez niego antyrosyjskie działania wpisują się w szerszą strategię powstrzymywania Moskwy, która jest realizowana mimo jego „faktycznie bardzo dobrych stosunków” osobistych z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. „Nie ma tygodnia, byśmy nie nakładali nowych sankcji na Rosję” – zauważył.

O ile jednak negocjacje na linii USA-Rosja ws. nowego traktatu o ograniczeniu broni atomowej stwarzają nadzieję na wypracowanie obustronnie korzystnego porozumienia, o tyle relacje w innych sferach pozostawiają wiele do życzenia, co wymaga maksymalnej asertywności. „Mogę przytoczyć co najmniej 30 różnych akcji, które potwierdzą naszą stanowczość” – powiedział Trump.

„Wysłaliśmy na Ukrainę ogromną masę min przeciwczołgowych. Udostępniliśmy im sprzęt wojskowy – Obama tego nie zrobił. Uczyniłem z naszego kraju producenta nr 1, jeśli chodzi o produkcję ropy naftowej, co za mego poprzednika było nie do pomyślenia i nie jest to bynajmniej dobra wiadomość do Rosji”.

Za swoje największe osiągnięcie w sferze blokowania rosyjskiego ekspansjonizmu Donald Trump uważa „odbudowę amerykańskiego potencjału wojskowego”. Jak podkreślił, Stany Zjednoczone dysponują dziś „najnowocześniejszą w swych dziejach armią”. „I to, jak łatwo zrozumieć, też nie jest dobre dla Rosji” – dodał.

Trump pochwalił się w rozmowie, że udało mu się skłonić do zwiększenia nakładów na cele obronne w ramach NATO. „Od sojuszników USA w ramach Paktu Północnoatlantyckiego uzyskałem dodatkowe 140 mld nakładów, które w ciągu trzech lat wzrosną do poziomu 400 mld USD” – powiedział.

„Trump podkreślił też, że to dzięki jego wysiłkom osiem krajów członkowskich NATO już teraz wywiązuje się z zobowiązania do przeznaczania 2 proc. PKB na obronę. Wystarczyło powiedzieć wprost, że jeśli postawa sojuszników się nie zmieni, to USA cofną swe zaangażowanie – wyjaśnił. „Trzeba sie nie bać udzielić takiej odpowiedzi, na pytanie czy pozostajemy” – zaznaczył. – Były takie kraje, które nie płaciły nic, a teraz płacą. A tak przy okazji, uważam, że 2 proc. to za mało” – dodał.

Jak relacjonuje Marc A. Thiessen, na pytanie czy prezydent Trump rozważa opuszczenie NATO przez jego kraj, amerykański przywódca odpowiedział: „Nie, nie chcę wychodzić, ale chcę, by wszyscy uczciwie wnosili swój wkład”.

W rozmowie, która odbywała się w Gabinecie Owalnym, została też poruszona kwestia relokacji jednostek amerykańskich z Niemiec. Donald Trump „powiedział mi, że część żołnierzy pojedzie do Polski” – relacjonuje komentator dziennika „The Washington Post”. „Połowę sił sprowadzę z powrotem do domu, a połowa pojedzie do miejsc, które na to zasługują” – zadeklarował Trump.

W rozmowie z waszyngtońskim dziennikiem powróciła też kwestia zachęcania przez rosyjski wywiad islamistów afgańskich do podejmowania ataków na amerykański personel wojskowy w tym kraju.

„Niezależnie od tego, czy Rosja faktycznie płaciła za zabijanie amerykańskich wojskowych, zapytałem prezydenta, czy Moskwa nie powinna zostać ukarana?” – pisze Marc A. Thiessen. „Myślę, że ostatnią rzeczą, jakiej chcą Rosjanie, jest angażowanie się w Afganistanie” – odpowiedział Trump. „Byli tam przez długi czas i Związek Radziecki stał się Rosją właśnie z tego powodu” – dodał.

Prezydent USA potwierdził, że odwrót sił amerykańskich z Afganistanu jest nieodwracalny. „Właściwie już nas tam nie ma” – podkreślił. „A jeśli Rosja chce wrócić do Afganistanu, to pozostaje im tylko życzyć 'dobrej zabawy'” – podsumował Trump. (PAP

REKLAMA

2094028111 views

REKLAMA

REKLAMA

2094028395 views

REKLAMA

2095824844 views

REKLAMA

2094028645 views

REKLAMA

2094028783 views

REKLAMA

2094028924 views