REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKongres przyjął ustawę, by uniknąć kolejnego paraliżu budżetowego

Kongres przyjął ustawę, by uniknąć kolejnego paraliżu budżetowego

-

fot.Michael Reynolds/PAP/EPA
fot.Michael Reynolds/PAP/EPA

Po Senacie, także Izba Reprezentantów USA przyjęła w środę ustawę przedłużającą wydatki państwa na obecnym poziomie do 11 grudnia. Tym samym Kongresowi udało się w ostatniej chwili zapobiec grożącemu od północy tzw. „shutdown” czyli paraliżowi budżetowemu.

W USA rok budżetowy liczy się od 1 października – do tego czasu kontrolowany przez Republikanów Kongres powinien więc przyjąć nową ustawę o wydatkach państwa na 2016 rok. Ale z powodu sporów o dotację państwa dla Planned Parenthood, organizacji wspierającej prawo kobiet do aborcji, Republikanie i Demokraci nie porozumieli się w sprawie przyszłorocznego budżetu.

REKLAMA

Dlatego w Senacie, a następnie w Izbie Reprezentantów zgodzono się w środę na rozwiązanie tymczasowe: ustawę przedłużającą finansowanie instytucji federalnych do 11 grudnia na poziomie obecnego budżetu.

Za głosowało 78 senatorów, a 20 było przeciw. W Izbie Reprezentantów za było 277 kongresmenów, a 151 przeciw.

Prezydent Barack Obama z góry uprzedził, że natychmiast podpisze tę ustawę. Tym samym udało się uniknąć sytuacji z jesieni 2013 roku, gdy przez spory o reformę opieki zdrowotnej Obamacare państwo przez 16 dni nie miało budżetu. Na przymusowe urlopy odesłano wówczas setki tysięcy pracowników federalnych, a wiele instytucji po prostu przestało działać.

Tym razem spory toczyły się nie o reformę zdrowia, ale aborcję. Republikanie, a zwłaszcza kongresmeni z ultrakonserwatywnej Tea Party, żądają usunięcia z przyszłorocznego budżetu funduszy federalnych dla Planned Parenthood. Chodzi o jedną z największych amerykańskich organizacji non profit działających na rzecz świadomego rodzicielstwa i edukacji seksualnej. Do Planned Parenthood należy też sieć klinik oferujących zabiegi aborcji, z których korzysta wiele kobiet, zwłaszcza ubogich. Jej roczny budżet wynosi około 1,3 mld dolarów, z czego około 500 mln stanowi dotacja z budżetu państwa.

Demokraci nie zgadzają się na odebranie tej dotacji argumentując, że organizacja czyni wiele dobrego dla wielu kobiet, a dotacja nie idzie na zabiegi aborcyjne, lecz na edukacyjną część działalności Planned Parenthood, a także ochronę zdrowia kobiet.

Tea Party zagroziła spikerowi Izby Reprezentantów, Republikaninowi Johnowi Boehnerowi, wotum nieufności, jeśli ustąpi Demokratom ws. Planned Parenthood. Ale ten, ku zaskoczeniu wszystkich ogłosił w piątek, że sam ustąpi 30 października ze stanowiska, a w środę po południu poddał pod głosowanie przyjętą wcześniej Senacie ustawę o przedłużeniu wydatków państwa na obecnym poziomie. Kongresmeni Tea Party głosowali przeciw.

Fakt uniknięcia shutdown nie oznacza, że spory budżetowe się skończyły. Pozostają, ale zostały odłożone na później. Demokraci i Republikanie będą mieć 10 tygodni więcej na uzgodnienie nowego budżetu na 2016 rok.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2103171563 views

REKLAMA

2103171796 views

REKLAMA

2104968188 views

REKLAMA

2103171939 views

REKLAMA

2103172039 views

REKLAMA

2103172148 views