REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka FDA zatwierdziła remdesivir jako lek na koronawirusa

FDA zatwierdziła remdesivir jako lek na koronawirusa

-

Federalna ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła remdesivir firmy Gilead Sciences jako lek na koronawirusa. To obecnie pierwszy i jedyny oficjalnie zatwierdzonym w Stanach Zjednoczonych preparat na koronawirusa.

W maju FDA wydała zezwolenie na stosowanie leku w nagłych wypadkach, umożliwiając szpitalom i lekarzom stosowanie leku u pacjentów hospitalizowanych z powodu choroby. Był jednym, ze środków stosowanych w leczeniu prezydenta Donalda Trumpa.

Firma Gilead powiadomiła, że lek będzie stosowany u pacjentów z Covid-19 wymagających hospitalizacji. „Od początku pandemii COVID-19 Gilead nieustannie pracował nad znalezieniem rozwiązania dla tego globalnego kryzysu zdrowotnego. (…) To niesamowite znaleźć się w sytuacji, kiedy mniej niż rok od najwcześniejszych doniesień o przypadkach choroby znanej obecnie jako COVID-19, mamy w USA zatwierdzony przez FDA środek na leczenie, który jest dostępny dla wszystkich potrzebujących pacjentów” – powiedział dyrektor generalny firmy Daniel O’Day.

Na początku tego miesiąca badania koordynowane przez Światową Organizację Zdrowia wykazały, że lek miał „niewielki wpływ” na utrzymanie przy życiu hospitalizowanych pacjentów lub nie miał go wcale. W przypadku niektórych w niewielkim stopniu skracał czas powrotu do zdrowia.

Większość pacjentów otrzymujących remdesivir przechodzi przez pięciodniowy cykl leczenia z użyciem sześciu fiolek leku dożylnego. Firma twierdzi, że nie można go podawać w postaci tabletek, ponieważ skład chemiczny miałby wpływ na wątrobę. Opracowuje również wersję do inhalacji przy zastosowaniu nebulizatora. (tos, PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks