REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaBlinken rozmawiał z Rauem o dyplomacji z Rosją

Blinken rozmawiał z Rauem o dyplomacji z Rosją

-

Sekretarz stanu Antony Blinken rozmawiał w poniedziałek z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem na temat dyplomacji z Moskwą i odstraszania Rosji od dalszej agresji przeciwko Ukrainie – poinformował rzecznik resortu Ned Price.

„Sekretarz potwierdził zdecydowane zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do wspierania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w obliczu niesprowokowanej koncentracji wojsk Rosji” – podał w wydanym komunikacie Price. Jak przekazał, szefowie dyplomacji USA i Polski dyskutowali na temat „dalszej współpracy w sprawie dyplomacji z Moskwą, podejmując równocześnie kroki, by odstraszyć Rosję od dalszej agresji”.

REKLAMA

Blinken miał również wyrazić uznanie za „polskie przywództwo na wschodniej flance NATO” i rozpoczęte w styczniu przewodnictwo w OBWE oraz podkreślić zobowiązanie USA wobec bezpieczeństwa transatlantyckiego.

Sekretarz stanu i inni przedstawiciele administracji Joe Bidena wielokrotnie wcześniej podkreślali, że jeśli Rosja zdecyduje się na ponowną agresję wobec Ukrainy, USA zamierzają wzmocnić wschodnią flankę NATO.

Komunikat z rozmowy ukazał się po tym, jak rosyjski ambasador przy OBWE Aleksandr Łukaszewicz zapowiedział, że Rosja nie zamierza rozmawiać na temat swoich „propozycji gwarancji bezpieczeństwa” na forum OBWE. Po pierwszym tegorocznym posiedzeniu Stałej Rady OBWE w czwartek, któremu przewodniczył Rau, polski minister stwierdził, że ryzyko wojny w Europie jest obecnie największe w ciągu ostatnich 30 lat.

W sobotę rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina zapowiedział, że Rau odwiedzi Waszyngton na przełomie stycznia i lutego i spotka się z Blinkenem, a w lutym odwiedzi też Moskwę. 

W sobotę doszło również do rozmowy wiceszefa MSZ Marcina Przydacza z doradcą sekretarza stanu Derekiem Cholletem, której tematem również były napięcia z Rosją oraz rola OBWE.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2109368561 views

REKLAMA

2109368793 views

REKLAMA

REKLAMA

2111165184 views

REKLAMA

2109368934 views

REKLAMA

2109369033 views

REKLAMA

2109369141 views