REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Biały Dom: żołnierze USA zostaną w Afganistanie na życzenie Kabulu

Biały Dom: żołnierze USA zostaną w Afganistanie na życzenie Kabulu

-

Po wycofaniu do końca 2014 roku sił międzynarodowej koalicji z Afganistanu żołnierze amerykańscy pozostaną w tym kraju tylko na zaproszenie władz w Kabulu, a USA nie są zainteresowane posiadaniem tam stałych baz wojskowych – poinformował w czwartek Biały Dom.

Żołnierz amerykański w Ghazni fot. DVIDSHUB/WIkimedia
Żołnierz amerykański w Ghazni fot. DVIDSHUB/WIkimedia

REKLAMA

Waszyngton zareagował w ten sposób na wypowiedź afgańskiego prezydenta Hamida Karzaja, który oświadczył tego samego dnia, że USA chcą zachować dziewięć baz wojskowych w jego kraju, zaś on przychyla się do tej propozycji.

Rzecznik podkreślił też, że kwestia pozostania kontyngentu wojsk USA w Afganistanie powinna być przedmiotem specjalnych ustaleń oraz dwustronnego porozumienia. “Spodziewamy się, że porozumienie dwustronne dotyczące bezpieczeństwa wyjaśni takie kwestie jak dostęp do afgańskich obiektów i możliwość korzystania z nich przez żołnierzy amerykańskich”.

Jeśli po roku 2014 oddziały amerykańskie pozostaną w Afganistanie, to po to, “aby szkolić żołnierzy afgańskich i wałczyć z pozostałościami Al-Kaidy” w tym kraju – dodał Carney.

Prezydent Karzaj powiedział wcześniej, że Amerykanie chcą zachować bazy w Kabulu, Bagramie, Mazar-i-Szarif, Dżalalabadzie, Gardezie, Kandaharze, Helmandzie i Heracie. Miejsca, gdzie miałaby się znaleźć dziewiąta baza nie wymienił.

Siły międzynarodowe, dowodzone przez NATO, przekażą Afgańczykom w tym roku i w przyszłym zadania ochrony bezpieczeństwa ich kraju. Sporna pozostaje właśnie kwestia immunitetu dla pozostającego ewentualnie po 2014 roku w Afganistanie ograniczonego kontyngentu wojsk amerykańskich.

Wielu ekspertów ostrzega, że po wycofaniu wojsk międzynarodowych w Afganistanie zapanuje chaos albo wrócą do władzy talibowie.

(PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Siły międzynarodowe, dowodzone przez NATO, przekażą Afgańczykom w tym roku i w przyszłym zadania ochrony bezpieczeństwa ich kraju. Sporna pozostaje właśnie kwestia immunitetu dla pozostającego ewentualnie po 2014 roku w Afganistanie ograniczonego kontyngentu wojsk amerykańskich.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks