REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaAP: republikanie zdobyli 17 miejsc w wyborach do Senatu

AP: republikanie zdobyli 17 miejsc w wyborach do Senatu

-

Agencja AP podała wyniki dotyczące 28 z 35 mandatów, o które toczyła się walka we wtorkowych wyborach do Senatu USA. Według agencji republikanie zdobyli 17 miejsc w izbie wyższej Kongresu, demokraci – 11.

Pierwsze zwycięstwo dał demokratom były gubernator John Hickenlooper, który pokonał w Kolorado republikańskiego senatora Cory’ego Gardnera. Następnie demokratyczny senator Doug Jones z Alabamy został pokonany przez Republikanina Tommy’ego Tuberville’a.

REKLAMA

Reelekcję wygrali: republikański przywódca Senatu Mitch McConnell z Kentucky, demokrata Dick Durbin z Illinois, republikanin Lindsey Graham z Karoliny Południowej, republikanin Jim Risch z Idaho, demokrata Jeff Merkley z Oregonu, republikanin Joni Ernst z Iowa, republikanin Bill Cassidy z Luizjany, republikanka Cindy Hyde-Smith z Mississippi, demokratka Tina Smith z Minnesoty, demokrata Mark Warner z Wirginii, republikanka Shelley Moore Capito z Wirginii Zachodniej, demokrata Christopher Coons z Delaware, republikanin Jim Inhofe z Oklahomy, demokrata Cory Booker z New Jersey,  demokratka Jeanne Shaheen z New Hampshire, demokrata John Reed z Rhode Island, demokrata Edward Markey z Massachusetts, republikanin Tom Cotton z Arkansas, republikanin Mike Rounds z Dakoty Południowej, republikanin Ben Sasse z Nebraski, republikanin John Cornyn z Teksasu i republikanin Steve Daines z Montany.

W Kansas zwyciężył republikanin Roger Marshall, w Tennessee – republikanin Bill Hagerty, a w Wyoming – republikanka Cynthia Lummis.

Z kolei w Nowym Meksyku mandat zdrobył demokrata Ben Ray Lujan.

W Georgii konieczna będzie druga tura. Zmierzą się w niej demokrata Raphael Warnock i republikanka Kelly Loeffler.

We wtorkowych wyborach do Senatu, izby wyższej Kongresu, rywalizacja toczyła się o 35 miejsc, z których do tej pory 23 zajmowali republikanie, a 12 demokraci. Większość w 100-osobowym Senacie – 53 mandaty – mieli republikanie.

Aby zdobyć większość w Senacie, demokraci muszą zdobyć trzy mandaty, jeśli Joe Biden zostanie wybrany na prezydenta, a senator Kamala Harris będzie miała decydujący głos jako wiceprezydent. W przypadku wygranej Donalda Trumpa – potrzebują czterech mandatów. (PAP, tos)

REKLAMA

2114990346 views

REKLAMA

2114990578 views

REKLAMA

REKLAMA

2116786968 views

REKLAMA

2114990718 views

REKLAMA

2114990817 views

REKLAMA

2114990925 views