REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaAlbright: Polska najlepszym przykładem, jak działać w UE

Albright: Polska najlepszym przykładem, jak działać w UE

-

Polska jest najlepszym przykładem kraju, który w Unii Europejskiej wykorzystał swoją szansę i stał się ważnym liderem europejskim – oceniła w piątek w Poznaniu b. sekretarz stanu USA Madeleine Albright. 

Była sekretarz stanu USA Madeleine Albright  fot.Jakub Kaczmarczyk/PAP/EPA
Była sekretarz stanu USA Madeleine Albright fot.Jakub Kaczmarczyk/PAP/EPA

REKLAMA

Albright na specjalnym spotkaniu z dziennikarzami podkreśliła, że odbywające się w Europie wybory do Parlamentu Europejskiego będą miały bardzo duże znaczenie, zarówno dla przyszłości samej Unii, jak i dla relacji transatlantyckich.

Zdaniem b. sekretarz stanu USA, wybory europejskie pokażą, czy w Europie możliwe jest konstruktywne współdziałanie w Parlamencie Europejskim frakcji zarówno proeuropejskich, jak i eurosceptycznych.

“Będzie to niezwykle interesujące, aby zobaczyć, jak te dwa głosy w Europie się integrują i podejmują wspólnie decyzje” – powiedziała Albright. Wyraziła nadzieję, że pojawiające się w ostatnim czasie głosy eurosceptyków o rozpadzie Unii Europejskiej przestaną po wyborach mieć jakikolwiek sens i znaczenie.

“Myślę, że wybory europejskie będą bardzo istotne dla Europy. Po nich Unia będzie musiała wybrać nowego szefa Rady Europejskiej oraz dokonać zmian w Komisji Europejskiej, czyli zmienić generalnie całe unijne przywództwo. Te wybory będą także okazją dla Unii Europejskiej do zrobienia tego, co do niej należy” – powiedziała Albright.

Jak podkreśliła, “cała magia” Unii Europejskiej polega na tym, że Europa spróbowała wznieść się ponad narodowe interesy, aby w ten sposób skuteczniej zabiegać o wspólne europejskie cele. Dodała, że współczesna Europa jest przeciwieństwem Europy z XX wieku, który zwłaszcza na starym kontynencie był wiekiem “bardzo krwawym” w zasadzie bez żadnego powodu.

Albright oceniła ponadto, że patrząc na współczesną Europę widać wyraźnie, jak niektóre kraje wykorzystały możliwości rozwoju, jakie daje Unia, stając się obecnie ważnym graczem w Europie. “Myślę, że Polska jest najlepszym przykładem kraju, który w Unii Europejskiej wykorzystał swoją szansę, wniósł także swój wkład i stał się ważnym liderem europejskim” – powiedziała b. sekretarz stanu USA.

Wyraziła nadzieję, że inne kraje europejskie wezmą z Polski przykład i pójdą także tą drogą.

Albright odniosła się także do propozycji szefa polskiego rządu Donalda Tuska ws. utworzenia w UE tzw. unii energetycznej. Jak zaznaczyła, niepokoi się o przyszłość Ukrainy i bezpieczeństwa energetycznego UE.

Jej zdaniem, polska propozycja, aby zacieśnić współpracę energetyczną w Europie jest “bardzo istotna” i może w znaczący sposób przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa energetycznego całej Europy.

“Jest jasne, że Rosja używa energii jako narzędzia destabilizowania innych i przejmowania w niektórych przypadkach kontroli. To trzeba brać pod uwagę. Bardzo istotna jest propozycja polskiego premiera Donalda Tuska, by Unia Europejska prowadziła wspólną politykę energetyczną zamiast polityk narodowych” – oceniła Albright.

Według b. amerykańskiej sekretarz stanu, kierunek wskazany przez polskiego premiera jest “krokiem w dobrą stronę”.

Madeleine Albright wzięła w piątek udział w Poznaniu w V Konferencji ABSL – międzynarodowym spotkaniu sektora usług biznesowych. Albright miała wystąpienie dla uczestników wydarzenia, wcześniej spotkała się z dziennikarzami.

Jak podkreślają organizatorzy konferencji, Albright od lat odgrywa istotną rolę w kształtowaniu procesów politycznych w naszym regionie. W dwudniowej konferencji Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) bierze udział ok. 600 osób. Tematem tegorocznej edycji jest rola Polski w świecie świadczenia usług nowoczesnych.

Madeleine Albright urodziła się w Pradze w 1937 roku. W latach 1997-2001 była 64. sekretarzem stanu USA. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku. (PAP)

 

REKLAMA

2119032480 views

REKLAMA

2119032577 views

REKLAMA

REKLAMA

2120828932 views

REKLAMA

2119032649 views

REKLAMA

2119032709 views

REKLAMA

2119032760 views