REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedKilka ciekawostek o Dniu św. Patryka

Kilka ciekawostek o Dniu św. Patryka

-

Na uroczystości związane z obchodami Dnia św. Patryka do Waszyngtonu przybędzie premier Irlandii Enda Kenny. Spotka się w Białym Domu z Barackiem Obamą i weźmie udział w uroczystym lunchu z członkami Kongresu. Wieczorem natomiast wręczy prezydentowi tradycyjną miskę koniczyny, symbol św. Patryka i Irlandii. Ale czy zastanawialiście się kiedykolwiek skąd to szaleństwo na punkcie zielonego koloru?

1. Pierwsza parada na cześć św. Patryka odbyła się w USA 17 marca 1762 r., kiedy irlandzcy żołnierze służący w armii brytyjskiej przemaszerowali ulicami Nowego Jorku. Organizowana obecnie na Piątej Alei na Manhattanie w NYC parada, jest najstarszą i największą tego typu imprezą na świecie.Oto kilka mniej znanych faktów dotyczących Dnia św. Patryka…

REKLAMA

2. Do połowy XIX w. Irlandczycy mieszkający w Ameryce byli szanowanymi przedstawicielami klasy średniej, głównie protestantami. Jednak klęska głodu jaka dotknęła Irlandczyków w 1845 roku zrodziła falę biednych i niewykształconych emigrantów do USA, głównie katolików, którzy spotykali się w Ameryce z pogardą, a na drzwiach zastawali słynne tabliczki „No Irish Need Apply”, przekreślające ich nadzieje na znalezienie pracy.

3. 17 marca, nazywany jest dniem, w którym „każdy jest Irlandczykiem”. Powiedzenie wydaje się pasować szczególnie do amerykańskiego prezydenta, którego przodkowie pochodzili z Irlandii. Nowe badanie ujawniło, że na świecie żyje 28 potomków dzielących z nim irlandzkie korzenie. Strona internetowa Ancestry.com, prowadząca badania genealogiczne ujawniła, że jednym z uciekinierów z Irlandii do USA, był Falmouth Kearney, który przybył do Ameryki na statku Marmion w wieku 19 lat. Matka Obamy, Ann Dunham, była potomkinią jednej z jego córek.

4. Dziś liczba mieszkańców USA z irlandzkimi korzeniami wynosi 36,5 mln – dziewięciokrotnie więcej niż wynosi populacja samej Irlandii.

fot. Flaga San Patricios – Irlandczyków walczących u boku Meksykanów w wojnie przeciwko USA; napis na fladze głosił – „Ireland forever”

5. Dzień św. Patryka obchodzą także Meksykanie. Wspominają wówczas swoich Irlandzkich towarzyszy broni z czasów wojny z USA w latach 1846-1848, zwanych San Patricios lub Los Colorados (to drugie określenie pochodzi od rudego koloru ich włosów). W skład ich szeregów wchodzili głównie młodzi mężczyźni, którzy zdezerterowali z amerykańskiej armii. Po dziś dzień na przedmieściach Meksyku, w San Angel, znajduje się tablica upamiętniająca poległych imigrantów – głównie Irlandczyków, ale także Szkotów i Niemców.

6. I w końcu – dlaczego akurat zielonym kolorem okazujemy przywiązanie do Irlandii? Teorii jest wiele. Jedna wiąże się z obrzędami celtyckimi i ubieraniem się w zielony kolor podczas równonocy wiosennej. Według innej zielony kolor na fladze Irlandii jest symbolem katolików. (Przy pomocy koniczyny św. Patryk tłumaczył Celtom istnienie Trójcy Świętej). Jeszcze inni zwracają uwagę na przydomek Irlandii „Emerald Isle” – Szmaragdowa Wyspa, które to określenie Irlandia zawdzięcza krajobrazom z bujną roślinnością. A zielony kolor symbolizując naturę oznacza nadejście wiosny – czas odrodzenia i nadziei.

Życzymy szczęścia w poszukiwaniu czterolistnej koniczyny! Happy St. Patrick’s Day!

as

REKLAMA

2091071680 views

REKLAMA

2091071979 views

REKLAMA

2092868438 views

REKLAMA

2091072260 views

REKLAMA

2091072406 views

REKLAMA

2091072553 views