REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaporadnik konsumentaOszuści dorwali się do prac dorywczych

Oszuści dorwali się do prac dorywczych

-

Według najnowszych sondaży, coraz więcej osób i rodzin polega na pracy na część etatu oraz pracy dorywczej, aby związać koniec z końcem. Ludzie decydują się na szukanie dodatkowego źródła dochodu, gdy piętrzą się zobowiązania finansowe, a troska o zaspokojenie podstawowych potrzeb rodziny rośnie. Mimo że podejmowanie „fuch” umożliwia dodatkowy, nieraz dobry zarobek, poszukiwanie tego typu prac wiąże się również z pewnym ryzykiem. Dlatego rozważając poszukiwanie dodatkowego źródła dochodu, warto zastosować się do paru wskazówek.

Uważaj na wątpliwe oferty, fałszywe emaile od rekruterów oraz podejrzane propozycje pracy z domu. Często oferty brzmią bardzo przekonująco i przewijają się w nich nazwy prawdziwych firm. Gdy wydaje ci się, że właśnie rozpoczynasz nową wspaniałą karierę, w rzeczywistości często tylko dajesz się „obrobić” oszustom.

REKLAMA

Jak działa oszustwo

Otrzymujesz e-mail, wiadomość tekstową, lub w internecie znajdujesz ogłoszenie o pracę. W ofercie często przewija się nazwa prawdziwej firmy, a czasem nawet agencji rządowej. Oszuści podszywają się pod firmy małe i duże, w tym BBB. Odpowiadasz na ofertę i w krótkim czasie kontaktuje się z tobą menedżer ds. zatrudnienia. W najnowszych wersjach tego oszustwa na tym etapie ofiary zgłaszały zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną przez Google Hangouts lub inny komunikator wideo.

Gdy jesteś już oficjalnie „zatrudniony”, firma może domagać się opłaty z góry za „szkolenie”. Możesz być poproszony o numer Social Security lub numer konta bankowego, w celu rzekomego sprawdzenia historii kredytowej i ustawienia automatycznych przelewów. Możesz nawet otrzymać czek na wysoką sumę, być poproszony o jego realizację i odesłanie firmie nadwyżki. Możesz być również poproszony o zakup drogiego sprzętu niezbędnego do pracy z domu.

Jeżeli zakwestionujesz jedno z powyższych żądań, najprawdopodobniej spotkasz się z gwałtowną reakcją obronną. Nie poddawaj się wywieranej na ciebie presji. Pamiętaj, najprawdopodobniej praca nie istnieje!

Po czym poznać oszustwo

Zachowaj ostrożność w odniesieniu do wszelkich ofert pracy z domu, a także popularnych pozycji o ogólnym charakterze – tajemniczego klienta, sprawdzającego jakość obsługi (secret shopper), opiekuna, asystenta administracyjnego, pracownika działu obsługa klienta. Prace, które nie wymagają szczególnych kwalifikacji, szkolenia czy licencji, przyciągają wielu kandydatów. Oszuści doskonale o tym wiedzą i wykorzystują nazwy wiarygodnych stanowisk w nieuczciwych reklamach. Jeżeli oferta pracy dotyczy znanej firmy, sprawdź czy znajduje się również na ich oficjalnej stronie internetowej. Wrzuć ofertę w wyszukiwarkę Google – jeżeli to samo ogłoszenie powtarza się w różnych miastach, najprawdopodobniej praca jest fałszywa.

Podejrzane procedury. Uważaj na pracę „na miejscu”. Nawet jeśli jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko, szanująca się firma dopełni formalności i umówi się z tobą na rozmowę kwalifikacyjną. Kto nie chciałby porozmawiać z pracownikiem przed zatrudnieniem go? Nie wpadnij również w pułapkę dotyczącą nadpłaty. Przede wszystkim, żadna uczciwa firma nie nadpłaci nowemu pracownikowi, ani nie zażąda przelewu pieniędzy stronie trzeciej. To sztuczka powszechnie używana przez oszustów. Uważaj również na udostępnianie poufnych informacji osobistych lub prośby o jakąkolwiek zaliczkę. Nie daj się nabrać na obietnice wspaniałych możliwości lub dużego dochodu w zamian za opłatę za szkolenie, certyfikat itp.

Oferty pracy agencji rządowych zawsze są ogólnodostępne i bezpłatne. Agencje rządowe nigdy nie żądają płatności za informacje o pracach czy aplikacje. Uważaj na oferty gwarantujące „specjalny dostęp” do prac – oczywiście za opłatą. Każda płatna obietnica najprawdopodobniej jest oszustwem.

Zawsze żądaj szczegółów i umowy na piśmie. Każda szanująca się firma rekrutacyjna powinna dostarczyć ci umowę dotyczącą zakresu usług, ich kosztów, a także co się w stanie w razie nieznalezienia pracy.

Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą nieuczciwych praktyk lub je podejrzewasz, skontaktuj się z odpowiednimi władzami, a także z jednostką BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.

BBB pomaga konsumentom znaleźć wiarygodne firmy, marki i organizacje charytatywne godne zaufania już od ponad stu lat.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Marszałek

fot.bruce mars/Pexels.com

REKLAMA

2091100491 views

REKLAMA

2091100790 views

REKLAMA

2092897249 views

REKLAMA

2091101071 views

Umysł rozszerzony

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

REKLAMA

2091101217 views

REKLAMA

2091101361 views