REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPodróżeDelegacja Polonii z Chicago uczciła pamięć Ernesta Malinowskiego

Delegacja Polonii z Chicago uczciła pamięć Ernesta Malinowskiego

-

Polonijna delegacja z Chicago brała udział w uroczystym odsłonięciu muralu na uniwersytecie w Limie honorującego 200. rocznicę urodzin Ernesta Malinowskiego, inżyniera i naukowca, twórcy słynnego mostu w Peru. Stowarzyszenie Polsko-Amerykańskich Inżynierów i wydział na stan Illinois Kongresu Polonii Amerykańskiej uczciły pamięć słynnego rodaka.

Z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Ernesta Malinowskiego został odsłonięty mural na terenie Uniwersytetu UNI w Limie, stolicy Peru. Uroczystość odbyła się 20 lipca z inicjatywy Polonijnego Klubu Podróżnika i Jerzego Majcherczyka, znanego podróżnika i kajakarza, odkrywcy i zdobywcy wąwozu Colca w Andach, najgłębszego na świecie. Mural o wymiarach 10 m na 4 m jest dziełem polskiego artysty Rafała Pisarczyka. Sponsorami monumentu były: Polonijny Klub Podróżnika, fundacja Arkadia w Polsce, Dom Polski w Limie oraz Senat Rzeczpospolitej Polskiej.

REKLAMA

W uroczystości udział wzięli m.in.: ambasador Polski w Peru Antonina Śniadecka-Kotarska, rektor Uniwersytetu UNI dr Jorge Elias Alva Hurtado, prezes Domu Polskiego w Limie Jarosław Krawczewski oraz przedstawiciele uczelni i środowisk polonijnych w Limie i w USA.

W przeddzień uroczystości w Limie polska grupa udała się pod pomnik Malinowskiego na przełęczy Ticlio w Andach. Monument został odsłonięty w 1999 r. z okazji setnej rocznicy śmierci Malinowskiego i znajduje się na wysokości 15 800 stóp. Przełęcz Ticlio jest najwyższym punktem linii kolejowej zaprojektowanej i wybudowanej przez Ernesta Malinowskiego. Linia ta łączy gęsto zaludnione wybrzeże Pacyfiku z zasobnym we wszelkie bogactwa naturalne centrum kraju. Z uwagi na brak miejsca w wąskim wąwozie rzeki Rimac, którym biegła ta linia, kilkakrotnie układano tory zygzakiem na górskich zboczach. Konieczne też było wydrążenie kilkudziesięciu tuneli o łącznej długości sześciu kilometrów oraz wzniesienie kilkunastu mostów i wiaduktów. Ta linia kolejowa z Callao do La Oroya, uznana za cud techniki XIX wieku, jest atrakcją dla turystów z całego świata.

Pomnik w Peru ma wiele z ducha i stylu budownictwa Inków; składa się z kilku bloków kamiennych, ma wysokość 7 metrów. W kamienne koło wpisany jest portret Malinowskiego odlany w brązie. Na podstawie pomnika wyryte są herby państwowe Peru i Polski. Pod herbami wykuty jest napis w języku hiszpańskim i polskim o następującej treści: „Polski inżynier, patriota peruwiański, bohater obrony Callao 1866, projektant i budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej”.

Jan S. Plachta

fot. Stowarzyszenia Polsko-Amerykańskich Inżynierów

REKLAMA

2091068536 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091068839 views

REKLAMA

2092865298 views

REKLAMA

2091069120 views

REKLAMA

2091069266 views

REKLAMA

2091069411 views