REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównapsychologJak pokonać zły nastrój

Jak pokonać zły nastrój

-

Aby szybciej pozbyć się złego nastroju, trzeba najpierw doszukać się jego źródeł. Oto kilka podstawowych przyczyn obniżenia nastroju i sposoby, aby się ich pozbyć.

Poczucie winy może mieć ogromny wpływ na twój nastrój. Nawet najmniejsze “przewinienie” które czyni cię “winnym”, jak niepamiętanie o urodzinach przyjaciela, może wyprowadzić cię z dobrego nastroju bardzo łatwo. Najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie spóźnionych życzeń, przyznanie się do chwilowej amnezji i przesłanie małego prezentu. Nigdy nie jest za późno na drobne wymiany życzliwości. Rzeczy się zdarzają, ale ważne jest by patrzeć w przyszłość, zadośćuczynić jakimś drobiazgiem lub dobrym słowem i dawać z siebie to, co najlepsze.

REKLAMA

Odrzucenie może spowodować bardzo bolesną ranę emocjonalną. Małe odrzucenia są powszechne na co dzień, zwłaszcza w erze mediów społecznościowych. Kiedy wystawiasz zdjęcia z wakacji i nikt ich nie “polubi”, możesz poczuć się odrzucony i nielubiany. Nie bierz tego zbyt osobiście, nie znasz okoliczności, nie wiesz co inni przeżywają w tej chwili. Jeśli ktoś nie odpowiedział na twój post, możesz przypuszczać, że jest zajęty, więc jeśli bardzo chcesz podzielić się zdjęciami, wyślij wiadomość lub zadzwoń. Kluczem do natychmiastowego poprawienia nastroju jest nie odbierać takich małych porzuceń zbyt osobiście.

Nadzwyczajne zadania do wykonania. Lista zadań do wykonania może być długa, a zadania zawiłe. Jeśli budujesz ją wciąż w myślach i natłok zadań zatruwa twój spokój, to obniżenie nastroju będzie kwestią czasu. Jeśli terminy gonią i wydaje ci się, że zadania musisz wykonać na czas, przypomnij sobie, że nie zawsze musi tak być. Badania mówią, że samo stworzenie planu, jak zabrać się za zadania i ustawić je czasowo, wyeliminuje mentalną presję i poprawi twój nastrój. Zdecyduj kiedy chcesz i możesz wykonać zadanie, nastaw przypomnienie na telefonie i daj sobie trochę oddechu, a zobaczysz jak szybko nastrój się rozjaśni.
Ciągłe rozmyślanie o negatywnych sytuacjach, które miały miejsce dni, tygodnie czy miesiące temu. Jeśli nieprzerwanie stresujący film wyświetla się w twojej głowie, użyj metody rozpraszania uwagi, która zredukuje intensywność i częstotliwość rozmyślania o przykrej sytuacji. Nawet dwuminutowy przerywnik, jak choćby rozwiązanie krzyżówki, jest wystarczający, by przerwać stresującą myśl i poprawić nastrój.

Zły dzień. Czasem po prostu budzimy się myśląc negatywnie o nas samych bez żadnej przyczyny. Poczucie własnej wartości ma tendencję do oscylowania pomiędzy niskim a wysokim. Gdy szala przechyla się na niewłaściwą stronę, popraw równowagę poprzez zrobienie czegoś pozytywnego dla siebie, byś poczuł się lepiej. Poćwicz, by wyzwolić endorfiny, ubierz się w coś, w czym czujesz się naprawdę dobrze, zaplanuj wydarzenie, które sprawi ci przyjemność lub zadzwoń do kogoś, kto cię docenia.

Lęk przed porażką. Możesz się martwić przed prezentacją wyników sprzedaży twojego działu, czy ważnym egzaminem już na dni, tygodnie czy miesiące do przodu. By wyzwolić się z tej mentalnej pułapki, skup się na tym, co możesz kontrolować. Przygotuj się do zadań jak najwcześniej, zaangażuj współpracowników i kolegów, zrób szczegółowy plan działań. Poczucie kontroli i pozytywny wysiłek dla uzyskania jak najlepszych wyników sprawi, że zredukujesz lęk przed porażką i tym samym poprawisz nastrój.

Poczucie braku przynależności jest jedną z najczęstszych przyczyn złego nastroju. Zaniedbując swoje potrzeby emocjonalne i społeczne przyczyniamy się do pogłębienia poczucia braku przynależności. By pozbyć się tego uczucia zadzwoń do przyjaciela czy członka rodziny. Nawet krótka rozmowa z obcymi ludźmi da ci poczucie przynależności i poprawi nastrój.

Głód. Jest oczywiste, że poczucie głodu nie przysparza nam dobrego nastroju, ale bardzo często o tym zapominamy. Jeśli nie wiesz dlaczego masz zły humor, zajrzyj do lodówki i zjedz coś dobrego.

Przemęczenie jest oczywistą przyczyną złego humoru, ale często zaniedbujemy siebie samych i działamy wbrew naszemu zegarowi wewnętrznemu. Kiedy nie masz wystarczająco dużo snu, cierpi na tym nastrój. Utnij sobie krótką drzemkę, poukładaj swój wieczór tak, byś nie musiał poświęcać cennego czasu na niepotrzebne czynności. Ustaw przypomnienie w telefonie, że czas już iść spać i zastosuj się do niego.

Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC

pilewicz
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

psycholog

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

NOWA GRUPA:
Psychological Counseling Center otwiera nową grupę dla rodziców POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

 

fot.Pexels.com

REKLAMA

2091073241 views

REKLAMA

2091073540 views

REKLAMA

2092869999 views

REKLAMA

2091073821 views

REKLAMA

2091073967 views

REKLAMA

2091074111 views