REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaO kościele św. Wojciecha w Związku Narodowym Polskim

O kościele św. Wojciecha w Związku Narodowym Polskim

-

DSC_5597


W poniedziałek, 27 czerwca w siedzibie Związku Narodowego Polskiego odbyło się spotkanie dotyczące ratowania kościoła pw. św. Wojciecha w chicagowskiej dzielnicy Pilsen.

REKLAMA

W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele środowisk polonijnych i latynoskich. Spotkanie prowadził prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula. Środowisko polonijne reprezentowali również: prezes Związku Klubów Polskich Jan Kopeć, przedstawiciele Związku Podhalan w Ameryce Północnej – Andrzej Gędłek i Bogdan Ogórek z Fundacji Kultury Tatrzańskiej, wiceprezes stanowego wydziału KPA Bogdan Strumiński, prezes Legionu Młodych Polek Bożena Haszlakiewicz, była wiceprezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego Anna Sokołowska, była prezes Legionu Młodych Polek Mary Anselmo, dyrektor stacji radiowej WPNA 1490 AM Jacek Niemczyk oraz Joanna Szmurło – inicjatorka przywrócenia liturgii w języku polskim oraz utworzenia polonijnej grupy obrońców kościoła.

Pod koniec maja Archidiecezja Chicagowska zadecydowała o likwidacji parafii oraz zamknięciu kościoła. Ostateczne zamknięcie parafii nastąpi 30 czerwca. Grupa aktywistów, którzy nie mogą pogodzić się z tym posunięciem archidiecezji, postanowiła odwołać się do Watykanu. Ich zdaniem prawo kanoniczne stoi po stronie wiernych, pragnących zachowania świątyni, eksperci zapewniają, że istnieją spore szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Nie wiadomo jak długo trzeba będzie czekać na decyzję Watykanu. W przypadku kościoła św. Anny w Buffalo, zamkniętego w 2011 roku, Stolica Apostolska rozpatrzyła wniosek parafian pozytywnie, ale dopiero po trzech latach.

Uczestnicy poniedziałkowego spotkania ustalili, iż wskazane jest powołanie komitetu składającego się w równej liczbie z przedstawicieli społeczności latynoskiej i polonijnej. Kwestią otwartą pozostaje to, czy St. Adalbert Preservation Society przyjmie ośmiu przedstawicieli Polonii (tylu w komitecie jest Latynosów), czy zaproponowana zostanie inna forma kooperacji.

Społeczności polonijnej zależy również na tym, by zbiórka funduszy na remont kościoła św. Wojciecha mogła odbywać się za pośrednictwem polonijnych organizacji takich jak Związek Narodowy Polski. Konieczne jest jeszcze opracowanie szczegółów technicznych.

Ustalono także, że wskazana jest promocja starań na rzecz gromadzenia funduszy na renowację świątyni w mediach latynoskich i polonijnych.

Emilia Sadaj
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

  • DSC_5597
  • DSC_5599
  • DSC_5602
  • DSC_5604
  • DSC_5607
  • DSC_5612

REKLAMA

2091108984 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091109283 views

REKLAMA

2092905742 views

REKLAMA

2091109565 views

REKLAMA

2091109711 views

REKLAMA

2091109856 views