REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaListy Henryka Sienkiewicza w MPA z okazji 170 rocznicy urodzin pisarza

Listy Henryka Sienkiewicza w MPA z okazji 170 rocznicy urodzin pisarza

-

Fotografia H. Sienkiewicza i J. Curtina zrobiona ok. 1900 r.
Fotografia H. Sienkiewicza i J. Curtina zrobiona ok. 1900 r.

170 lat temu, dnia 5 maja 1846 roku, w Woli Okrzejskiej pod zaborem rosyjskim urodził się Henryk Sienkiewicz, zaś 15 listopada obchodzić będziemy 100. rocznicę jego śmierci (w 1916 r. w Vevey w Szwajcarii). Podążając za inicjatywą Senatu RP, który rok 2016 ustanowił Rokiem Henryka Sienkiewicza, archiwum MPA uhonoruje noblistę, prezentując wybór listów pisarza znajdujących się w kolekcji, a biblioteka wyselekcjonuje pierwsze amerykańskie wydania powieści Henryka Sienkiewicza.

Archiwum Muzeum Polskiego w Ameryce szczyci się posiadaniem oryginalnych listów Henryka Sienkiewicza, które są świadectwem rozległych i ciepłych kontaktów pisarza z Polonią. Część listów trafiła do kolekcji dzięki darowiznom, inne pozyskane zostały drogą zakupu w początkowym okresie istnienia muzeum. Około 1937 r. badał je profesor Józef Birkenmajer (wykładający wówczas na uniwersytecie w Wisconsin). Efektem jego pracy jest niewielka publikacja: „Listy Henryka Sienkiewicza w Muzeum Polskim w Ameryce”, Lwów 1937 r., drukiem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

REKLAMA

Wśród wybranych na wystawę listów jest m.in. list H. Sienkiewicza dotyczący jedynego upoważnionego tłumacza jego dzieł – Jeremiaha Curtina, a uzupełnieniem pamiątki, jakie wraz z listem przewodnim w 1938 r. otrzymał profesor Birkenmajer od córki pisarza, Jadwigi Korniłowiczowej. Należą do nich: fotografia Sienkiewicza i Curtina zrobiona ok. 1900 r. oraz jedyny list Curtina do Sienkiewicza z 8 lutego 1904 r., świadczący o zainteresowaniach pisarza siodłem meksykańskim. Jadwiga potwierdza: „Ojciec nasz wspominał czasem z przyjemnością jazdę na meksykańskim siodle, i jak z treści listu wynika, musiał mówić o tym z panem C., który widocznie starał się dostarczyć mu adres siodlarza”. Birkenmajer, wdzięczny za uzyskaną pomoc w badaniach, ofiarował powyższe pamiątki jako dodatek do kolekcji H. Sienkiewicza w MPA.

[blockquote style=”1″]Archiwum Muzeum Polskiego w Ameryce szczyci się posiadaniem oryginalnych listów Henryka Sienkiewicza, które są świadectwem rozległych i ciepłych kontaktów pisarza z Polonią[/blockquote]

Kontakty Sienkiewicza z Polonią amerykańską ciągnęły się przez 40 lat, od czasu przyjazdu pisarza wraz z Heleną Modrzejewską do Ameryki w 1876 r. Z tego okresu pochodzą „Listy z Podróży do Ameryki”, a w jednym z nich doszukać się można opisu dynamicznie rozwijającego się miasta Chicago, po pożarze w 1871 roku.

Większość wyselekcjonowanych na wystawę listów świadczy o pracy Henryka Sienkiewicza wespół z Ignacym Janem Paderewskim na rzecz niepodległości Polski. Obaj weszli w skład ścisłego zarządu organizacji pomocowej, powstałej w 1915 r. w Vevey w Szwajcarii, z ramienia której Sienkiewicz, jako prezes Comité General de Secours pour les victimes de la Guerre en Pologne (Komitetu Generalnego Ofiar Wojny w Polsce), prowadził rozległą korespondencję. Adresatem korespondencji H. Sienkiewicza był Polski Centralny Komitet Ratunkowy (PCKR), z siedzibą (w swych początkach, jak wynika z adresu na telegramie z 11 lutego 1915 r.) w budynku Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego (ZPRKA) pod adresem 984 Milwaukee Ave. (organizacji, która w 1935 r. stworzyła Archiwum i Muzeum – obecnie noszące nazwę Muzeum Polskie w Ameryce).

Należy dodać, że akta PCKR, który w 1916 r. przekształcił się w Wydział Narodowy Polski (WNP), w efekcie zostały przechowane w ZPRKA i stały się pierwszym zespołem archiwalnym w kolekcji MPA. Porządkowaniem i opracowywaniem dokumentacji od 1934 roku zajmował się sam kustosz muzeum Mieczysław Haiman, a jego dzieło kontynuował Alfons Wolanin.

Korespondencja Sienkiewicza to m.in. podziękowania i pokwitowania nadesłane do organizacji polonijnych, niosących pomoc materialną w ramach Polskiego Centralnego Komitetu Ratunkowego głodującym i poszkodowanym podczas I wojny światowej. Jest dowodem hojności Polonii amerykańskiej i niezaprzeczalnym fragmentem mało znanej historii, nie tylko emigracji.

Wyselekcjonowane, wspomniane powyżej oraz inne oryginalne listy z kolekcji archiwum MPA zaprezentujemy na miniwystawie czasowej, do obejrzenia której serdecznie zachęcamy.

Halina Misterka, archiwista MPA

  • List z 20 lipca 1916 r. wyszczególnia wkład finansowy organizacji polonijnych w niesienie pomocy potrzebującym w Polsce
  • Telegram z 11 lutego 1915 r. wysłany do Polskiego Centralnego Komitetu Ratunkowego przy 984 Milwaukee Ave. informujący o składzie osobowym Komitetu, jaki zawiązał się w Szwajcarii, z prezesem H. Sienkiewiczem i wiceprezesem I.J. Paderewskim
  • Fotografia H. Sienkiewicza i J. Curtina zrobiona ok. 1900 r.
  • List z 27 czerwca 1916 r. skierowany do rodaków – wśród uczuć patriotycznych i zatroskania o losy Polski Sienkiewicz dziękuje za życzenia

 

 

 

 

REKLAMA

2091099643 views

REKLAMA

2091099942 views

REKLAMA

2092896401 views

REKLAMA

2091100223 views

Umysł rozszerzony

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

REKLAMA

2091100369 views

REKLAMA

2091100513 views