REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaMPA na konferencji w Szwajcarii

MPA na konferencji w Szwajcarii

-

Udział w 37. Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek (MAB) na Zachodzie (http://mabpz.org), zorganizowanej tym razem w Rapperswilu w Szwajcarii, był dla Muzeum Polskiego w Ameryce (MPA) bardzo ważnym przedsięwzięciem.

Dzięki udziałowi w tej konferencji mogliśmy potwierdzić realizowaną od lat zasadę „Nic o nas bez nas”. Było to możliwe dzięki temu, że Rada Dyrektorów MPA postanowiła delegować do Szwajcarii swojego reprezentanta w osobie piszącej te słowa Małgorzaty Kot, natomiast Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako współorganizator konferencji ufundowało sam pobyt w Szwajcarii. W efekcie tych posunięć udział w tak ważnym spotkaniu okazał się niezbyt wielkim ciężarem finansowym dla naszej instytucji.

REKLAMA

Muzeum Polskie w Rapperswilu zachwyciło mnie swoim położeniem, urokiem średniowiecznego zamku, a także zbiorami i ludźmi, którzy w nim pracują, jak i tymi, którzy je odwiedzają. Muzeum Narodowe Polskie w Rapperswilu zostało założone 1870 roku z inicjatywy Agatona Gillera przez Władysława Platera i po dzień dzisiejszy mieści się na zamku pochodzącym z końca XIII wieku pobudowanym na półwyspie oblewanym przez Jezioro Zuryskie. Jemu samemu należy się co najmniej seria artykułów (www.muzeum-polskie.org).

W sesjach konferencji wzięło udział wielu znakomitych gości, z którymi obcowanie przynosiło uczestnikom wiele przeżyć. Przemawiali i rozmawiali z nami: Longin Komołowski (Stowarzyszenie Wspólnota Polska), Jacek Miler (Departament Dziedzictwa Kulturowego MKiDN), Joanna Kozińska-Frybes (Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, MSZ), prof. Władysław Stępniak i dr Andrzej Biernat (Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych), dr Tomasz Makowski (Biblioteka Narodowa); prof. Zdzisław Pietrzyk (Biblioteka Jagiellońska),Robert Kostro (Muzeum Historii Polski); dr Rafał Leśkiewicz (Instytut Pamięci Narodowej), dr Adolf Juzwenko (Zakład Narodowy im. Ossolińskich). Podczas konferencji zachwycił nas poza tym wernisaż wystawy rzeźb Beaty Czapskiej zorganizowany w wieży zamkowej oraz wernisaż książki i wystawy o internowanych Polakach w Szwajcarii wydanej we współpracy z IPN. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać brawurowo zagranego na pianoforte i okraszonego ciekawą narracją koncertu Doroty Cybulskiej-Amsler „Franciszek Lessel – ostatni uczeń Haydna”. Dodatkowym walorem naszego pobytu była szansa pokochania Jeziora Bodeńskiego podczas pożegnalnego zwiedzania Muzeum Napoleona w Arenenbergu.

Podsumowując mój udział w tym wydarzeniu, muszę przyznać, że po raz pierwszy w okresie mojej pracy w MPA miałam szansę uczestniczyć w tak ekscytującym spotkaniu w bezpośrednim kontakcie osób, które kierują siostrzanymi instytucjami w innych miejscach świata lub wspierają tę działalność z ramienia Polski. Dane mi było poznać wiele wybitnych postaci, o których czytałam i których publikacje wielokrotnie pomagały mi rozstrzygnąć ważne zawodowo kwestie. Pobyt na konferencji można porównać do przebywania w przychylnej atmosferze domu pracy twórczej, a do tego w grupie osób, które się doskonale rozumieją i jak nikt inny potrafią sobie pomagać. Mamy podobne problemy związane z gromadzeniem wartości zaliczanych do dziedzictwa narodowego, jak i z zabezpieczaniem ich dla przyszłych pokoleń. Wiele z osób, które brały udział w konferencji, w wygłaszanych referatach poruszało te właśnie problemy. W tym roku organizatorzy – z panią Anną Buchmann, dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu na czele – postanowili nadać obradom bardzo ciekawy motyw przewodni: referaty miały dotyczyć naszych dobrodziejów i twórców. Podczas słuchania tych wystąpień, a było ich 21, zdaliśmy sobie sprawę, jak wiele zawdzięczamy setkom osób wspierających nas, jak i poszukujących naszego wsparcia.

Mój wykład, który tam wygłosiłam, nosił tytuł: „Twórcy i dobrodzieje Muzeum Polskiego w Ameryce”. Rozpoczęłam go od fraszki Leca zatytułowanej „Między fachowcami”, w której autor jakże trafnie napisał: „Żadna róża róży wonią nie odurzy”. Było to podkreśleniem faktu, że wszyscy tam zebrani przedstawiciele muzeów, bibliotek i archiwów, które tworzą MAB, są podobni do siebie jak te róże tworzące ów lecowski bukiet. Razem wyglądamy i działamy najpiękniej. Dziękuję za to niesamowite doświadczenie organizatorom, uczestnikom i sympatykom.

Małgorzata Kot

dyrektor zarządzająca MPA

[spacer color=”000000″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Organizacje członkowskie MAB: Archiwa, Biblioteki i Muzea Polonii w Orchard Lake, USA; Biblioteka Polska im. Ignacego Domeyki, Buenos Aires, Argentyna; Biblioteka Polska POSK w Londynie, Wielka Brytania; Fundacja Kościuszkowska, Nowy Jork, USA; Fundacja Rzymska Margrabiny J.S. Umiastowskiej, Rzym, Włochy; Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce, Nowy Jork, USA; Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie, Wielka Brytania; Muzeum i Archiwum Węgierskiej Polonii, Budapeszt, Węgry; Muzeum im. Tadeusza Kościuszki, Solura (Solothurn), Szwajcaria; Muzeum Polskie w Ameryce; Muzeum Polskie w Rapperswilu, Szwajcaria; Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie, Włochy; Papieski Instytut Studiów Kościelnych, Rzym, Włochy; Polski Instytut Naukowy w Ameryce, Nowy Jork, USA; Polski Instytut Naukowy w Kanadzie i Biblioteka im. W. Stachiewicz, Montreal; Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Nowy Jork, USA; Studium Polski Podziemnej, Londyn, Wielka Brytania; Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu, Francja; Zamek Montrésor, Francja.

  • 13. Uczestnicy 37 Konferencji MAB
  • 12. Malgorzata Kot podczas wykladu o MPA fot Marcin Chumiecki
  • 11. Dorota Cybulska-Amsler podczas wykładu, for M Kot
  • 10. MP w Rapperswilu - glowna sala podczas uroczystego otwarcia wystawy fot M Kot
  • 9. MP w Rapperswilu - wystawa B. Czapskiej fot M Kot.
  • 8. MP w Rapperswilu - widok z okna - detal fot M Kot.
  • 7. MP w Rapperswilu - widok z okna fot M Kot
  • 6. MP w Rapperswilu - wystawa przygotowana przez IPN fot M Kot
  • 5. MP w Rapperswilu - glowna sala muzealna podczas wernisazu fot M Kot
  • 4. MP w Rapperswilu - widok na wieze muzealna fot M Kot
  • 3. MP w Rapperswilu - widok z okna fot M Kot
  • 2. Rapperswil_-_Lindenhof-Schloss_-Wikicommons 01_17-28-12_01
  • 1. Logo 37. Konferencji MAB

REKLAMA

2091099174 views

REKLAMA

2091099474 views

REKLAMA

2092895933 views

REKLAMA

2091099755 views

Umysł rozszerzony

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

REKLAMA

2091099901 views

REKLAMA

2091100045 views