REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaObrady dyrektorów krajowych KPA w Waszyngtonie zakończone

Obrady dyrektorów krajowych KPA w Waszyngtonie zakończone

-

Dyrektorzy krajowi KPA przed Kapitolem w Waszyngtonie
Dyrektorzy krajowi KPA przed Kapitolem w Waszyngtonie

W Waszyngtonie zakończył się w czwartek Zjazd Dyrektorów Krajowych Kongres Polonii Amerykańskiej. Uczestniczyło w nim ponad 60 delegatów z wydziałów stanowych oraz organizacji członkowskich z całego kraju.

Obrady członków Zjazdu koncentrowały się na omówieniu spraw wewnątrzorganizacyjnych, przedstawieniu raportów i sprawozdań z ostatniego roku działalności i wprowadzeniu zmian statutowych. Dyrektorzy KPA spotkali się także z wysokiej rangi przedstawicielami amerykańskiego rządu, by omówić kwestie bezpieczeństwa Polski i objęcia obywateli polskich programem ruchu bezwizowego (VWP). Z członkami Kongresu USA rozmawiano także o bezpieczeństwie Polski w obliczu agresji Rosji na Ukrainę.

REKLAMA

– Na progu wyborów prezydenckich w 2016 r. przywódcy i działacze KPA przybyli do Waszyngtonu, by poznać opinie przedstawicieli obu partii na temat problemów bliskich sercu amerykańskiej Polonii oraz problemów naszych przyjaciół i krewnych mieszkających w Polsce, jednym z najbardziej demokratycznych krajów w Europie. Należymy bowiem do tych w obu partiach politycznych, o których się mówi, że najlepsze lata mają przed sobą – mówił otwierając obrady Frank Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej.

W środę 22 lipca dyrektorzy krajowi KPA uczestniczyli na Kapitolu w dyskusjach z ponad 50 kongresmanami i senatorami ze swoich stanów, a rozmowy głównie dotyczyły gwarancji NATO o przyjściu Polsce z pomocą w razie zagrożenia ze strony Rosji. Delegacja z Illinois spotkała się z senatorem Markiem Kirkiem. Polityk z Illinois zapewniał, że obecna administracja przestrzega słynnego już hasła „Boots on the ground”, gwarantując Polsce obecność amerykańskich żołnierzy w razie zagrożenia bezpieczeństwa.

Podczas popołudniowej konferencji dyrektorzy KPA wysłuchali raportów na temat aktualnego stanu stosunków polsko-amerykańskich. Raport przedstawiła Brittany Boulieu z senackiego komitetu ds. stosunków międzynarodowych, Kyle Parker i Philip Bednarczyk z komitetu ds. stosunków międzynarodowych Izby Reprezentatów oraz H. Martin MccDowell, zastępca dyrektora ds. Europy Środkowej w biurze spraw eurazjatyckich Departamentu Stanu.

Na forum Zjazdu wystąpił senator Charles Schumer z Nowego Jorku, zapewniając o swym niezmiennym poparciu dla sprawy włączenia Polski do programu o ruchu bezwizowym Visa Waiver Program. Członkowie Izby Reprezentantów Marcy Kaptur z Ohio, Mike Quigley z Illinois i Daniel Lipinski z Illinois również przedstawili swoje poparcie na rzecz włączenia Polski do programu VWP.

Za swe wieloletnie działania na rzecz poprawy stosunków polsko-amerykańskich oraz wspieranie polonijnej społeczności w Stanach Zjednoczonych kongresmani Schumer, Kaptur i Quigley zostali wyróżnieni najwyższym odznaczeniem – Medalem Wolności Kongresu Polonii Amerykańskiej.

W ostatnim dniu obrad przemawiał dr Michael Carpenter, specjalny doradca wiceprezydenta Joe Bidena, który jednoznacznie zapewnił zgromadzonych, że „Stany Zjednoczone staną w obronie Polski i użyją wszelkich dostępnych im środków, by bronić sojuszników”. Po przemówieniu Carpentera wystąpił Mark Koumans, zastępca sekretarza ds. międzynarodowych w Departamencie Bezpieczeństwa Kraju, który zapoznał dyrektorów ze szczegółami programu VWP.

Poza spotkaniami z przedstawicielami Kongresu i rządu dyrektorzy krajowi mieli okazję złożyć wizytę w Ambasadzie RP w Waszyngtonie, gdzie zapoznali się z działaniami na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa Polsce oraz z obecną polityką ekonomiczną RP. Szczególny nacisk położono na kwestię zwiększenia eksportu z Polski do Stanów Zjednoczonych.

Kongres Polonii Amerykańskiej to największa organizacja polonijna na świecie. Powstała w 1944 r. w Buffalo w stanie Nowy Jork. Reprezentuje ponad 10 mln Amerykanów polskiego pochodzenia. W roku 2013 Kongres Polonii Amerykańskiej został podzielony na 28 wydziałów terytorialnych w osiemnastu stanach USA i Dystrykcie Kolumbia.

(ak)

Zdjęcia: arch. „Dziennika Związkowego”

Pamiątkowa fotografia po spotkaniu z senatorem Dickiem Durbinem
Pamiątkowa fotografia po spotkaniu z senatorem Dickiem Durbinem
Spotkanie w biurze senatora Marka Kirka
Spotkanie w biurze senatora Marka Kirka
Po spotkaniu z senatrem Kirkiem.
Po spotkaniu z senatrem Kirkiem.

REKLAMA

2091105025 views

REKLAMA

2091105324 views

REKLAMA

2092901784 views

REKLAMA

2091105606 views

Umysł rozszerzony

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

REKLAMA

2091105752 views

REKLAMA

2091105897 views