Strona głównaSportEkstraklasa piłkarska – Legia liderem po rundzie zasadniczej

Ekstraklasa piłkarska – Legia liderem po rundzie zasadniczej

-

Legia nie dała się wyprzedzić Lechowi w ostatniej kolejce polskiej ekstraklasy fot.Bartłomiej Zborowski/EPA

Legia Warszawa, dzięki zwycięstwu u siebie nad Pogonią Szczecin 2:1, pozostała liderem piłkarskiej ekstraklasy po 30 kolejkach. Teraz drużyny utworzą dwie ośmiozespołowe grupy, a ich dorobek zostanie podzielony na pół. Każdy rozegra jeszcze po siedem meczów.

Wszystkie środowe spotkania 30. kolejki odbywały się o tej samej porze. Na Łazienkowskiej Legia przegrywała do przerwy 0:1 po golu świetnie spisującego się ostatnio Łukasza Zwolińskiego, który zanotował piąte trafienie w czterech ostatnich meczach. Jednak w drugiej połowie bramki dla obrońców tytułu zdobyli Brazylijczyk Guilherme i Igor Lewczuk.

To pierwsza porażka „Portowców” pod wodzą trenera Czesława Michniewicza; wcześniej poprowadził zespół do trzech kolejnych wygranych.

Dzięki zwycięstwu Legia nie dała się wyprzedzić Lechowi Poznań, który pokonał na wyjeździe Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:0. Porażka „Górali” oznacza, że nie zagrają w grupie mistrzowskiej.

Po podziale punktów (w razie nieparzystej liczby dorobek drużyn był zaokrąglony do góry) legioniści mają 28 punktów i o jeden wyprzedzają „Kolejorza”.

Zachowanie pierwszej lokaty po rundzie zasadniczej przez Legię sprawiło, że już w 31. kolejce – pierwszej z siedmiu dodatkowych – drużyna Henninga Berga podejmie u siebie wicelidera z Poznania. A tydzień wcześniej, już w sobotę, oba zespoły spotkają się na Stadionie Narodowym w finale Pucharu Polski.

Grupę mistrzowską, oprócz tych drużyn, tworzą (w takiej właśnie kolejności): Jagiellonia Białystok, Śląsk Wrocław, Wisła Kraków, Górnik Zabrze, Pogoń Szczecin, a także Lechia Gdańsk, mimo porażki w Kielcach z Koroną 2:3.

W środę piłkarze z Białegostoku pokonali u siebie Ruch Chorzów 2:0 po bramkach Przemysława Frankowskiego i Patryka Tuszyńskiego. W ostatnich trzech meczach podopieczni Michała Probierza wywalczyli siedem punktów. W tabeli utrzymali trzecie miejsce; do Legii tracą obecnie trzy punkty, a do Lecha dwa.

Ozdobą spotkania Śląska z Wisłą (1:0) był efektowny gol Słowaka Roberta Picha. To pierwsza porażka „Białej Gwiazdy” od czasu, gdy jej trenerem został 10 marca Kazimierz Moskal. Goście wystąpili we Wrocławiu bez chorego Pawła Brożka.

W grupie spadkowej zagrają: Korona, Piast, Podbeskidzie, Cracovia, Górnik Łęczna, Ruch, PGE GKS Bełchatów i Zawisza Bydgoszcz.

Zwraca uwagę wyczyn Kamila Wilczka, który strzelił obie bramki dla Piasta w wygranym meczu w Łęcznej 2:1 i z dorobkiem 15 goli prowadzi obecnie w klasyfikacji strzelców ekstraklasy.

Dwa ostatnie zespoły w tabeli – 16. Zawisza i 15. PGE GKS – poniosły w środę porażki na wyjeździe. Bydgoszczanie ulegli Górnikowi Zabrze 1:2 (dwa gole Słowaka Roberta Jeża), natomiast zespół z Bełchatowa, chociaż prowadził do przerwy 1:0, przegrał z Cracovią 1:3. Piłkarze PGE GKS w jedenastu tegorocznych spotkaniach zdobyli zaledwie cztery punkty.

W tym sezonie na podziale „skorzystało” aż 12 zespołów. Tyle bowiem drużyn miało po 30 kolejkach nieparzystą liczbę punktów, co oznacza, że ich dorobek został zaokrąglony do góry (w poprzednim sezonie dziewięć).

Teraz nastąpi półtoratygodniowa przerwa, po której zespoły zagrają jeszcze siedem meczów w swoich grupach – po jednym z każdym z rywali. Ekipy z miejsc 1-4 oraz 9-12 cztery razy wystąpią przed własną publicznością, natomiast zespoły z miejsc 5-8 oraz 13-16 – trzykrotnie. Taką formę rozgrywek po raz pierwszy zastosowano w poprzednim sezonie.

Zakończenie ekstraklasy zaplanowano na 6-7 czerwca.

Tabela ekstraklasy piłkarskiej po podziale na grupy – dorobek punktowy podzielono na pół i w przypadku nieparzystej liczby zaokrąglono do góry

(kolejno: mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, punkty przed podziałem i różnica bramek):