REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedWizyta przedstawicielki Koła Sympatyków ZNP z Olsztyna

Wizyta przedstawicielki Koła Sympatyków ZNP z Olsztyna

-

ZNP na Warmii i Mazurach – Pomost zbliżający ludzi, Polonię amerykańską z krajem ojczystym

W piątek 29 stycznia 2010 roku odwiedziła główną siedzibę Związku Narodowego Polskiego dr Urszula Hura, przedstawicielka Koła Sympatyków ZNP z Olsztyna.
Dr Hura w czasie spotkania z prezesem Franciszkiem Spulą, któremu towarzyszył wiceprezes Paweł Odrobina i skarbnik Marian Grabowski, przekazała serdeczne pozdrowienia od olsztyńskiego Koła Sympatyków. ,,Koło nasze ma za zadanie szerzenie wiedzy o Polonii, która przez szereg lat tak wiele pomagała swej Ojczyźnie i dziś również nie zapomina o swoich korzeniach. Jesteśmy wdzięczni za wszystko, za to, że dziś możemy się cieszyć wolną, niezależną i dumną Polską, to nasza wspólna historia. Dlatego też chcemy podtrzymywać więzi z Polonią, propagować jej zwyczaje i kultywować święta narodowe, obchodzone w Stanach Zjednoczonych przez naszych rodaków. Dzięki temu nasza wspólna wiedza o sobie z pewnością pogłębi się.
Koło nasze spotyka się zazwyczaj w hotelu „Pod zamkiem” u stóp zamku olsztyńskiego. Zamek jest jedną z głównych atrakcji Olsztyna, a hotel obchodzi właśnie 100-lecie swojego istnienia i kryje wiele tajemnic. Zapraszamy więc wszystkich serdecznie, byście się mogli o tym sami przekonać” – powiedział gość z Olsztyna.
Dr Urszula Hura uczestniczyła też w zebraniu Grupy 877 Towarzystwa Tysiąca Walecznych, na którym padła propozycja wzajemnych odwiedzin podczas pobytów w USA lub w Polsce.
,,To cudowny pomysł!” – powiedziała dr Hura.
,,Na ostatnim spotkaniu naszego Koła, przed moim przyjazdem do Chicago, moi koledzy mieli dokładnie taki sam pomysł. Dziękujemy więc serdecznie za to i już dziś zapraszamy wszystkich do swych domów”.
W Olsztynie dr Hura prowadzi już od czternastu lat Zakład Rehabilitacji Leczniczej Centrum Rehabilitacji. W chwili obecnej jest to największa przychodnia rehabilitacyjna na Warmii i Mazurach. Każdego roku pomaga ponad tysiącu pacjentom, prowadzonym w ramach rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej. Powodzenie swe zawdzięcza między innymi metodom leczenia usprawniającego, opartym na fizjologicznych bodźcach. Stosowana jest tam kompleksowa rehabilitacja: leczenie ruchem (kinezyterapia, w tym PNF), laseroterapia, sonoterapia, elektroterapia, magnetoterapia, również masaże: klasyczny, segmentarny, sportowy, drenaż limfatyczny, także wodą (hydroterapia), ciepłem i zimnem (termoterapia, w tym krioterapia). Stosowane jest bandażowanie i leczenie Mobidermem oraz kinesiology-taping.Wszelkie informacje można znaleźć na stronie www.hura.olsztyn.pl
,,Moim marzeniem było i jest – stworzenie nowoczesnego centrum rehabilitacji, wykorzystującego najnowocześniejsze metody leczenia usprawniającego, zapewniające lepszą skuteczność. Nasza placówka jest tego przykładem, chcemy jednak nadal się rozwijać i dlatego też wciąż szukam nowych rozwiązań medycznych, technicznych, zawodowych. Chętnie też nawiążę współpracę z rzetelnym partnerem (e-mail: [email protected]).
Odwiedzając chorych w ich domach, od wielu lat codziennie widzę osoby niepełnosprawne, widzę wiele bólu i cierpienia i jest mi przykro, że nie jest im zapewniona należyta opieka.Od trzech lat jestem prezesem oddziału olsztyńskiego Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem i wspieram niepełnosprawnych naszego miasta i okolic. Systematycznie organizujemy
szkolenia i kursy dla osób niepełnosprawnych, by mogli odnaleźć się w trudnej sytuacji. Wspieramy ich rozwój, organizujemy wystawy prac artystycznych, ukazujemy osiągnięcia w sporcie, namawiamy na aktywne uczestnictwo w życiu codziennym, a także ukazujemy „Miejsca Przyjazne Osobom Niepełnosprawnym” (www.twk.olsztyn.pl).
Punktem kulminacyjnym jest koncert charytatywny ART HEART, który odbył się już dwukrotnie. Organizujemy go w grudniu, by był on jednocześnie prezentem gwiazdkowym dla wielu osób przykutych do łóżka oraz uświęcał dzień 3 grudnia, który jest Światowym Dniem Niepełnosprawnych.
Jesteśmy organizacją Non Profit. Cały zarząd pracuje charytatywnie i tylko dzięki wsparciu ludzi mamy szansę pomagać i spełniać potrzeby niepełnosprawnych. Bardzo prosimy więc o wsparcie, bo dzięki hojności ludzi dobrego serca możemy wspólnie zdziałać wiele dobrego, organizować osobom niepełnosprawnym turnusy rehabilitacyjne, pomóc osobom otyłym w wózkach, także zorganizować własną wypożyczalnię sprzętu ortopedycznego. Jeśli ktokolwiek posiada
wózki czy inne pomoce dla osób niepełnosprawnych, prosimy o ofiarowanie ich na rzecz Towarzystwa Walki z Kalectwem w Olsztynie” – powiedziała dr Hura na piątkowym spotkaniu w głównej siedzibie naszej organizacji .
Po raz pierwszy była to też okazja do osobistego porozmawiania z członkiem powstałego w końcu maja 2007 roku w Olsztynie, stolicy Warmii i Mazur, Koła Sympatyków Związku Narodowego Polskiego.
Na przestrzeni 130 długich lat historii ZNP nigdy nie istniało i aktualnie nie istnieje stowarzyszenie, które Polaków z ojczystego kraju zbliżałoby z Polonią amerykańską. Jest to osobliwe zdarzenie, rozpoczynające działalność dotąd nieznaną w całej związkowej historii.
Pomysłodawcą i założycielem jest Alek Nowacki, olsztyński, pełen życiowej energii, emeryt. Mottem Koła jest łacińska sentencja: ,,Ibi semper est Victoria ubi Cocordia est”, czyli ,,Tam jest zawsze zwycięstwo, gdzie panuje zgoda”. Jak pisze zarząd w sprawozdaniu ze swej działalności: ,,zgoda, tylko jedno krótkie słowo, tylko 5 liter, lecz jaka mieści się w nim potęga”.
Zadaniem Koła Sympatyków jest utrzymywanie obopólnych kontaktów, wzajemne popieranie się, przekazywanie w obie strony istotnych informacji, które na przykład mogą służyć młodzieży na lekcjach historii, zarówno w Polsce jak i w USA. Członkowie Koła utrzymują stały kontakt z głównym biurem ZNP z Wydziałem Public Relations, kierowanym przez wiceprezesa Pawła Odrobinę.
Członkami Koła Sympatyków z Olsztyna jest wiele ważnych osób, między innymi wiceprezydent Jerzy Szmit, posłanka – Iwona Arent, Lech Śmiglewski – pełnomocnik wojewody ds. Osób Niepełnosprawnych, a także księża, były wieloletni proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, ksiądz infułat dr Julian Żołnierkiewicz i dyrektor Instytutu Kultury Chrześcijańskiej ksiądz Stanisław Kozakiewicz.
Prezesem jest Krzysztof Marek Nowacki, Iwona Arent jest wiceprezesem, a sekretarzem Lech Śmiglewski. Honorowym prezesem jest pomysłodawca i założyciel Alek Nowacki.
W ciągu niespełna trzech lat działalności Koła Sympatyków ZNP, odbyło się w zabytkowym pałacyku hoteliku ,,Pod Zamkiem” wiele ciekawych spotkań i prelekcji, podkreślających rolę Związku w procesie zjednoczenia Polonii amerykańskiej, podtrzymywania tradycji i przekazywania narodowych wartości.
Na jednym z pierwszych spotkań prezes Koła, Marek Krzysztof Nowacki historyk z wykształcenia, przedstawił zebranym dzieje Związku Narodowego Polskiego, na innym przedstawiono sylwetkę Agatona Gillera, którego niewątpliwie można zaliczyć do inicjatorów powstania ZNP.
Koło Sympatyków ZNP zawsze pamięta i obchodzi amerykańskie święta, jak 4 lipca i Thanksgiving Day. Jednego roku Dzień Dziękczynienia celebrowano razem z Jeffem Taylorem, amerykańskim lektorem języka angielskiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
W styczniu 2008 roku nie zapomniano też o życzeniach na 100-lecie Dziennika Związkowego, organu Związku Narodowego Polskiego.
Ciekawostką jest też fakt, że raz w tygodniu drogą lotniczą do Olsztyna dociera Dziennik Związkowy, gazeta codzienna powstała w początkach 1908 roku i ukazująca się w Chicago od tego czasu do dzisiaj bez żadnej przerwy.
Koło Sympatyków odwiedzają również goście z Wilna, doc. Ryszard Kuźmo, przewodniczący Uniwersytetu III-go Wieku, poeta Aleksander Śnieżko, malarze Władysław Ławrynowicz i Stanisław Kaplewski.
Spotkanie pod hasłem ,,Znad Wilii” odbyło się w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej i taki sam program przedstawiony został również na olszytyńskim Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim dla studentów i kadry pedagogicznej.
Sympatycy ZNP spotykają się także w bożonarodzeniowych nastrojach na Wigilijnych Opłatkach.
Na ostatnim takim Opłatku, 10 stycznia 2010 r., posłanka, a zarazem wiceprezeska Koła Iwona Arent powiedziała:
,,Potrzebny jest nam taki dzień, takie spotkanie, żebyśmy złożyli sobie życzenia na rozpoczynający się rok i podzielili się opłatkiem. Jest to też okazja, by wspomnieć o Polakach zza oceanu, z którymi jesteśmy związani jako stowarzyszenie. Informacja o naszym spotkaniu zapewne dotrze do Chicago, więc nasi przyjaciele będą wiedzieli, że pamiętamy o nich i życzymy im jak najlepiej”.
Na jednym ze spotkań prezes Koła, Marek Krzysztof Nowacki, z okazji rocznicy bitwy pod Monte Cassino, przedstawił sytuacją polityczną z tego okresu i zbliżający się koniec wojny, jak i stanowisko koalicji, USA, Wielkiej Brytanii i ZSRR, nieprzychylne dla Polski w sprawie ustalenia jej przyszłych granic.
Już parokrotnie honorowy prezes Alek Nowacki wręczał uczestnikom spotkania legitymacje członkowskie, podpisane w Chicago przez prezesa Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej, Franciszka Spulę. Ostatnie przyjęcie nowych członków odbyło się 11 listopada 2009 roku. Pięć nowych osób dostało legitymacje członkowskie. A byli to: Irena Krasnodębska, Grażyna Ostrowska, Agnieszka Wajzer, Danuta Zarzecka i Wiesław Korniejczuk. Spotkanie miało uroczysty charakter, ponieważ zbiegło się z amerykańskim Dniem Weterana i polskim Świętem Niepodległości.
Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego prezes Koła, Marek Krzysztof Nowacki, przedstawił referat na temat sytuacji geopolitycznej początku XX wieku i roli marszałka Józefa Piłsudskiego. O Dniu Weterana mówił natomiast sekretarz Koła, Lech Śmiglewski.
Dzięki, trzeba to podkreślić, wielkiej gościnności członkini Koła, właścicielki hoteliku ,,Pod Zamkiem”, pani Grażyny Bryk, wszystkim spotkaniom towarzyszą piękne dekoracje, eleganckie i gustowne nakrycia stołów, nie mówiąc o smacznych potrawach i deserach, np. torcie w narodowych barwach amerykańskich. Wszelkie toasty natomiast nieraz wznoszone są oryginalnym amerykańskim winem.
Działalność Koła Sympatyków ZNP z Olsztyna jest autentyczną oznaką sympatii, a zarazem wyrazem poparcia dla działalności naszej największej polonijnej organizacji jaką jest Związek Narodowy Polski z Chicago, organizacji, która tworzy ponad oceanem doskonały pomost zbliżający ludzi – Polonię amerykańską z krajem ojczystym.
Krystyna Białasiewicz
Zdjęcia: Bo Janko
i Joan Oskorep
P.S. Jeśli ktokolwiek chciałby wesprzeć Towarzystwo Walki z Kalectwem, założony został specjalny rachunek: PL 05 1440 1228 0000 0000 1125 6384 Nordea Bank Polska S.A. Oddział w Olszytnie ul.Kopernika 46, 10-513 Olsztyn, Poland. Kontakt telefoniczny z dr Urszulą Hurą 48 509 972 005.

REKLAMA

2091100580 views

REKLAMA

2091100881 views

REKLAMA

2092897343 views

REKLAMA

2091101165 views

Umysł rozszerzony

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

REKLAMA

2091101311 views

REKLAMA

2091101456 views