REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedWirtualne Muzeum Kresy–Syberia

Wirtualne Muzeum Kresy–Syberia

-

Jak informuje Wiesław Adamczyk, autor książki „When God Looked the Other Way” o losach polskich dzieci – ofiar sowieckich deportacji w czasie II wojny światowej, trwają prace nad utworzeniem portalu internetowego, dokumentującego ten tragiczny fragment polskiej historii i upowszechniającego wiedzę o nim.

Projekt „Wirtualnego Muzeum Kresy–Syberia” powstał w ramach prac grupy Polaków mieszkających w różnych częściach świata, którzy założyli Fundację Kresy–Syberia.

REKLAMA

Do organizacji, działającej od 2001 roku, należą – jak można przeczytać na stronie internetowej www.Kresy-Siberia.org – „sybiracy” (obywatele polscy deportowani podczas II w. ś.), dawni więźniowie obozów pracy, którzy przeżyli ewakuację z ZSRR, były personel polskich sił zbrojnych, a także ich wszystkich krewni, dzieci i wnuki.

Wśród ponad 800 członków grupy – w wieku od 20 do ponad 80 lat – są pisarze, filmowcy, historycy, archiwiści i naukowcy. Ich podstawowym celem jest dokumentowanie historii Polaków deportowanych, więzionych i zabitych przez reżim sowiecki w latach 1939–1945.

Po zakończeniu prac nad stroną internetową znajdzie się na niej ponad 5,000 fotografii, wirtualna Ściana Pamięci, na której już znajduje się ponad tysiąc nazwisk, i baza danych dotyczących około 300,000 osób.

Muzeum, które będzie miało dwie wersje językowe – polską i angielską, nie tylko udostępni swoje informacje, fotografie, filmy i teksty, ale będzie zachęcało odwiedzających do przekazywania własnych historii i nawiązywania wzajemnych kontaktów.

Fundacja Kresy–Syberia jest zarejestrowana w Warszawie, ale ma oddziały w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii i Republice Afryki Południowej.
Inicjatorem utworzenia fundacji i jej prezesem jest zamieszkały w Australii Stefan Wiśniowski.

Partnerami-założycielami muzeum są: Senat RP, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii. Przy tworzeniu jego programu współpracują między innymi takie instytucje i organizacje, jak Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Piłsudskiego w Nowym Jorku, Instytut generała Sikorskiego w Londynie, Instytut Hoovera przy Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii.

Wirtualne Muzeum Kresy–Syberia zostanie otwarte 17 września, w 70. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę.

Dla osób zainteresowanych pomocą dla Fundacji Kresy–Syberia lub współpracą z nią – adres internetowy prezesa: [email protected].
Opr.: Krystyna Cygielska

REKLAMA

2090858647 views

REKLAMA

2090858947 views

REKLAMA

2092655407 views

REKLAMA

2090859230 views

REKLAMA

2090859376 views

REKLAMA

2090859521 views