REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZdrowieApigenina na pamięć

Apigenina na pamięć

-

Brazylijscy naukowcy z Instytutu Badań i Edukacji D’Or (IDOR), Federalnego Uniwersytetu Rio de Janeiro (UFRJ) i Federalnego Uniwersytetu Bahia (UFBA) dowiedli w laboratorium, że apigenina – substancja występująca w pietruszce, tymianku, rumianku i czerwonej papryce – wspomaga proces powstawania neuronów oraz wzmacnia połączenia między komórkami mózgu. Podczas wcześniejszych eksperymentów na zwierzętach wykazano, że substancje z tej samej grupy chemicznej co apigenina – znane jako flawonoidy – wpływają pozytywnie na pamięć i proces przyswajania wiedzy.

Choć wpływ flawonoidów na centralny układ nerwowy i na zdrowie mózgu nie jest całkowicie nowym konceptem, badanie Brazylijczyków jest pierwszym, które wskazuje pozytywne oddziaływanie apigeniny bezpośrednio na komórki ludzkiego mózgu i pierwszym, które pokazuje jego mechanizm.

REKLAMA

Uczeni zaobserwowali, że po 25 dniach od dodania apigeniny do komórek ludzkiego mózgu w naczyniu laboratoryjnym, komórki te zamieniały się w neurony. Efektu tego nie obserwowano bez apigeniny. Co więcej, tak powstałe neurony tworzyły między sobą silniejsze i bardziej złożone połączenia.

„Silne połączenia między neuronami są kluczem do dobrego funkcjonowania mózgu, utrwalenia pamięci i przyswajania wiedzy” – napisał dr Stevens Rehen, neurolog z IDOR i autor publikacji naukowej zaprezentowanej w ostatnim wydaniu „Advances in Regenerative Biology”.

Zespół badawczy, pod kierownictwem dr. Rehena udowodnił, że apigenina działa poprzez wiązanie receptorów estrogenu, co wpływa na rozwój, dojrzewanie, funkcjonowanie i plastyczność układu nerwowego. Wiadomo, że ta grupa hormonów opóźnia rozwój chorób psychicznych i neurodegeneracyjnych, w tym schizofrenii, depresji, Alzheimera i Parkinsona. Niestety, stosowanie terapii opartych na estrogenie jest ograniczone, gdyż niesie ryzyko rozwoju nowotworów estrogenozależnych i problemów kardiologicznych. Naukowcy są przekonani, że apigenina jest doskonałą alternatywą, którą będzie można wykorzystywać w przyszłości zarówno do leczenia chorób neurodegeneracyjnych, jak i różnicowania neuronalnego w laboratorium.

„Wskazaliśmy nową drogę dla nowych badań z udziałem tej naturalnej substancji. Przy okazji należy mocno podkreślić, że flawonoidy są obecne w dużych ilościach w niektórych produktach spożywczych. Mamy podstawy, by spekulować, że obfitująca w nie dieta może wpływać na formację neuronów i sposób, w jaki porozumiewają się one między sobą w obrębie mózgu” – napisał dr Rehen.

Dorota Feluś

fot.geralt/pixabay.com

REKLAMA

2090988930 views

REKLAMA

2090989234 views

REKLAMA

2092785694 views

REKLAMA

2090989517 views

REKLAMA

2090989663 views

REKLAMA

2090989807 views