Sieci komórkowe będą informować o dodatkowych opłatach

Dobra wiadomość dla użytkowników, mających tendencje do przekraczania limitu usług określonych w planach oferowanych przez sieci komórkowe. Zanim operatorzy zaczną naliczać wysoki opłaty, musza wysłać im informację o wykorzystaniu limitu.

fot. Zanim operatorzy zaczną naliczać dodatkowe opłaty, musza poinformować o tym swych klientów

Porozumienie w tej sprawie osiągnęły Federalna Komisja Łączności (FCC) oraz przedstawiciele operujących na terenie USA sieci komórkowych. Poprzedziły je długie negocjacje pomiędzy FCC a firmami, które naliczają dodatkowe, często bardzo wysokie opłaty, za przekroczenie limitów określonych w wykupionych przez klientów planach.

Teraz telefony komórkowe, smartforny czy tablety, będą alarmować użytkowników o dodatkowych opłatach za roaming, dodatkowe minuty, wiadomości tekstowe czy przesyłanie danych. Sieci wysyłać będą dwie wiadomości: najpierw kiedy użytkownik bliski będzie wykorzystania wszystkich darmowych minut, sms-ów czy transferu danych, a następnie kiedy zaczną być naliczane dodatkowe opłaty.

Na wysokie dodatkowe opłaty, które pojawiały się na rachunkach użytkownicy skarżyli sie od dawna. FCC przez ponad rok badała tysiące skarg i zażądała od firm telekomunikacyjnych podjęcia konkretnych kroków. Ugoda w tej sprawie nie przyszła łatwo, bo na dodatkowych opłatach, którymi obarczani się konsumenci, często nieświadomie, operatorzy zarabiają miliony. Ostatecznie jednak doszło do ugody.

Podobne porozumienia obowiązują już w krajach Unii Europejskiej.

mp

Categories: Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*