Nowy Meksyk. Polityczna walka wokół praw jazdy dla nielegalnych

Wprowadzone przez władze stanu Nowy Meksyk zarządzenie na mocy którego, adresy osób ubiegających się o prawo jazdy maja być dokładnie weryfikowane, zostało zaskarżone w sądzie przez organizacje proimigracyjne. Nowy Meksyk, obok Waszyngtonu, jest jednym z dwóch stanów gdzie nielegalni imigranci mogą otrzymać dokument uprawniający ich do prowadzenia pojazdów.

fot. Nowy Meksyk jest jednym z trzech stanów gdzie nielegalni imigranci moga otrzymać prawo jazdy

Atmosfera wokół praw jazdy w Nowym Meksyku robiła się coraz gorętsza już od dłuższego czasu. W ubiegłym miesiącu  gubernator stanu Susana Martinez ogłosiła, że adresy osób, które chcą uzyskać w jej stanie prawo jazdy, będa dokładnie weryfikowane.

Zobacz także: Teksas. Legalni imigranci mogą wyrabiać prawo jazdy

Republikańska gubernator zdecydowała się na taki krok przywołując liczne przypadki nielegalnych imigrantów z różnych zakątków USA, którym nieuczciwi pośrednicy mieszkający w stanie Nowy Meksyk za pieniądze oferowali fikcyjne zameldowanie i możliwość wyrobienia prawa jazdy. Często zdarzało się, że pod jednym adresem teoretycznie mieszkało kilkadziesiąt osób. Weryfikacja adresów miała ten proceder ukrócić.

Zobacz: Nowy Meksyk bliżej zablokowania praw jazdy dla nielegalnych

Ale pomysł ten napotkał na silną opozycje czterech demokratycznych ustawodawców oraz proimigranckich organizacji, które zaskarżyły zarządzenie gubernator. Prawnicy reprezentujący Demokratów i latynoską organizację, protestująca przeciwko przepisom twierdzą, że władze stanu nie mają prawa zmuszać cudzoziemców, aby udowadaniali, że przebywaja na terenie USA legalnie.

Pozew został złożony kilka dni temu w sądzie w Santa Fe.

Susana Martinez nie zamierza rezygnować i zapowiada, że będzie bronić wymogu weryfikacji rezydencji. Gubernator podkreśla, że stanowi pracownicy w ciągu zaledwie miesiąca wykryli co najmniej kilka przypadków fałszerstw związanych z wydawaniem praw jazdy.

in

Categories: Wydarzenia

Comments

 1. Klim z Chicago
  Klim z Chicago 30 sierpnia, 2011, 17:33

  chyba lepiej zeby mieli te prawa jazdy i wykypywali ubezpieczenia i w ten sposob jezdzili legalnie,niz bez prawa jazdy, ubezpieczenia jezdzili tutaj nielegalnie.

  Reply this comment
 2. depesz
  depesz 31 sierpnia, 2011, 19:52

  masz racje,raz mialem stluczke nie z mojej winy i co sie okazalo ten drugi kierowca(meksyk)oczywiscie nie mial prawka ani ubezpieczenia.i co dalej?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*