Czworonożni pogranicznicy na lotnisku – szukają m.in. narkotyków i broni

fot.PAP

fot.PAP

W Straży Granicznej służy obecnie ponad 230 psów; są to przede wszystkim owczarki niemieckie, belgijskie oraz labradory. Do ich zadań należy m.in. poszukiwanie narkotyków, materiałów wybuchowych, czy broni. O tym, jak wygląda praca psów na Lotnisku Chopina, opowiada PAP Jakub Drzewiecki z Nadwiślańskiego Oddziału SG.

 

W Straży Granicznej służy obecnie 236 psów; podczas codziennej służby wykorzystują swój fenomenalny węch, dzięki czemu znajdują m.in. narkotyki, a także wyroby tytoniowe. W SG pracują też psy tropiące i patrolowo-obronne.

„W przypadku odnalezienia zabronionego przedmiotu – narkotyków czy materiałów wybuchowych – psy nauczone są oznaczać je w sposób pasywny. Jest to taki sposób, który pozwala uniknąć kontaktu psa z przeszukiwaną rzeczą. Oduczamy psa drapania, gryzienia, szarpania czy skakania – pies powinien albo zawarować albo usiąść przed miejscem ukrycia” – opowiada starszy chorąży sztabowy Jakub Drzewiecki z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Szkolenie psów służbowych w SG trwa od 4,5 do 6 miesięcy a sama służba – od 8 do 10 lat. „Po tym okresie pies najczęściej pozostaje już przewodnikiem, z racji więzi, która się wytworzyła przez tak długi okres” – mówi Drzewiecki.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Wideo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*